Netflix Benzeri Uygulamalar Neler?

Çok değil, bundan yaklaşık 5 yıl önce Netflix’e girmeye çalıştığımızda “Üzgünüz, Netflix ülkenizde hizmet vermiyor.” uyarısı ile karşı karşıya geliyorduk. 2016 yılında 70 milyonluk kullanıcıya sahip olan Netflix, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkeye açılarak bu sayıyı arttırmayı hedefliyordu ve bugün 200 milyon kadar kullanıcıya sahip…

Netflix
Netflix’in Türkiye’de kullanıma sunduğu 3 plan bulunuyor:
-Temel
-Standart
-Özel
1.Temel Plan
Temel plan daha çok tek başına Netflix kullanmak isteyen kullanıcılar için oluşturulmuş. Standart çözünürlükte dizileri ve filmleri izleyebiliyorsunuz. 2021 Ocak itibariyle bu planın aylık ücreti 17,99 TL’dir. 1 telefon veya tablet üzerinden indirilebiliyor.
2.Standart Plan
Aynı anda 2 kişinin Netflix’i kullanmasına imkân tanıyan bu plan, Full HD(1080p) kalitede kullanım sunuyor. 2 telefon veya tablete indirebiliyorsunuz. Bu planın 2021 Ocak 21 itibariyle aylık ücreti 29,99 TL’dir.
3.Özel Plan
Aynı anda 4 ekran üzerinden filmlerinizi ve dizilerinizi izleyebilmenize imkan sağlayan bu plan ise Full HD (1080p) ve Ultra HD (4k) görüntü kalitesine sahip. Tabii bu sizin internet hızınızın ve cihazınızın bu kaliteleri desteklemesine bağlı olarak da değişebilir. Netflix üzerinde yer alan içerikleri 4 adet telefon ya da tablete indirme imkanı sunuluyor. Bu planın ücreti ise 41,99 TL’dir. Ailesiyle birlikte veya arkadaş gruplarıyla birlikte kullananlar için oldukça faydalı bir plan olduğunu belirtebiliriz.
Ayrıca farklı profil grupları ile kim ne izlediğini rahatça görebiliyor ve kendine özel bir profili oluyor. Şu an için max 5 profil oluşturabiliyorsunuz. Dilerseniz çocuklarınız için kısıtlama getirebiliyorsunuz.
Netflix’in keşfedilmeye değer tüm özelliklerine farklı bir yazı dizisinde yer veriyor olacağız. Ayrıca Netflix İzlenmesi Gereken Diziler yazımızdan önerilerimize göz atabilirsiniz.

Netflix benzeri uygulamalar aşağıdaki gibidir:

Netflix Benzeri 15 Uygulama Hangisi?

Netflix, sunduğu benzersiz ve kaliteli içerikler ile şu an, Türkiye’de kendi sektöründe lider konumda yer alıyor. Fiyat/performansın da bunda etkili olduğunu söyleyebiliriz. Peki, Netflix’ten sıkılanları hangi seçenekler bekliyor?

1.Puhu TV

Puhu TV

Puhu TV, Doğuş grubunun 2016 yılında çıkardığı platformlardan bir tanesidir. Ücretsiz olması, dikkatleri Puhu TV’nin üzerine çekti. Yerli birçok yapımı bünyesinde barındırmasının yanı sıra, Netflix gibi kendi orijinal içeriklerini de üretmeyi başardı. Üstelik bunda da başarılı oldu. Tek fark, çok zengin orijinal içerik sayısına sahip olamaması. Fi – Çi serisi, Şahsiyet ve Dip dizileri ile oldukça başarılı bir yolda ilerliyor. Platforma eklenen son yapımlar ise önce televizyonda sonra Puhu TV’ye taşınan Jet Sosyete, pandemi döneminde çıkmış olan Gün On4, Hayat Atölyesi, Kubilay OB Tunçer ile Evde Sihir’dir.

2.Blu TV

Blu TV

Doğan Holding çatısı altında kurulan Blu TV, Puhu TV’den sonra kullanıcıların hizmetine sunuldu. Yine çoğunluğu yerli yapımlardan oluşan Blu TV, Game of Thrones gibi dünyaca ünlü yapımları da bünyesinde barındırıyor. Puhu TV’nin aksine Blu TV, aylık belirli bir ücret karşılığında kullanılabiliyor. Blu TV kullanıcıları yıllık abonelik yapmaları halinde toplamda 154,80, aylık ise 12,90 TL’lik taksitler halinde ödenebiliyor. Yıllık değil de aylık ödemeleri tercih etmeniz halinde 22,90 TL’dir. Apple üzerinden yapacağınız alımlarda ise 24.99 TL’dir. Yurt dışı üyeliği ise 5.90 Euro olarak düzenlenmiştir.

