Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Bilgisayarınızda yaptığınız çalışmalar, oyunlar ve daha birçok şey için bilgisayarda ekran görüntüsü almak isteyebilirsiniz. Windows yazılımına sahip cihazlarınızda ve Mac işletim sisteminin kurulu olduğu cihazlarda kolayca ekran görüntüsü alabilirsiniz. SS almak için birçok yöntem bulunmaktadır. Her bilgisayarı düşünerek sizlere yardımcı olmaya çalıştık.

Mac İşletim Sistemi Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

-Klavyedeki Print Screen tuşuyla ekran görüntünüzü alabilirsiniz.

-Önünüzdeki aktif pencere için ekran görüntüsü almak istiyor iseniz de Alt ve Print Screen tuşlarını basılı tutmanız gerekmektedir. Ekran görüntünüzü kaydedebilmek için yine bir grafik (resim & fotoğraf) düzenleyici program kullanmanız gerekebilir.

1.Shift + Command + 3

Shift + Command +3

Shift + Command + 3 tuşu da kullanılabilir.

2.Shift + Commad + 4

Shift + Command + 4

Belirli bir bölümün ekran görüntüsünü almak içinse Shift + Command + 4 tuşlarını basılı tutmalısınız.

Ekranlar masaüstüne kaydedilmektedir.

Windows’ta Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Windows üzerinde ekran görüntüsü almanın birçok yolu bulunmaktadır. Windows’un size izin verdiği kısa yollarla ekran görüntüsü alabileceğiniz gibi Windows’un kendi “Ekran Alıntısı Aracı” da bu noktada iş görmektedir.

Klavyedeki Tuşlarla Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

1.FN+Print Screen İkilisi

FN+Print Screen

FN+Print Screen ikilisini kullanarak ekran görüntüsü alabilirsiniz. Yalnız, bu ikili ile almış olduğunuz görüntüleri kaydedebilmeniz için Fotoğraf Düzenleyici uygulamalardan destek almalısınız. (Paint’e yapıştırabilirsiniz.)

2.Windows + Print Screen İkilisi

Windows + Print Screen

Windows ve Print Screen tuşlarını basılı tutarak aldığınız ekran görüntüsü için sizin bir kaydetme işlemi gerçekleştirmeniz gerekmiyor. Keza “Ekran Görüntüleri” klasörüne otomatik olarak kaydoluyorlar.

ekran görüntüleri fyi

3.Windows + Shift + S Üçlüsü

Windows + Shift + S

Windows + Shift ve S tuşlarına birlikte basmanız halinde, istediğiniz ekranı seçebileceğiniz ve görüntüsünü alabileceğiniz bir görüntü çıkar.

Tam olarak böyle bir şey:

ekran görüntüsü alma

Görüntünüzü seçip yine Paint gibi görüntü düzenleyici uygulamalar yoluyla düzenleyip kaydedebilirsiniz.

4.Alt+Print Screen İkilisi

Alt+Print Screen

Bu ikiliyi kullanarak alacağınız ekran görüntüleri de herhangi bir dosyaya kaydolmayacaktır. Paint ve benzeri düzenleyiciler yoluyla yapıştırıp kaydedebilirsiniz.

5.Print Screen

Print Screen

Print Screen tuşuna bastıktan sonra Ctrl + V kombinasyonu ile Paint ve benzeri uygulamalara görüntünüzü kaydedip daha sonra kullanabilirsiniz.

Uygulamalar ve Programlarla Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Bu tuş kombinasyonlarıyla ben hiçbir şey yapamadım, benim için daha pratik ve kolay yöntemler sunun diyenler içinse elbette birçok program ve uygulama bulunuyor. Ekran görüntüsü alma işlemi için bilgisayarınızda bulunan (Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda otomatik olarak kurulu gelir.) “Ekran Alıntısı Aracı” yeterli olacaktır.

Bir diğer araç ise Bilinc yazarları olarak bizim de kullandığımız ve oldukla popüler bir araç olan Lightshot’dur.

lightshot

Burada kendinize göre ayarlamalar gerçekleştirebilir ve ekran görüntüsünü dilerseniz Geciktirmeli olarak alabilirsiniz.