Netflix İzlenmesi Gereken En İyi Diziler Hangileri?

Netflix izlenmesi gereken diziler listesinde neler var? Netflix, her geçen gün arşivini genişletmeye ve yeni dizileri bünyesine katmaya devam ediyor. Nisan ayı itibariyle daha önce anlaşması sonlanan popüler komedi dizisi Friends’i tekrar sahalarda gördük. Nitekim çok sevilen MOBA oyunu DOTA’nın animasyon dizisi de Nisan ayında Netflix’te kendisine yer buldu. DOTA’nın özellikle oyuncular tarafından çok ilgi göreceğine inanıyoruz.
Netflix’i yeni keşfedenler veya Netflix’te artık ben de olmalıyım diyenler için Netflix İzlenmesi Gereken Diziler listemizi oluşturduk. Netflix’i veya internetten dizi izleme furyasına daha önce dâhil olmuş olanlar içinse aşağıdaki liste oldukça tanıdık olacak ve muhtemelen okeye dönüyor olabilirler. 😊 Yine de gözünüzden kaçan diziler varsa diye, bugün aynı önerilere birçok sitede de rastlayabileceğiniz hem de belki de diğer sitelerde adı bile geçmeyen diziler ile listemizi oluşturduk. En çok izlenenlere takılmadan sadece kişisel zevkler söz konusu alınarak hazırlanmış bir Netflix İzlenmesi Gereken 30 Dizi listesi sizleri bekliyor. Önerileriniz olursa yorum yapmayı unutmayın!

1.The 100
The 100
Dünyayı yok edecek miyiz? Küresel savaşlar ne durumda? Yoksa Covid mi insanları tüketecek? der iken The 100’de dünyayı yaşanamaz hale getiren ve uzayda kendine bir yaşam kurmuş kolonileri izliyor olacağız. Dizi uzayda başlıyor ancak ilerleyen bölümlerde bizi oldukça büyük sürprizlerin karşıladığını söyleyebilirim. Bir kıyamet sonrası dizisi olan The 100, bir kitap uyarlamasıdır. Bilim kurgu türünde boy gösteren dizi, izleyenler için harika bir şov sunuyor.

2.Mindhunter
Mindhunter
Fringe dizisinden hatırlayanlar için dizide Anna Torv gibi önemli isimlerin yer aldığını belirterek öneride bulunmak isteriz. Orada bir FBI ajanı, burada ise adli davalarda danışılan bir psikolog olarak rol alıyor. Rol arkadaşlarında ise ana karakterlerde genç oyuncu Jonathan Groff ve usta oyuncu Holt McCallany’i görüyoruz. Dizinin her bir karakteri oldukça özel performanslar sergilese de en çok bu üç karakteri göreceğinizi söyleyebiliriz. Dizi, daha önce yakalanmış olan seri katiller ile yapılan görüşmeler ve diyaloglar üzerinden ilerliyor. Bu görüşmelerin ileride meydana gelecek vakalarda, seri katilleri anlamaları konusunda onlara yardımcı olacaklarını düşünerek hareket eden ekip oldukça çarpıcı ve bir o kadar ürkütücü olaylarla da karşılaşacaktır. Hikâye biraz yavaş ilerlese de türünün meraklıları için oldukça güzel bir seyir keyfi sunuyor. Mindhunter dizisi hakkında daha fazla bilgi için Mindhunter: Seri Katillerin Zihninde Bir Av yazımızı okuyabilirsiniz.

3.La Casa de Papel
La Casa de Papel
Şu sıralar çok söz edildiğini duyamasak da tüm dünya bu diziyi konuşuyordu! Bir banka soygununu konu alan dizi, bir suç dehasının planını hayata koyuşunu oldukça mükemmel bir şekilde işliyor. Kapitalist düzene ve dünyadaki eşitsizliklere yönelik mesajları ile dikkat çeken dizi, Netflix’te oldukça popüler. Dizinin ana karakteri profesör, dizideki 8 hırsızı profesyonelce yönetiyor ve kriz anlarında aldığı kararlar ile müthiş bir soyguna imza atıyor.

4.Dark
Dark
Yayınlandığı ilk günden bu yana tüm dünyada dikkat çekmeyi başaran bu Alman dizisi, bir çocuğun kaybolması ile başlıyor. Bu diziye benzetilen birkaç dizi olsa da diğerleriyle pek alakası olmadığını söyleyebiliriz. Zira dizi, zaman yolculuğu konusu etrafında dönen hikâyeleri ve bu hikâyeyle birlikte ortaya çıkan sıralrı anlatıyor. Zaman makineleri, evet makineleri! Çünkü bir tane yok… Zaman makineleri ile yapılan yolculuklar, hikâyenin geçtiği kasabayı esir alan sonsuz zaman döngüsü ve son sezonlarda bahsi geçen başka dünyalar! Sakin kafayla mutlaka izlenmesi gereken dizilerden biri olarak öne çıkıyor.

