Ölüdeniz Nerede?

Ölüdeniz nerede? Likya ‘nın ışık ve güneş diyarı olarak anılan Ölüdeniz , Muğla’nın Fethiye ilçesinde yer almaktadır. Mavinin en güzel tonlarını bulabileceğiniz bu saklı cennet, Fethiye’nin bir mahallesidir. Dünyanın en güzel kumsalı ünvanına sahip olan beldenin, turizmcilerin akın yeri olduğu herkesçe bilinenlerden. Yazımızda ise daha çok bilinmeyenlere, merak edilenlere ve bu eşsiz cennetin hikâyesine yer vereceğiz.

ölüdeniz ismi neden ölüdeniz

Ölüdeniz İsmi Neden Ölüdeniz?

Ölüdeniz , ismini bir efsaneden alıyor. Ölü gibi durgun gözükmesi ve yaprak kıpırdamaması da Ölüdeniz’in ismini almasında pay sahibidir. Ölüdeniz’in hikâyesiyle bu ismi neden aldığını pekiştirelim…

ölüdeniz efsanesi nedir

Ölüdeniz Efsanesi Nedir?

Ölüdeniz efsanesi nedir? Eski zamanların birinde, sahil kıyılarına gemileriyle seyahat eden insanlar, kıyıdan içme suyu almak için gemilerini sahile demirliyordu. Yaşlı bir denizci ile onun yakışıklı ve genç oğlu da, bu gezginlerdendi. Genç adam bir gün yine su almak için koya doğru çıktığında, güzeller güzeli Belcekız’ı görür. Görür görmez Belcekız’a aşık olmuş. Belcekız da yakışıklı gence aşık olmuş. Genç adam mecburen koydan ayrılmak zorunda kalmış. Babasıyla birlikte uzaklaşıp gitmiş. Belcekız genç adamı, adam da tekrar Belcekız’ı görmenin umuduyla günleri geçirmiş.

Genç adam koydan her geçişinde su almaya gidermiş. Belcekız da onu görmeye… Gençler birbirine daha da sevdalanmış. Gemi yine bir gün koya doğru yanaşırken, bir fırtına patlak vermiş. Genç adam, babasına korunaklı ve havuz gibi bir koy olduğunu söylediyse de dinletememiş. Yaşlı adam genç adamın sevgilisini görmek için gemiyi parçalatacağını düşünmüş. Kavga etmeye başlamışlar ve gemi kayalıklara yanaştığında, yaşlı adam genç adamı denize atmış ve dümenin başına geçmiş. Bir de bakmış ki koy, çarşaf gibi önünde uzanıyor. Oğlunun ise kayalıklarda can verdiğini görmüş.

Genç adamın can verdiğini gören Belcekız da bu acıya dayanamayıp kendini kayalıklardan aşağı atmış. Kızın öldüğü yere Belcekız, oğlanın öldüğü yere ise Ölüdeniz denilmektedir. Ölüdeniz en fırtınalı günlerde bile çarşaf gibi uzanırmış.

ölüdeniz-belcekız

Ölüdeniz Temiz Mi?

Ölüdeniz’in ilgi çekici özelliklerinden bir tanesi de kaynak sularının dipten açık denize doğru akıntı yaratmasıdır. Bu durgunluğun altında, sürekli kendini yenileme yatmaktadır. Yoğun kaynak suyu çıkışlarından doğan tuz farkı, açık denizden içeriye ve dışarıya devamlı bir sirkülasyon sağlamaktadır. Deniz, ortalama yarım metre yükselir ve alçalır. Bu sebeple deniz hep temizdir.

Fethiye Ölüdeniz Soğuk Mu?

Ege’nin özelliklerini taşıyan Ölüdeniz , Akdeniz suları kadar sıcak değildir. Ancak Sarımsaklı Marmaris bölgesine nazaran daha sıcaktır.

Ölüdeniz’de Nerede Kalınır?

Ölüdeniz’de nerede kalınır? Apart hoteller bu konuda daha uygun seçenekler olarak sizleri karşılıyor. Kış aylarında günlüğü 78 TL’ye kalacak bir yer bulabiliyorken, Mayıs ortası itibariyle fiyatlar 200 TL’nin üzerine çıkıyor. Apart tarzı konaklama alanları ve hoteller en ucuz seçenekler olarak göze çarpıyor. Google’ın sunmuş olduğu Google Travel uygulaması bu konuda size tahmini fiyatlar sunabiliyor.

ölüdeniz nerede kalınır

Bu Google linki üzerinden fiyat tahminlemelerinizi görebilir ve yaz tatiliniz için bütçenizi hazır edebilirsiniz: https://www.google.com/travel/hotels/

google travel

En iyi eşleşme seçeneklerine de buradan ulaşabiliyor ve seyahat tavsiyeleri alabiliyorsunuz. Aynı zamanda, kullanıcı yorumlarından ve puanlamalarından oluşan Google yorumlarını da okuyabilir, işletmeler hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Google sunulan olanaklar konusunda da size büyük bir kolaylık sağlıyor. Sizin için önemli olan şeyleri seçerek konaklamanızı daha güzel bir hale getirebilirsiniz ve Ölüdeniz’in keyfini çıkarabilirsiniz. Google Covid-19 önemlemleri bağlamında kendini oldukça geliştirmişe benziyor. Covid-19 müdahale ekibi odalarının bulunduğu seçeneği de seyahat planınızla eşleştirebiliyor ve pandemide tatiliniz için daha tedbirli ilerleyebiliyorsunuz. Kaç yıldızlı otelde kalmak istediğinizi de “Diğer Filtreler” alanından seçebiliyorsunuz.

Seçtiğiniz tarih aralığında gideceğiniz bölgenin yoğunluk oranı da sizinle paylaşılıyor. Üstelik tahmini hava durumu da sizinle paylaşılanlar arasında yer alıyor. Google ‘un bu seyahat planlaması aracı ile ilgili birçok detayı Google Travel yazımızda bulabilirsiniz.

Marmaris ile Ölüdeniz Arası Kaç Km?

marmaris - ölüdeniz kaç km

Marmaris’ten Ölüdeniz ’e seyahat etmek istediğinizde D400 yolu üzerinden özel araç ile tahmini olarak 2 saat 9 dakikada ulaşabiliyorsunuz. Marmaris ile Ölüdeniz arası yaklaşık olarak 137 KM’dir.

Yazar Hakkında

Canan Şahin

Founder

Bir dijital pazarlama ajansında SEO Team Lead olarak çalışıyorum. Boş zamanlarımda blog yazısı yazmayı ve bunları meraklı okuyucularla paylaşmayı seviyorum.

Tüm yazıları göster