Oyuncu Koltuğu Nasıl Seçilir?

Günün yarısından fazlasını bilgisayar başında geçirenler için, oturma konforu büyük bir önem arz ediyor. Özellikle e-sporun yaygınlaşmasıyla birlikte, bu konfora olan ihtiyaç da artmış durumdadır. Kusursuz bir oyun keyfi için akıcı bir ekran, yüksek ram miktarı, güçlü bir işlemci, yüksek grafikler, iyi bir soğutma sistemi ve diğer birçok donanıma sahip olabilirsiniz. Tüm bunlara sahip olmanıza rağmen bilgisayar başında geçen konforsuz saatler, oyun oynama kalitenizi etkileyebilir. Sadece oyun oynarken de değil, işte ve evde vaktini bilgisayar başında geçirmek isteyenler için oyuncu koltuğu büyük bir kurtarıcı oluyor. Bu mükemmel ürünleri satın almak istiyorsunuz fakat nereden başlayacağınızı bilmiyor iseniz yazımızda sizin için tüm detayları irdeliyor olacağız.

Oyuncu koltuğu nasıl seçilir ? Oyuncu koltuğu önerilerine başlamadan önce araştırmamızda nelere dikkat etmemiz gerektiğinin altını çizmeliyiz.

1.Ergonomi ve Ayarlanabilirlik

Seçimlerin temelinde yatan ilk şeyin rahatlık olduğunu düşünür isek koltuğumuzun ergonomik olması büyük önem arz ediyor. Vücudunuzla bütünleşen ve ona uyum sağlayan bir şekilde üretilmiş olması gerekmektedir. Önemli bir maç esnasında boyun ve bel ağrılarıyla uğraşmak istemezsiniz.

-Ayarlanabilir kollar

-Bel destek pedleri

-Koltuk başlıkları

Mükemmel duruş için yardımcı özelliklerdendir. Birçok oyun koltuğunda çok yönlü ayarlanabilir kol destekleri bulunur. 2D, 3D veya 4D olarak farklı alternatifleri vardır. D harfi çok yönlülük için kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra sırtınızın ve belinizin doğru bir şekilde desteklenmesi gerekir. Bel kıvrımlarının ve sırt bölgesinin şeklini alabilecek oyuncu koltukları, artık standart seçeneklerdir. Koltuk başlıkları ve baş yastıkları ise boynu ve başı destekler. Vücudunuzu rahatlatmaya yardımcı olurlar.

rahat oyuncu koltuğu

2.Kaplama ve Kumaş

Bel, baş, sırt ve kol destekleri tamam ise sıra vücudunuzun temas edeceği kaplama ve kumaş kalitesine geliyor. Oyuncu koltuklarının genel olarak deri tasarımlara sahip olduğunu biliyoruz. Yine de bunların hangi derilerden üretildiğini bilmiyoruz. Genellikle PVC deri veya suni deri ile kaplı koltuklara rastlayabilirsiniz. Hakiki deriye sahip olanları da bulunmaktadır ancak her markanın ürünü bu özelliğe sahip değildir. Ürünlerinde hakiki deri kullanan markalar ise genellikle daha dayanıklı ve uzun ömürlü olurlar. Çatlama ve soyulma gibi durumlara karşı suni ve PVC derilerden kaçınmalısınız. Terletmeyen bir ürün arayışınız için de hakiki deri iyi bir seçenektir. Yaz aylarında daha serin bir koltuğa sahip olabilirsiniz. PU deri dediğimiz malzeme ise daha orta segment olarak karşımıza çıkmaktadır. Formüller isek;

Hakiki Deri > PU Deri > PVC Deri

Seçiminizde tercihiniz kumaş kaplamadan yana ise ofis ve ev çalışma ortamınız için ideal bir seçenek olabilir. Birçok üreticinin kumaş oyuncu koltuğu tasarladığını görebiliriz. Daha az ter ve ısı tutarlar. Dayanıklılığı ise deriye nazaran daha azdır. Deriden daha yumuşak olmaları ise tercih sebebidir. File yapıdaki koltukları da tercih edebilirsiniz. Terleme yapmaz, ısı tutmaz ancak temizliği daha zordur.

3.Dayanıklılık

Kullanacağınız ürünlerin uzun ömürlü olması ve dayanıklı olması için öncelikle kaplama, malzeme ve boyutlara dikkat etmelisiniz. Küçük aksesuarları detaylıca incelemelisiniz.