5.Locke Key
Locke Key
Bir rehberlik öğretmeni olan babalarının ölümüyle birlikte Locke ailesi, Matheson’daki Key House dedikleri büyük eve taşınırlar. Key House’a gelmeleri ile birlikte babalarının onlardan sakladıkları sırları keşfetmeye başlayan 3 kardeş, kendilerini fantastik bir dünyanın içinde bulurlar. Evde buldukları anahtarlar, babalarının mirasıdır ve bu anahtarlar kesinlikle sıradan değildir! Kuşkusuz anahtarı isteyen bir kötü karakterimizin de olduğunu söyleyebiliriz…

6.Black Mirror
Black Mirror
Black Mirror, adından da anlaşılacağı üzere teknolojinin kara yüzüne tutulan bir aynayı ifade ediyor. Son zamanların en iyi bilimkurgu yapımlarından biri olarak öne çıkıyor ve sıra dışı hikâyeler ile oldukça etkili sosyal mesajlar vermeyi başarıyor.

7.The Haunting of Hill House
The Haunting of Hill House
Korku yapımlarını sevenler için The Haunting of Hill House (Tepedeki Ev), Netflix ile daha etkili bir hal alıyor. Daha önce filmi ile dikkat çeken bu yapım dizide izleyenleri bir dizi sürpriz ile karşılıyor. Şaşırtıcı bölümleriyle gerilim dolu dakikalar yaşatmayı başarıyor ve amacına ulaşıyor.

8.You
You
You dizisi romantik bir havayla başlıyor olsa da kesinlikle öyle değil! Bir sapık mı yoksa bir katil mi diye kafanızda kurguladığınız sorular, dizi boyunca devam ediyor. Dizinin başında Joe Goldberg hakkında Beck’e karşı saplantılı bir sapık yakıştırmasında bulunabilirsiniz. Dizinin ilerleyen bölümlerinde, hikâyenin sadece bundan ibaret olmadığını ve geçmişin de sır perdesinin aralandığını görüyor olacaksınız.

9.Riverdale
Riverdale
Gençlik dizisi gibi gözüken bu harika kurgu, liseli birkaç gencin aşk oyunlarından daha fazlasını içeriyor. Riverdale, şirin görüntüsünün ardında oldukça karanlık ve gizemli olayların döndüğü bir kasabadır. Jason Blossom’un nehirde boğulması ve cesedinin bir türlü bulunamıyor olması ile kasabada dönen tuhaf olaylar merak uyandırmıştır.

10.The Witcher
The Witcher
The Witcher ilk olarak bir kitap serisi olarak ortaya çıkmıştı. Hikâyesinin cezbedici yanı, daha sonra oyunlarının çıkmasını sağladı. Özellikle The Witcher 3 oyunu ile adından sıkça söz ettiren kurgu, Netflix ile yaptığı anlaşma ile birlikte ekranlara taşındı. Dizinin başrollerinde Superman filmlerinden de hatırladığımız Henry Cavill yer alıyor. Fantastik bir dünyada, canavarların ve kötü ruhların avcısı rolündeki Witcher, Ciri adındaki bir prensesin hayatı için de mücadele edecektir. Yennefer ise hikâyenin güçlü cadılarından biri olarak dikkat çekiyor. The Witcher dizisi hakkında daha fazla bilgi için The Witcher’da Yeni Gelişme! 2. Sezon Merakla Bekleniyordu yazımızdan detayları öğrenebilirsiniz.

11.Shadowhunters
Shadowhunters
Fantastik yapımları sevenler için Shadowhunters, kitaplarının beyaz perdeye uyarlanması ile birlikte popülerlik kazanmıştı. Gölge avcıları, iblisler ve vampirlerin dünyasına hoş geldiniz. Birçok fantastik karakteri bu dizide görebiliyoruz.

12.Friends
Friends
10 sezondan oluşan bu dizi, çekimlerinin de tam 10 yıl süren bir dizidir. Bu sebeple karakterlerin de diziyle birlikte görebiliriz. Birçok ünlü konuğu ağırlamış olan dizi, 6 yakın arkadaşın komik hikâyelerini ve yaşamlarını ele alıyor.