3.Gain

Gain

Gain, Puhu TV ve Blu TV’nin ardından ortaya çıkan Türk yapımı alt yapılardan birisi olarak dikkat çekiyor. Gain.tv adresinden siteye erişilebiliyor daha önce mobil cihazlar üzerinden çalışıyor iken artık bilgisayarlarınızdan da erişebilirsiniz. Uygulamanın kullanımı biraz zor, alışılmışın dışında fakat içerik kalitesi olarak parlak bir geleceğe sahip denilebilir. Şimdilik ücretsiz olan bu uygulamanın kurucusu ile eski Filli Boya sahibi Gözde Akpınar. (Artık ücretli! ancak bazı içerikleri ücretsiz olarak erişilebilir. Gain nedir ? yazımızı okuyarak uygulama hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.)

Kısa ve kaliteli içerikleri odak noktası haline getiren Gain platformunda İlber Ortaylı, Engin Günaydın, Vedat Milor ve Mirgün Cabas gibi birçok kişiye orijinal içeriklerde rastlayabiliyorsunuz. Terapist adlı 15-20 dakikalık bölümlerden oluşan dizi ise oldukça dikkat çekiyor.

4.BeIN Connect

Bein Connect

Digiturk, Türkiye’de uzun süredir bulunan ücretli bir yayın kuruluşuydu. Netflix gibi platformlardan önce televizyon üzerinden ulaşabildiğiniz bu platform da dijitale taşındı. beIN Media Group çatısı altında hizmet veren platform, Digiturk’e bağlı olduğu için birçok seçeneğe sahip. Dizi, film, belgesel ve diğer her şey için Eğlence Paketi sunuluyor. İlk ay ücretsiz deneyebiliyorsunuz. İlk aydan sonra eğer Web, Cep, Tablet üzerinde kullanmak istiyorsanız aylık 14,90 TL’lik ücreti bulunuyor. Akıllı televizyonlarınızda da kullanmak istiyorsanız 24,90 TL aylık ücrete izleyebiliyorsunuz. Yıllık paketler ise daha uygun. 90 TL’ye pakete sahip olabiliyorsunuz. Televizyonlarda da izlemek için ise +50 TL daha ödeyerek yıllık olarak spor paketi dışında 150 TL ödeme yapıyorsunuz. (Tek bir cihazdan kullanılabiliyor.) Sadece spor paketleri ile ilgilenenler içinse Süper Lig ve Spor Extra paketleri bulunuyor.

5.Amazon Prime

Amazon Prime Video

Amazon pazarı Türkiye’ye açıldıktan sonra diğer hizmetlerini de Türkiye’de aktif etmeyi düşünmüş olmalı ki Prime Video da artık Türkiye’de! İlgilenenlerini meraklandıran bu haberle birlikte Amazon Originals içerikleri de keşfedilebilir. 30 gün ücretsiz deneyebilir ve dilerseniz ilk ayın sonunda aylık sadece 7,90 TL’ye paketinizi yenileyebiliyorsunuz. Aynı anda 3 cihaz! Oldukça iyi gözüküyor.

6.HBO Max

HBO Max

Şu an için sadece ABD ve ABD’nin belirli bölgelerinden ulaşılabilen HBO Max, Türkiye’den erişilebilir değil. Yakın bir zamanda Türkiye’ye geleceği öngörülüyor. Game of Thrones ve Westworld gibi ciddi yapımların altında imzası olan HBO, orijinal içerikleriyle göz dolduruyor. Şimdilik VPN üzerinden HBO’yu izleyebiliyorsunuz ancak bazen zorlayıcı olabiliyor. Digiturk gibi HBO ücretli TV kanalına ödeme yaptığınızda tüm HBO içeriklerine erişim sağlayabiliyorsunuz. Ancak en çok seçeneğe sahip HBO Max, daha iyi bir seçenek olabilir. Aynı anda 3 farklı cihazdan kullanılabiliyor. Aylık ücreti ise 14,99 Dolar’dır.

7.Disney Plus

Disney Plus

Disney Plus; Disnep, Pixar, Marvel, Star Wars ve National Geographic gibi birçok ciddi yapımı bünyesinde barındırıyor. Oldukça sağlam bir içerik ağına sahip olduğunu söyleyebiliriz. Yakında Türkiye’ye gelecek olan Disney Plus, Netflix gibi 3 plan ile hizmet sunuyor. Endless Entertainment (Sonsuz Eğlence) paketi altında az önce saydığımız yapımların en iyilerine yer veriyor. Tabii, aylık 6,99 Dolar karşılığında…

İkinci plan ise Includes Hulu (No Ads) -Hulu içerir Reklamsız- pakettir. Temel paketin yanı sıra Hulu kitaplığına da erişim sağlayabiliyorsunuz. -Reklamsız olarak.- Bu paket ise 18,99 Dolar’dır. Bu paketin reklamlı versiyonu ise daha uygun bir seçenek olan 12,99 Dolar’a sunuluyor. Group Watch ile 6 kişi birden kullanılabiliyor.