4.Malzeme

Kullanılan malzemelerin kalitesi büyük bir önem arz etmektedir. Kaplama ve kumaş kalitesinin yanı sıra tekerlekler ve ayaklar dayanıklı olmalıdır. Plastik ayaklıklar yerine metal ve yıldız ayaklıklar tercih edebilirsiniz. Böylece daha uzun ömürlü ürünlere sahip olabilirsiniz.

5.Boyun, Bel ve Kol Destekleri

Koltuklarınızı almadan önce kol desteklerinin nasıl olduğu, baş desteklerinin nasıl bir rahatlık sağladığı ve bel desteğinin yeterli seviyede olup olmadığı incelenmelidir. Sırtınızın şeklini alan S şeklindeki bel destekleri ve boynunuza tam oturan boyun ve baş destekleri önemlidir.

6.Boyutlar

Seçiminizde muhakkak boyutları da göz önünde bulundurmalısınız. Öncelikle ölçülere dikkat etmeli ve vücut ölçülerinizle uyumluluğunu gözlemlemelisiniz. Mümkün ise mağazalarda test edebilirsiniz.

7.Tasarım

Aradığınız tüm özelliklerin yanı sıra tasarıma önem verenler için estetik zevkleri de göz önünde bulundurmak gerekebilir. Yarış tarzı koltuklar, bu noktada şık alternatifler olarak sizi karşılıyor.

Hangi Oyuncu Koltuğu Alınmalı?

En iyi oyuncu koltuğu arayışınız sizi yordu farkındayız. Bir önceki başlığımızda beklentilerinizi anlayabilmeniz için 7 madde sunduk. Beklentilerinizi karşılayan özelliklere karar verdiyseniz, sıra marka seçimine geliyor.  Markanızı seçtiyseniz fiyat-performans olarak isteklerinizi karşılayıp karşılamadığına karar vermelisiniz. Hangi markayı tercih edeceğiniz konusunda kararsızsanız, Türkiye’de yayın olarak tercih edilen markalar aşağıdaki gibidir:

 • xDrive Oyuncu Koltuğu
 • Rampage Oyuncu Koltuğu
 • Zio Oyuncu Koltuğu
 • Hawk Oyuncu Koltuğu
 • xFly Oyuncu Koltuğu
 • Calitte Oyuncu
 • xPrime Oyuncu Koltuğu
 • xMax Oyuncu Koltuğu
 • Adore Oyuncu Koltuğu
 • Dxracer Oyuncu Koltuğu
 • Cougar Oyuncu Koltuğu
 • Monster Oyuncu Koltuğu
 • Asus Oyuncu Koltuğu

Bilgisayar Oyuncu Koltuğu Ucuz Seçenekler

Ucuz oyuncu koltuğu arayanlar için, online satış mağazaları kıyasıya bir rekabet içerisine girmiş durumdadır. En ucuz oyuncu koltuğu arayışımız için Akakçe, Cimri ve Epey gibi karşılaştırma sitelerinin desteğini aldık.

Akakçe ile başladığımız yolculukta, ucuz oyuncu koltuğu arayışımıza cevap veren seçenekler klasik ofis sandalyeleri oluyor ve 500 TL’den başlayan fiyatlarla bizi karşılıyor. 600 ve üzeri seviyelere geldiğimizde ise en ucuz oyuncu koltuğu seçeneği olarak Türksit oyuncu koltuğu ile karşılaşıyoruz. 2022 Ocak sonlarına doğru 1 doların 13,53 TL olduğu günler için bu ürünün fiyatı 650 TL’den başlıyor.

X Rocker veya Adore Oyuncu Koltuğu seçenekleri için ise katlanabilir ürünlerde yine 650 TL ve üzeri fiyatlar bizi karşılıyor. Özellikle n11, Hepsiburada ve Trendyol oyuncu koltuğu konusunda ideal fiyatlar sunuyor.

xFly oyuncu koltuğu ise 665 TL’den başlayan fiyatlarla arayışımızın devamında yer alıyor. Basit malzeme ve tasarımlara sahip bu ürünler, daha çok ofis ortamları için tercih edilebilir. xFly’ın daha profesyonel seçenekleri ise 1200 TL’den başlayan fiyatlarla karşımıza çıkıyor. Adore ise profesyonel seçeneklerinde 1350 TL’den başlayan fiyatlara sahiptir. Oyuncu koltuğu fiyatları için bayrağı sonraki aşamada Seduna, Comodo, Xprime ve Rampage oyuncu koltuğu devralıyor.