13.Breaking Bad
Breaking Bad
Popüler yapımlardan olan Breaking Bad, bir kimya öğretmenin nasıl kötü işlere bulaşabileceğini ve ailesi için neleri göze alabileceğini bu dizide görebiliyoruz. Öleceğini öğrenen Walter White’ın, Heisenber takma adıyla bir uyuşturucu patronu olması konu ediliyor.

14.Ruh Avcısı – The Alienist
Ruh Avcısı
Dönem dizilerinden olan olan Ruh Avcısı, bir cinayet soruşturmasında Ruh Avcısı olarak adlandırılan Dr. Laszlo Kreizier ve polis müdürü Theodore Roosevelt’in beraber çalışması ile hikâyeye başlıyor. Katillerin peşinde yapılan bir ava daha bu dizide tanık oluyoruz.

15.Peaky Blinders
Peaky Blinders
Tommy Shelby ‘nin, suçun zirvesine tırmanma hikâyesini görüyoruz.  İngiltere’deki suç çetesinin mafya babası, ne pahasına olursa olsun bunu başarmak istemektedir. Elbette, peşinde bir polisin olması da kaçınılmaz olacaktır… Peaky Blinders dizisi hakkında daha fazla bilgi için Dönem Dizisi Severlere: Peaky Blinders yazımızı okuyabilirsiniz.

16.Sense8
Sense8
Dünyanın farklı yerlerinde yaşayan 8 kişinin aralarındaki özel bir bağın olduğunu keşfetmesini ve onların bu keşfi ile meydana gelen gizemli ve aksiyon dolu hikâyelerini konu alan dizi, en çok konuşulan dizilerden bir tanesiydi.

17.Shannara Chronicles
Shannara Chronicles
Bu fantastik yapım, biraz Yüzüklerin Efendisi’ni hatırlatsa da buradaki şeytani güçler daha farklı tehditlerden oluşuyor. Üç genç kahramanın gezegeni tehdit eden şeytani güçlerden dünyayı kurtarmaya çalışmasını izleyeceğiz. Bir Elf prensesi, insan-elf melezi Will ve Eretria hikâyenin ana kahramanlarından oluyor. Elbette diziye yeni karakterler de katılıyor olacak.

18.How I Meet Your Mother
how i meet your mother
Dünyanın en beğenilen bu komedi dizisi, sizi gerçek anlamıyla kahkalara boğuyor. Popüler yapımları sevmeyenler için bile tabuları yıkmayı başarıyor ve 5 arkadaşın komik anlarıyla eğlendirmeyi başarıyor. Dizi, Ted’in çocuklarına anneleriyle nasıl tanıştığını anlatma hikâyesini konu alıyor ancak konu farklı yerlere gidebiliyor. 😊

19.Lucifer
Lucifer
Amerikan çizgi romanlarının yaratıcılarından DC Comics, Lucifer ile biraz sıra dışı bir iş çıkarmıştı. Bu işi devam ettirmek istiyor olmalı ki Lucifer dizisiyle izleyicilerin karşısına çıkıyor. Bir dedektif ve şeytanın ta kendisi olan Lucifer’ın etrafında dönen bir hikâye söz konusu oluyor. Ancak hikâye sadece bu ikisiyle ilgili değil! İşin içinde bir melek olan abisi Amenadiel ve Tanrı da yer almaktadır. Aynı zamanda bir psikolog, iblis olan ve Lucifer’ın en yakın arkadaşlarından ve sağ kolu olan Maze, dedektifin eski eşi Dan de bu harika fantastik hikâyenin içinde yer alıyor. Şeytan cehennemden sıkılır ve dünyada bir geziye çıkar…

20.Teen Wolf
teen wolf
Ormanda tek başına dolaşan Scott, bir saldırıya uğrar. Bir kurt tarafından ısırılan Scott, sadece bir yara aldığını düşünse de hayatını orta yerinden değiştirecek olan bir değişim söz konusu olacaktır. Çünkü onu bir kurt adam ısırmıştır. Kurt adamlar, kurt adam avcıları ve hikâyeye sonradan katılacak olan birçok fantastik karakter, bu fantastik yapımı harika kılıyor.