8.Hulu

Hulu

Hulu, henüz Türkiye’de hizmet vermeyen Netflix benzeri platformlardan bir tanesidir. HBO Max, Showtime, Cinemax ve StarZ gibi erişim olanakları da sunuluyor. Reklamlı ve reklamsız ücretli üyelikleri bulunuyor.

6 profilden girilen Hulu, aylık 5,99 Dolar’dan başlayan ücretlendirmelere sahiptir. Yıllık alımlarda ise 59,99 Dolar ödeme yapabiliyorsunuz. İndir izle,  akış kitaplığı canlı TV kanalları ve rehberi, kaydetme özelliği gibi birkaç şeyden muaftır. Reklamsız orta paket ise canlı TV kanalları ve rehberi, kaydetme özelliği gibi birkaç şeyden muaftır. Ancak indir izle özelliği bulunuyor. 11,99 Dolar’dır.  Canlı TVli üçüncü paket, akış kitaplığında reklam barındırıyor ve indir izle özelliği bulunmuyor. Diğer tüm özellikler ise aktif. Aylık 64,99 Dolar’dan başlayan ücretlere kullanabiliyorsunuz. 30 gün ücretsiz deneyebiliyorsunuz. Hulu Orginals içeriklere erişebiliyorsunuz. Üyelik sistemi Türkiye’ye açık ancak içerikleri izleyebilmek için VPN kullanmak gerekiyor.

9.FilmBox Live

Filmbox Live

Filmbox Live, TV kanallarına ait canlı yayınları internet üzerinden izlemenizi sağlayan bir platformdur. 25 milyonu aşkın abonesiyle zengin bir içerik sunuyor. VOD kitaplığına da sahip olan Filmbox, size 7 günlük bir ücretsiz deneme fırsatı sunuyor. Aylık ücreti ise sadece 12,99 TL’dir. Docubox HD, Fashionbox HD, Fightbox HD, FastnFun, 360Tunebox, ArtHouse, Madscreenbox” kanallarını izleyebilirsiniz. Aylık olarak yen filmler ekleniyor. Birden fazla cihazdan üyeliğiniz ile platformu kullanabiliyorsunuz.

10.Mubi

Mubi

Mubi, bir seçilmiş içerikler diyarı! Her gün sizin için sunulmuş bir film oluyor ve günün filmi olarak karşınıza çıkıyor. 7 gün ücretsiz deneme sunuyor. Filmleri indirebiliyor ve çevrimdışı olarak HD kalitede izleyebiliyorsunuz. 5 cihaza kullanılabiliyor. Aynı anda 2 ekran kullanımına izin bulunuyor.

11.Fox Play

Fox Play

Fox Play, genellikle FOX TV’de yayınlanan diziler ve filmlerden oluşan online bir platformdur. Eski filmlere ve yerli birçok filme buradan ulaşabiliyorsunuz. Reklamları biraz fazla olsa da takip ettiğiniz diziler için ideal bir seçenek oluyor.

12.Tivibu

Tivibu

Tivibu, Türk Telekom’un sunmuş olduğu dijital yayıncılık hizmetlerinden bir tanesi. Tivibu Ev ve Tivibu Uygu olarak iki seçeneği bulunuyor.

Tivibu Ev paketleri:

-Aile Paketi: HD kalite 65 üzeri kanal, toplamda 110’un üzerinde TV kanalı.
-Sinema Paketi: HD kalitede 85’ten fazla kanal, 125’in üzerinde TV kanalı.
-Süper Paket: HD kalitede 90’dan fazla kanal, 130’in üzerinde TV kanalı.

Tivibu Uydu paketleri bundan farklı olarak sadece 10-20 kanal daha az sayıdadır. https://www.tivibu.com.tr/paketler bu sayfadan tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

13.Turkcell TV Plus

Turkcell TV Plus

Turkcell’in servislerinden olan TV Plus, 3 plan dahilinde sunuluyor. Premium TV+ (1GB) aylık 17,99 TL’dir.

Yıllık paket alımlarınızda aylık indirimleriniz bulunuyor.

-Premium TV+ (1GB), aylık 12,90 TL’dir.
-Giriş TV+ + (5GB) 9,90 TL’dir.

14.D-Smart GO

Dsmart Go

Üç paket seçeneği bulunuyor.

-Hoş Geldin aylık 9,9 TL’dir.
-Film Dizi aylık 19,9 TL’dir.
-Mega Paket aylık 29,9 TL’dir.

Platformu kullanabilmek için D-Smart TV ya da D-Smart Net üyeliğinizin olması gerekmiyor. Paketinize göre kullanabileceğiniz cihaz seçeneği belirlenmektedir.

