Dünyanın En Soğuk Yeri Neresidir?

Dünyanın en büyük beşinci kıtası olan Antarktika, aynı zamanda dünyanın en soğuk yeri olarak biliniyor. Yeryüzünde, canlı yaşamının olanaklarını zorlayan tek bölge olan Antarktika, Güney Yarım Küre’de yer alıyor. Kıtanın en soğuk noktası ise Vostok.  Kış mevsiminde genellikle hiçbir canlı sesinin net duyulamadığı kıtada, yalnızca bazı köylerde minik yerleşimler bulunuyor. Fakat yaz aylarında yaklaşık 2000 olan Antarktika nüfusu, kış aylarında 200’e kadar düşüyor. Yaz döneminde kıtanın ziyaretçileri ise elbette bilim insanları… Canlı yaşamını konu edinen tüm bilim dallarından yüzlerce insan, her yıl Antarktika’ya giderek araştırmalarını sürdürüyor. Hatta bu bilim insanları için bir yerleşim merkezi dahi inşa edilmiş durumda. Kıtaya araştırma vesilesiyle giden pek çok bilim insanı, başka bir konaklama imkanı yaratmanın zor olması sebebiyle bu yaşam alanında kalıyor.

Kış boyunca tam karanlık gecenin yaşandığı dünyanın en soğuk yeri olan Antarktika’da en yaygın hastalık ise soğuktan değil, güneşsizlikten görülüyor. D vitamini eksikliğinin yol açtığı hastalıklardan en önemlisi ise depresyon. Yaz aylarında araştırma için Antarktika’ya giden neredeyse hiçbir bilim insanı, bu sebeple kış aylarında kalmayı tercih etmiyor. Geçmiş yıllarda kıtanın geçici nüfusu çok daha azken, küresel ısınma etkisiyle her yıl daha da artıyor. Öte yandan dünyada bulunan buzulların %90’ının Antarktika’da yer aldığı da biliniyor.

vostok antarktika

Vostok, Antartika

Dünyanın En Soğuk Yeri Kaç Derece?

Antarktika, dünyanın tabiri caizse sonunda olduğu için 6 ay gece ve 6 ay gündüzün yaşandığı bir kıta. Gün döngüleri değişmese de sıcaklığı etkileyen en önemli unsurlardan birisi güneşin hareketleri. Güneşin hiç görünmediği 6 ay boyunca ölçülen ortalama sıcaklık -70 derece. Bu ölçüm, kıtanın en soğuk noktası olan Vostok’ta ise -90 derece. Güneşin kendisini gösterdiği, buzları parça parça erittiği 6 aylık dönemde ise ortalama sıcaklık -20 derece olarak ölçülüyor. Tabii Vostok için bu ölçüm -27 derece. Doğal yaşamın en vahşi halinin hüküm sürdüğü dünyanın en soğuk yeri olarak bilinen Antarktika’da, yakın zamanda yapılan ölçüm, küresel ısınmanın boyutlarını da gözler önüne seriyor. Yaz ayı en yüksek sıcaklığı, daha önceki dönemlerde 0 ile -5 arasında seyreden kıtada, termometreler 18 dereceyi gördü. Bu durum, insanlık için aslında en kötü haberlerden biri.

Türkiye’nin En Soğuk Şehri Hangisi?

sivas gürün gökpınar köyü

Sivas, Gürün – Gökpınar Gölü

Dünyanın en soğuk yeri ile boy ölçüşemese de Türkiye’de ölçülen en düşük sıcaklık -30 derece. Bu ölçümün yapıldığı yer ise Sivas’ın Gürün ilçesi. Yükseltinin, sıcaklığı doğrudan etkilediği biliniyor. Soğuk, kar ve buz dendiğinde akla elbette Türkiye’nin doğu kesimi geliyor. Fakat genellikle kış aylarında ortalama sıcaklık, Doğu Anadolu Bölgesi için -15 civarında seyrediyor. Sivas’ın İmranlı ilçesinde -28 derece, Gürün ilçesinde ise -30 derece olan ölçümler, duyanları hayrete düşüyor.

Yazar Hakkında

Begüm Ateş

Merhaba, ben Begüm Turan. Ege Üniversitesi mezunuyum ve 4 yıldır freelance SEO metin yazarlığı yapıyorum. Araştırmayı ve okumayı seviyorum. Bildiklerimi aktarmayı ise daha çok seviyorum. Sanat, sanat tarihi, sanat felsefesi alanlarında hem pratik hem de teorik birikim elde etmeye çalışıyorum.

Tüm yazıları göster