En pahalı oyuncu koltuğu ise merak edenler için profesyonel tasarımı ve özellikleriyle xDrive ürünleri oluyor. Bunun yanı sıra Asus Rog, Msi, Rampage, Cougar serileri de en pahalı seçenekler arasında yer alıyor.

Oyuncu Koltuğu Fiyatları ve Markaları

Sıra, oyunseverler ve rahatına düşkün olanlar için oyuncu koltuğu fiyatları ve markalarına geldi. Piyasada bilinen birçok markayı sizin için irdeledik. Aşağıda her marka özelinde detayları bulabilirsiniz. Markalar hakkında kısmi bilgilere yer verdik. Markaların ürünleri hakkında daha fazla bilgi edinebilmeniz için bu içeriği sürekli olarak güncelliyor olacağız. 😊

xDrive Oyuncu Koltuğu

xdrive oyuncu koltuğu

xDrive markasına ait 16 model bizi karşılıyor. xDrive Toryum, Altay, Karatay, 15’li, 1453, Anka, Göktürk, Akıncı, Bora, Fırtına, Akdeniz, Atak, Tufan, Kasırga ve Korhan modellerinden bütçenize ve ihtiyacınıza özel olanları seçebiliyorsunuz. Ürünlerin fiyatlarını markanın kendi sitesinden incelediğimizde 2000 TL’den başlayan fiyatlar görmekteyiz. En pahalı seçenekler ise 4600 TL civarında fiyatlara sahiptir. Pahalı olan seçeneklerin genellikle kumaş kaplama ürünler olduğunu görebiliriz. xDrive ürünlerinde +-65 dansite yoğunluğunda döküm süngerler ve kalıplar kullanılmaktadır. Yüksekliği ayarlanabilen orijinal 4Class amortisörler kullanılmaktadır. Güçlü metal ayaklar ve ağırlığa karşı dayanıklı ve yer çizmeyen tekerleklerin tercih edildiği bilinmektedir.  xDrive ürünlerinde PU deri kullanılmaktadır ancak kumaş kaplama seçeneklerini de görebilmekteyiz. Aynı zaman 2D, 3D ve 4D kolçaklar kullanılmaktadır.

Rampage Oyuncu Koltuğu

rampage oyuncu koltuğu

Rampage gerek ürettiği gaming ürünleri gerekse bilgisayar parçaları ile uzun zamandır piyasada olan güvenilir üreticilerden birisi olarak biliniyor. Markanın en uygun fiyatlı ürünü 1500 TL’den başlıyor. 3D ayarlı ve en yüksek fiyatlı ürünü ise 12 bin TL’ye kadar ulaşabilen fiyatlara sahiptir. Kırmızı-beyaz-siyah ve gri tonlarının hakim olduğu Rampage oyuncu koltuğu çeşitleri; kafa yastığı, bel desteği, tam yatar mekanizma, dökme kalıp sünger, deri kaplama, yüksek kalite amortisör yükseklik ayarları ve metal sağlam ayaklarıyla oyuncuların ilk tercihleri arasında yer almayı başarıyor.

Zio Oyuncu Koltuğu

zio oyuncu koltuğu

Zio oyuncu koltuğu modelleri ise 1500 TL’den başlayan fiyatlarla oyunseverlerin karşısına çıkıyor. Ortalama fiyatlara sahip olan marka 3 bin TL’ye varan rakamlarla ürünlerini satışa sunuyor. Fiyat karşılaştırma sitelerinden sizin için en uygun ürünü bulabilir ve avantajlı fiyatlara sahip olabilirsiniz.