21.The Originals
The Originals
The Vampire Diares’in spin-off yapımı olarak ortaya çıksa da onu geride bırakmayı başaran The Originals Klaus Mikaelson, Elijah Mikaelson ve Rebekah Mikaelson, yıllar sonra o çok sevdikleri New Orleans’a geri dönerler. Doğaüstü güçlerin mekânı olan bu yerde Marcel onu pek hoş karşılamayacaktır. Bölge halkı da öyle…

22.What IF
What if
İdealist bir bilim insanı, Startup projesi için kaynak arar. Bu arayışında esrarengiz bir kadın onun projesinde yatırımda bulunmak ister. Ancak içinde kocasının da olduğu korkunç bir anlaşma talep eder. Bu anlaşma, çiftin hayatındaki tüm dengeleri bozacaktır. Oscarlı oyuncu Rene Zellweger ise korkunç anlaşmayı teklif eden Anne karakterine hayat veriyor. Dizi, sezon sonuna doğru oldukça sıra dışı bir yöne evriliyor.

23.Sherlock
Sherlock
Ünlü dedektif Sherlock’un modern hikâyelerine tanık olacağımız bu zeki kurgu, Netflix’de izleyiciyle buluşuyor.

24.Narcos
Narcos
Uyuşturucu baronlarının hikâyelerini izleyeceğimiz bu yapımda Pablo Escobar’ın suç dünyasındaki icraatlarına ve onun peşindekilerin yaptıkları hamlelere tanık olacağız. Pablo Escobar’dan sonra ise daha kötüsü gelecektir… Cali Karteli!

25.Ricky and Morty
Ricky and Morty
Ricky and Morty’nin eğlenceli ve komik maceraları ile kahkahalara hazır olun.

26.Bir Başkadır (Ethos)
Bir Başkadır
Bir Başkadır, Netflix’te yayınlanan Türk yapımlarından bir tanesidir. Bambaşka hayatlar ve bu bambaşka hayatların yollarının kesişmesi ile birlikte meydana gelen olaylar birbirini izliyor. Türkiye’nin toplumsal düzenini ve sosyal yaşamını oldukça iyi bir şekilde özetleyen dizi geçmişiyle hesaplaşan insanların biraz dramatik biraz da trajikomik hikâyelerini izleyiciyle buluşturuyor.

27.Vikings
Vikings
Tarihsel olaylardan esinlenilerek kurgulanan dizi, 8. Yüzyıl ve 11. Yüzyıl Viking devrini oldukça gerçekçi bir şekilde ele alıyor. Ragnar Lothbrok’un ve ailesinin yükselişini ve Vikinglerin yaşamını, savaşlarını ve atmosferini deneyimleyebiliyoruz.

28.Prison Break
Prison Break
Suçsuz yere idam cezasına çarptırılan abisini kurtarmaya çalışan başarılı bir inşaat mühendisinin dâhice planladığı Büyük Kaçış’ı Netflix üzerinden izleyebilirsiniz. Karakterlerin her biri kendine has özellikleriyle dikkat çekiyor. Netflix izlenmesi gereken diziler listenizde muhakkak olması gereken bir dizi olarak göze çarpıyor.

29.Altered Carbon
Altered Carbon
Bir çizgi roman uyarlaması olan Altered Carbon, insanların hem ruhlarını hem de karakterlerini çipler aracılığıyla yeni bedenlere trabsfer edebildikleri alternatif bir gelecek olarak adlandırılıyor. Takeshi Kovacs ise seçkin bir time mensup olan yıldızlararası savaşçılardan bir tanesidir. Tekrar hayata dönmesi için bir şans sunulur. Ona bu şansı teklif eden kişi, katilini bulmasını istemektedir…

30.Merlin
Merlin
Camelot Efsanesi’ni büyücü Merlin’in gözünden tekrar görebileceğimiz dizi, fantastik dünyası ile bizi kendisini sevdirmeyi başaran kült dizilerden biri oluyor. Camelot’un kurtarıcısı olduğu inanılan Arthur’a bu yolculuğunda yardımcı olan Merlin ve arkadaşlarının macerasını izleyebiliriz.

Netflix izlenmesi gereken diziler listemizi şimdilik 30 dizi önerisi ile sınırlandırdık. Devamı için yorum yapmayı unutmayın.

IMDb Puanı Yüksek En İyi 15 Netflix Dizisi Hangisi?

Netflix izlenmesi gereken diziler listemizden sonra IMDb puanlamasını merak edenler için bir liste daha oluşturduk!

1.Breaking Bad (9,5)
2.Avatar: Son Hava Bükücü (9,2)
3.The Last Dance (9,2)
4.Ricky and Morty (9,2)
5.Sherlock (9,1)
6.Friends (8,9)
7.Peaky Blinders (8.8)
8.Dark (8,8)
9.Black Mirror (8,8)
10.Narcos (8,8)
11.Stranger Things (8,8)
12.Better Cal Saul (8,7)
13.Mindhunter (8,6)
14.Vikings(8,5)
15.Suits(8,5)

Netflix’e Gelmesini İstediğiniz Diziler Neler?

