Mindhunter Konusu Nedir?

Mindhunter dizisi için kısa bir bakış… Mindhunter konusu nedir?Sürükleyici olay örgüsü, merak uyandıran yapısı ve izleyicisine farklı pencerelerden sunduğu bakış açılarıyla sevilen bir dizi olmayı başarmıştır. Mindhunter dizisindeki olay ağı 70’li yıllarda ve Amerika’da geçmektedir. Dizinin başlangıcında izleyicinin karşısına Holden Ford isimli bir FBI ajanı çıkmaktadır. Ford genç, meraklı, özgün bir karakter olmakla beraber aynı zamanda FBI’ın Davranış Bilimi Birimi’nde yer alan bir eğitmendir. Dizinin ilk bölümlerinde gerçekleşen bir vaka Ford’u suçlu psikolojisi üzerinde düşünmeye ve bu konuda çeşitli araştırmalar gerçekleştirmeye iter. Böylece yolu Davranış Bilimci Bill Tench ile kesişir ve birlikte adeta bir ekip gibi Amerika’da dönemin ünlü katilleri ile görüşmelere başlarlar. Ancak bu görüşmeler sırasında olabildiğince objektif, sakin ve sadece bilgi alma odaklı olmaya çalışırlar. Böylece katillerin psikolojisinin daha iyi anlaşılarak, yaşadıklarını gözden geçirerek ve empati duygusu oluşturularak oluşabilecek yeni suçların önüne geçebileceklerine inanırlar. Ana konusu bu şekilde olan dizide aynı zamanda karakterlerin gelişimleri ve yan hikayelerine de tanık olunmaktadır. Genelde diyalog odaklı sahnelere sahip olan dizi, buna rağmen oldukça akıcı ve heyecanlı bir şekilde ilerlemektedir. Tabi bu konuda dizideki katillerin gerçek hayatta da yer almış olmasının ve gerçek hikâyelerine yer verilmesinin de büyük bir payı vardır.

Mindhunter Kaç Sezon?

Mindhunter toplamda 19 bölüm ve 2 sezondan oluşmaktadır. Üstelik 1., 2., 9. ve 10. bölümler David Fincher yönetmenliğinde ve yapımcılığında oluşturulmuştur. Birbirinden ünlü filmleriyle bilinen Fincher’ın sinema anlayışı ve kalitesi ise yine Mindhunter bölümlerinde de kendini göstermeyi başarmıştır. Dizinin tasarım sürecinde 5 sezon olarak planlansa da şuan gösterimde 2 sezonu yer almaktadır ve hala 3. sezonun yayınlanıp yayınlanmayacağı kesinlik göstermemektedir.

Mindhunter Ne Zaman Çekildi?

2016 yılının Şubat ayında Netflix tarafından ilk duyurusu gerçekleşen Mindhunter , Mayıs ayında çekimlerine başlamıştır. 2017 yılının Mart ayında henüz bölümleri yayınlanmayan dizi ikinci sezon onayını da almış ve Mayıs ayında da ikinci sezonun çekimleri başlamıştır. İkinci sezon çekimleri ve yapım esnasında ise 13 Ekim 2017 tarihinde 1. Bölümünü Netflix üzerinden yayınlamıştır. İkinci sezonun yayımı ise 16 Ağustos 2019 tarihinde gerçekleşmiştir.
Mindhunter Olaylar Gerçek Mi?
Mindhunter dizisinde bir röportaj anlayışı ile işlenen katillerle olan görüşmelerde yer alan seri katillerin hepsi 60 ve 70’lerin Amerika’sında yaşamış ve çeşitli suçlarla döneme korku salmış kişilerdir. Olay akışı ve başkahramanların hayatları bir kurgudan ibaret olsa da dönemin yansıtılması, seri katillerin özellikleri, suçları ve hayatları gerçek dünyadan alınmıştır. Bu katillerin içerisinde ise Dennis Rader, Wayne Williams, Paul Bateson, Tex Watson, Charles Manson, Ed Kemper, Elmer Wayne Henley Jr., William Henry Hence ve David Berkowitz gibi isimler yer almaktadır. Özetle Mindhunter konusu itibariyle dikkat çekici ve ilginç bir dizi olmayı başarıyor. İzleyecekler listesine güvenle ekleyebilirsiniz!