Kapadokya Nerede?

Kapadokya nerede? Kapadokya, Nevşehir ilinin Ürgüp ilçesine bağlıdır. Ancak Nevşehir dışında Kayseri, Aksaray, Kırşehir ve Niğde illerinin de kapsam alanı içerisinde yer almaktadır. Konumu itibariyle adeta İç Anadolunun merkezinde yer almaktadır. Büyüleyici jeolojik yapısı, tarih boyunca farklı toplumlara yaptığı ev sahipliği, değerleri ve kültürleriyle dünyanın her yerinden turist çekmeyi başaran Kapadokya UNESCO tarafından Dünya Mirası Sit Alanı olarak belirlenmiştir.
Kapadokya ’nın ilk oluşum süreci uzun yıllar önce Erciyes, Göllüdağı ve Hasandağı’nın lavlarını püskürtmesiyle başlamıştır. Zamanla donan lavlar yağmur ve rüzgar gibi iklim olaylarıyla da son halini almıştır. Ancak Kapadokya hakkında ilgi çeken pek çok efsane de bulunmaktadır. Pek çok medeniyetin izlerini gövdesinde taşıyan Kapadokya tüm bu özellikleri sayesinde de hem doğal ve coğrafik hem de tarihi bir turizm merkezi haline gelmiştir. Eğer siz de Kapadokya rotalı büyülü bir yolculuğa çıkmaya hazırlanıyorsanız, bu yazımız sayesinde pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz!

Kapadokya’ya Ne Zaman Gidilir?

kapadokya peri bacaları
Kapadokya’ya ne zaman gidilir? Aslına bakılırsa Kapadokya her mevsim oldukça güzeldir. Kışın karlı bir günde göreceğiniz peri bacaları adeta masallardan fırlamış gibidir. Kar beyazı örtüsünü üstüne çeken Kapadokya’da bu zamanlarda iç ısıtan anılar biriktirebilirsiniz. Ancak hedefiniz bol aktiviteli, yürüyüş merkezli ve doğal güzellikleri keşfedeceğiniz bir geziyse İlkbahar ve Yaz aylarında yapılan ziyaretler sizin için çok daha iyi olacaktır.
İlkbahar aylarında da bölgede ortaya çıkan gelincik ve diğer yabani çiçekler, yeşeren ağaçlar, ışıl ışıl parlayan güneş tüm gün enerjinizi yüksek tutabilmektedir. Böylece bölgede görülecek her yeri de karış karış gezebilirsiniz. Kapadokya oldukça büyük bir alanda yer aldığı ve içerisinde müze, vadi, kale, manzara izleme noktaları, yeraltı şehri gibi farklı oluşumları barındırdığı için tam anlamıyla tadını çıkaracağınız bir gezi planlıyorsanız bir hafta gibi bir süre ayırmanız gerekecektir. Fakat 3-4 gün gibi kısa bir sürede de bölgenin çoğu güzelliğini görerek hızlandırılmış bir keşif yapabilirsiniz.

Kapadokya Balon Turu Nerede Yapılır?

kapadokya balon turu
Kapadokya denildiğinde ilk akla gelen peri bacalarından sonra o rengarenk balon turlarıdır. Göreme bölgesinde yapılan balon turları oldukça geniş bir bölgenin kuşbakışı olarak görülmesini sağlar. Bölgenin çok rüzgarlı olmaması balon turları için elverişli koşulları oluşturmaktadır. Yaklaşık 1 saat olarak süren bu balon turları kimi zamanlarda daha uzun sürelerde de tutulabilmektedir. Turların süresi ve diğer hizmetler kapsamında ise çeşitli fiyatlandırmalar yapılmaktadır. Ayrıca Kapadokya’ya gidildiğinde ilk yapılması gereken şeylerden biri olan balon turları için seçebileceğiniz pek çok farklı firma mevcuttur. Kapadokya balon turu ile kusursuz bir gezi keyfi deneyimleyebilirsiniz.
Kapadokya Balon Fotoğrafları Nerede Çekilir?
Kapadokya balon fotoğrafları nerede çekilir? Fotoğraf tutkunları için Kapadokya’nın anlamı daha bir değerlidir. O nefes kesici jeolojinin üstünde süzülen balonlarla birlikte yavaşça bölge sakinlerini selamlayan güneş aynı karenin içindeyken dünyanın herhangi bir yerinde bulunamayan benzersiz bir fotoğrafı ortaya koyar. Ancak bu büyüleyici kareleri çekebilmek için uygun noktalarda doğru saatlerde bulunmanız gerekmektedir. En uygun fotoğraf çekimi saatleri balonların kalkış gerçekleştirdiği gün doğum saatleridir. Aynı zamanda balonların kalkışını gerçekleştirdiği Göreme, Avunis ve Çavuşin bölgeleri en uygun fotoğraf çekimi mekanlarındandır. Aşıklar Tepesi ve Kızılçukur Vadisi ise balonların yüksekliğine yakın ve kuşbakışı görünümü içine alan bir diğer iyi konumlardandır.
Kapadokya’da Balonlar Nereden Kalkar?
Kapadokya’da balonlar Göreme ve Uçhisar bölgelerinde kalkışlarını gerçekleştirmektedir. Otel ya da balon firmalarının hizmeti dahilince yer alan servislerle ulaşılabilen bu bölgelerde hava henüz aydınlanmamışken balonların hazırlıkları yapılmaya başlanır. Yılın ortalama 300 günü uçuşa müsait olan Kapadokya’nın hava koşulları bu zamanlarda balon ziyaretçilerine kapılarını açmaktadır. Kalkış sahasına gelindiğindeyse balon sepetlerindeki yerler yavaşça alınır. Geriye ise sadece kaptanın ve alanında uzman kişilerin komutları eşliğinde harika bir seyre dalmak kalır. Kapadokya nerede yazımızı beğendiyseniz yorum yapmayı unutmayın. 🙂