15.Apple TV

Apple TV

Apple TV cihazınızı aldıktan sonra 3 aylık ücretsiz kullanım hakkınız bulunuyor. Ücretsiz deneme süresi bittikten sonra ise 4,99 Dolar ücretlendirmesi bulunmaktadır.

Bonus: Youtube Premium

Youtube Premium

Youtube reklamlarından bunalanlar için https://www.youtube.com/premium adresinden premium üyeliğinizi başlayabilir ve Youtube Music ve Youtube Original içeriklerine erişebilirsiniz. 1 aylık deneme süresi boyunca ücretsiz kullanabilir ve daha sonra aylık 16,99 TL karşılığında üyeliğinizi yenileyebilirsiniz. Öğrenci planında ise aylık 9,99 TL’lik ücretlendirme bulunmaktadır. Üstelik kimlik kartınızın ekran görüntülerinizi attığınızda, çok kısa sürede öğrenciliğiniz onaylanıyor. Youtube Originals içeriklerinde henüz Türkçe dil desteğine rastlamadım ancak rastlayanlar var ise yorumdan belirtebilirsiniz. Onları da ügndeme alabiliriz. Çevrimdışı kullanabilir ve videoları indirebilirsiniz.

Netflix Benzeri Ücretsiz Platformlar Hangileri?

Puhu TV, Gain Medya, Fox Play ücretsiz olarak nitelendirebileceğimiz Netflix benzeri platformlardandır. Diğer platformları ise denemek için 7 gün veya 1 aylık süre zarfı bulunuyor.
Karşılaştırmalı: 7 Maddede En İyi Uygulama Hangisi?
Aşağıda size karşılaştırmalı olarak Netflix benzeri uygulamaların tablosunu sunduk:

Netflix Benzeri Platform Karşılaştırması

PlatformOrjinal İçerikleri Var Mı?FiyatGörüntü KalitesiTürkiye'den Erişimİçerik KalitesiAynı Anda Kaç Cihaz?Ücretsiz Üyelik Süresi
NetflixVarBaşlangıç Fiyatı: 17,99 TLPakete göre SD, HD, Ultra HDVarÇok İyiPlana Göre: 1-4 Cihaz ArasıYok
Puhu TVVarÜcretsizSeçenek sunuluyor.VarOrtaSınırsız-
Blu TVVarBaşlangıç Fiyatı: 12,90 TLSD, HDVarİyi1 Cihaz 7 gün
GainVarÜcretsizAğ hızınıza göre SD, HD, Ultra HD ve HDRVarOrtaSınırsız-
BeIN ConnectYokBaşlangıç Fiyatı: 14,90 TLHDVarKötü1 Cihaz 30 gün
Amazon PrimeVarBaşlangıç Fiyatı: 7,90 TLHD, Ultra HDVarÇok İyi3 Cihaz 30 gün
HBO MaxVarBaşlangıç Fiyatı: 14,99 DolarHD, Ultra HDÇok Yakında - Şimdilik VPNÇok İyi3 Cihaz Yok
Disney PlusVarBaşlangıç Fiyatı: 6,99 DolarHD, Ultra HDÇok Yakında - Şimdilik VPNÇok İyi4 Cihaz Yok
HuluVarBaşlangıç Fiyatı: 5,99 DolarHD, Ultra HDYok - Şimdilik VPNÇok İyi2 Cihaz30 gün
FilmBox LiveYokBaşlangıç Fiyatı: 12,99 TLOtomatik (SD,HD, Ultra HD)VarİyiSınırsız7 gün
MubiYokBaşlangıç Fiyatı: 25,99 TLHD, Ultra HDVarİyiSınırsız7 gün
Fox PlayVarÜcretsizHD, Ultra HDVarKötüSınırsız-
TivibuYokBaşlangıç Fiyatı: 49,99 TLSD, HDVarKötü1'den Fazla CihazYok
Turkcell TV PlusYokBaşlangıç Fiyatı: 9,99 TLHD, Ultra HDVarOrta - Kötü Arası1 Cihaz Yok
D-Smart GOYokBaşlangıç Fiyatı: 9,99 TLAğ hızınıza göre SD, HD, Ultra HD ve HDRVarOrta - Kötü Arası4 Cihaz30 gün
Apple TVVarBaşlangıç Fiyatı: 4,99 DolarHD, Ultra HD ve HDRVarOrta1'den Fazla CihazCihaz alımlarında 90 gün deneme

İncelememizi istediğiniz platformlar var ise bize yazabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Canan Şahin

Bir dijital pazarlama ajansında Sr. SEO Executive olarak çalışıyorum. Boş zamanlarımda blog yazısı yazmayı ve bunları meraklı okuyucularla paylaşmayı seviyorum.

Tüm yazıları göster