Hawk Oyuncu Koltuğu

hawk oyuncu koltuğu

Hawk oyuncu koltuğu çeşitleri, PU deri ağırlıklı olarak üretilmiş olup diğer tüm markalar gibi bel destekleri ve baş desteği ile konfor sunuyor. 180 derece yaslanma özelliği sunuyor ve istediğiniz seviyede kilitleyebiliyorsunuz. 3D hareketli kollara sahiptir. 4 class amortisörlere sahiptir ve kaliteli yıldız ayaklara sahiptir. Hawk’ın en uygun fiyatlı ürünü 2600 TL’den başlıyor iken 5 bin TL’ye varan kumaş kaplama seçenekleri de bulunuyor.

xFly Oyuncu Koltuğu

xfly oyuncu koltuğu

xFly oyuncu koltuğu yerli üretim modellerden oluşmaktadır. Baş destekli yastığı, bel desteği ve bir oyuncu koltuğunun olmazsa olmazı kolçakları da kaliteli ve ergonomiktir. Metal ayaklıdır. Plastik ayaklı seçenekleri de bulunmaktadır. Suni deri ve süngerden oluşmaktadır. 4 class amortisörler kullanılmaktadır. Ancak her üründe bu özellikler bulunmayabilir. Ürünleri satın almadan önce özelliklerini dikkatli bir şekilde incelemek gerekecektir. Geriye yatık bir şekilde sabitleme özelliği bulunan modelleri bulunmaktadır. Fileli seçeneklerine de ulaşabilirsiniz. En düşük fiyatlı ürünü 600 TL’den başlıyor iken en yüksek fiyatlı ürünü ise 2200 TL’den alıcısıyla buluşuyor.

Calitte Oyuncu Koltuğu

calitte oyuncu koltuğu

Profesyonel oyuncular için ilk yerli oyuncu koltuğu üreticisi unvanını Calitte Oyuncu Koltuğu ürünleriyle almayı başarıyor. Tasarımlarıyla bir adım öne çıkan markanın ürünleri kumaş ve deri seçenekleriyle satışa sunuluyor. Dökme sünger ve çelik iskelet kullanan marka, kaliteli ürünleriyle oyuncuların beğenisini kazanıyor. Markanın ürünleri 2200 TL’den başlayan ve 3 bin TL’ye ulaşan fiyatlara sunulmaktadır.

xPrime Oyuncu Koltuğu

xprime oyuncu koltuğu

Yüksek kalite deri, renk kombinasyonları, Avrupa standartlarında amortisörler, yüksek kalite kumaş ve teknolojinin son ürünleri olarak; xPrime oyuncu koltuğu çeşitlerini gösterebiliriz. Çelik yapıya sahip olan markanın ürünleri, birçok model ve renk seçeneğiyle sizlerin karşısına çıkıyor. En düşük fiyatlı ürünü 1170 TL’den başlıyor ve 3400 TL’ye ulaşan rakamlara yüksek kalite ürünlere sahip olabiliyorsunuz.

xMax Oyuncu Koltuğu

xmax oyuncu koltuğu

xMax oyuncu koltuğu çeşitleri de ismini duyuran kaliteli oyun ekipmanları olarak karşımıza çıkıyor. Demir iskelet, 3D kollar, terletmeyen tasarım, kumaş çift yaktık, kavis verebilme özelliği poliüretan dökme sünger ve kaliteli deri ve kumaş kaplama ürünleriyle her oyuncunun tercihleri arasında yer alıyor. Markanın en uygun fiyatlı ürünü 1500 TL civarında iken en yüksek fiyatlı ürünü ise 3 bin TL gibi rakamlara ulaşabilmektedir.

Adore Oyuncu Koltuğu

adore oyuncu koltuğu

Adore oyuncu koltuğu ürünlerinde geniş ve kilitlenebilir açı ayarı bulunmaktadır. Bacak destekli seçenekler ile bacaklarınızda oluşabilecek uyuşuklukları ve ağrıları azaltabilirsiniz. Baş ve bel yastıkları ile rahat bir oyun deneyimi yaşayabilirsiniz. Sırt sertlik ayarı ise markayı öne çıkaran özelliklerden oluyor. Nefes alabilen ve terletmeyen kaplaması sayesinde sıcak havalarda oyun oynamak oldukça kolay! Markanın en uygun fiyatlı ürünü 650 TL’den başlayan fiyatlara sahipken en pahalı ürünü ise 6 bin TL gibi rakamlara ulaşabilmektedir.

Dxracer Oyuncu Koltuğu

dxracer oyuncu koltuğu

Premium seçenekler arasında yer alan Dxraver oyuncu koltuğu çeşitleri, ergonomik ve konforlu yapılarıyla dikkat çekiyor. Uzun süredir piyasada olan bu marka, global dünyada da tercih sebebi olmaktadır. En düşük fiyatlı ürünü 3 bin TL’den başlıyor iken en yüksek fiyatlı ürünü ise 18 bin TL’ye ulaşabilmektedir.