Peki, Netflix’te olmayan fakat olmasını istediğimiz diziler yok mu? Elbette var! İşte bu diziler için bizim önerilerimiz aşağıdaki gibi:

1.White Collar
White Collar
Sanat suçlarından hüküm giymiş olan Neal Caffrey, FBI ajanı Peter Burke ile özgürlüğü için bir anlaşma yapar. İkilinin birlikte yaptığı anlaşma ile Neal’e özgürlük fırsatı sunulur. Dünyanın en iyi nitelikli dolandırıcısı olan Neal’i yakalaması ise hiç kolay değildir ve oldukça çekici bir adamdır.

2.Inside No:9
inside no 9
Barış Özcan’ın bir videosunda yer verdiği Inside No:9, birbirinden bağımsız bölümler ve karakterlerden oluşmaktadır. Kara komedi olarak ortaya çıkmış bu ürün, şaşırtmacalı sonlarla dolu. Karmaşık olayların içerisinde kendinizi kaybedebilirsiniz.

3.Dexter
dexter
Miami polis departmanında çalışan bir adli tıp uzmanı seri katilin, iki yüzü de izleyiciyle buluşturuluyor. Gündüzleri bir adli tıp uzmanı, geceleri ise katilleri avlayan bir seri katil! Biraz ironik değil mi? Yetim kalan Dexter, polis memuru Harry tarafından evlat edinilir ve onun ahlak sisteminden geçer. Bildiğimiz seri katillerden değil, sempatik bir yanı bulunuyor ve ince ruhlu olarak tanıtılıyor. Diyaloglar oldukça zeki bir şekilde işlenmiştir. Dipnot: Dexter’ın ekranlara yeniden geleceği konuşuluyor! Bizim gibi hayran olanlara duyrulur!

4.Mentalist
Mentalist
FBI’dan farklı bir birim olarak çıkan CBI, gizemli cinayetleri çözmek üzere hareket eden bir görev ekibinden oluşuyor. Hayattaki tek amacı kızını ve karısını öldüren Red John’dan intikam almak olan Patrick’in de ekibe dahil olmasıyla macera başlar. Heyecan ve aksiyon arayanlar için yeni bir soluk!

5.Lie to Me
Lie to me
Lie to Me, Dr. Cal Lightman’ın psikolojik yöntemlerle birçok davada yerel ve ulusal olayları çözmek üzere attığı adımları konu alıyor. CIA’e danışmanlık yapan şirketi, bazı özel dosyalar için hizmet vermektedir. Ekip, yalanları ortaya çıkarmak üzere hareket etmektedir ve birçok yalanla yüz yüze kalacaklardır.

6.Californication
Californication
Hank, yaşamında karmaşa ve problemlerin hakim olduğu bir yazardır. Oldukça yetenekli olan Hank Moody, iyi bir baba olmaya çalışır ancak bunda pek başarılı değildir. İyi bir eş ise hiç değildir. Karmaşık özel hayatıyla eski eşinin de hayatında dinamikleri yerinden oynatan Hank’in eğlenceli komik ve yer yer drama dolu sahneleri, sizi oldukça eğlendirecek!

7.Hannibal
Hannibal
Hannibal’ın kitabından ve sinema filmlerinden sonra hayat bulduğu bu dizi, daha sanatsal bir kurgu ile ekranlara geliyor. Hannibal’ın dünyasını en ince ayrıntılarıyla göreceğimiz ve Will Graham ile tanışmasına kadar inen bu derin psikolojik diziye hayran kalacaksınız…

Sizin de Netflix İzlenmesi Gereken Diziler için önerileriniz var ise yorumlarda belirtmeyi unutmayın! Bu arada önerilerinizi https://help.netflix.com/tr/titlerequest bu adresten yapabilirsiniz. Netflix yeni dizi önerilerine açık! Netflix’ten sıkıldıysanız Netflix Benzeri Ücretli ve Ücretsiz Uygulamalar yazımızdan Netflix benzeri uygulamalar vasıtasıyla yeni yapımları keşfedebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Canan Şahin

Founder

Bir dijital pazarlama ajansında SEO Team Lead olarak çalışıyorum. Boş zamanlarımda blog yazısı yazmayı ve bunları meraklı okuyucularla paylaşmayı seviyorum.

Tüm yazıları göster