Cougar Oyuncu Koltuğu

cougar oyuncu koltuğu

4D kolçaklara sahip olan Cougar oyuncu koltuğu, oyun oynarken bileklerinizi rahat ettirmek için tasarlandı. 3D, 2D ve 1D seçenekleri de bulunmaktadır. Kumaşı oldukça rahat bir deneyim sunarken sağlam tekerlekleri ve yıldız ayakları ile kalitesini göstermektedir. Markanın en uygun fiyatlı ürünleri 3 bin 500 TL’den başlıyor iken daha profesyonel seçenekleri ise 6 bin 700 TL’ye çıkabilmektedir.

Monster Oyuncu Koltuğu

monster oyuncu koltuğu

7-16 yaş ve yetişkinler için üretilmiş seçenekleri bulunan Monster oyuncu koltuğu çeşitleri, ergonomik tasarımıyla öne çıkmaktadır. Oron modeli 130 derece yatırılabilir ve sabitlenebilirdir. Ekstra yumuşatılmış oturma kısmı ile konforunuzu düşünen modellere sahip olabilirsiniz. Oyuncu ekipmanlarıyla öne çıkan Monster, bel ve boyun minderi ile konfor alanı sunuyor. Metal ayaklık ve  4Clss amortisör ile yükseklik ayarı yapabiliyorsunuz. Fiyatları ise 2 bin TL ve 4 bin TL arasında değişiklik göstermektedir.

Asus Oyuncu Koltuğu

asus oyuncu koltuğu

Teknoloji denince akla gelen ilk isimlerden olan Asus, oyuncu ekipmanlarıyla oyunseverlere eşsiz bir deneyim sunuyor. Asus oyuncu koltuğu ROG Chariot Gaming Chair ile oyunculara birçok şey vadediyor. 4D kol destekleri, eğilme mekanizması ve 4 Class amortisörler ile konforlu bir şekilde oyununuzu oynayabilirsiniz. RGB ışıklandırması ve 145 derece yatabilen sırt kısmı ile oyun atmosferi değişiyor. Nefes alabilen kumaşı terletmeyen yapısıyla vücudunuzu bunaltmıyor. 1 Şubat itibariyle Türkiye’de satışta olan tek ürünü 9 bin TL’ye ulaşan fiyatlara sahiptir.

Trendyol oyuncu koltuğu konusunda bolca seçeneğe rastlayabileceğiniz bir pazaryeri olarak karşımıza çıkıyor. Yukarıdaki birçok markanın ürününe Trendyol’dan veya Hepsiburada, n11, gittigidiyor ve Amazon gibi pazaryerlerinden ulaşabilirsiniz.

Koçtaş oyuncu koltuğu arayışınızda bir başka adres olabilir. Aynı zamanda markaların kendi sitelerinden de uygun ve kampanyalı alışveriş gerçekleştirebilirsiniz.

Oyuncu Koltuğu Renk Seçenekleri

Renk seçeneklerini değerlendirmek isteyenler için artık aradığım rengi bulamadım derdi de sona eriyor. Kırmızı – siyah – gri tonlarının ağır bastığı seçenekler yerine; pembe oyuncu koltuğu , beyaz oyuncu koltuğu , yeşil, lila, mavi, sarı, turuncu, lacivert ve daha birçok seçeneğe erişilebilir.

2. El Oyuncu Koltuğu Satışı Yapan Yerler

İkinci el oyuncu koltuğu arayışınızda Letgo oyuncu koltuğu seçenekleriyle donatılmış durumdadır. Burada birçok satıcının 2. el ürünlerine ulaşabilir ve pazarlık yapabilirsiniz. Bir diğer seçenek ise Sahibinden olmaktadır. Bu iki adres bilinen seçenekler arasında yer alır iken teknoloji veya büyük forumların ticaret & satış konularına göz atabilirsiniz. (bknz: donanımhaber)  Ayrıca dolap gibi uygulamalar da bu konuda size yardımcı olabilir.

Yazar Hakkında

Canan Şahin

Founder

Bir dijital pazarlama ajansında SEO Team Lead olarak çalışıyorum. Boş zamanlarımda blog yazısı yazmayı ve bunları meraklı okuyucularla paylaşmayı seviyorum.

Tüm yazıları göster