Kuzey Işıkları (Kutup Işıkları) Neden Olur?

Gökyüzünün en muhteşem görüntülerinden üçünü saymak istesek, kuşkusuz bunlardan bir tanesi de kuzey ışıkları olacaktır. Kuzey ışıkları, renkli ışık perdeleri ile bizi dünyadan çok uzaklara götürmeyi başarıyor… Aurora Borealis olarak da adlandırılan Kuzey Işıkları neden olur ? Hem kuzey hem de güney yarımkürenin yakınlarından görülebilen bu muhteşem görüntü, aslında Güneş’in aktivitelerinden kaynaklanmaktadır.

Yüzyıllardır büyüleyici görüntüsüyle ilham veren bu ışık gösterisi şiddetli olaylarla açığa çıkar. Kuzey ışıkları neden olur sorusu için daha derine inmek gerekirse; Dünyamızın yıldızı olan güneşin yüzeyindeki fırtınaları, elektrik yüklü parçacıklarından oluşan devasa bulutlar yaymaktadır. Parçacıkların milyonlarca yıllık seyahati, Dünya ile çarpışmasına sebep oluyor ve bum! Bizim için şahane bir manzara ortaya çıkıyor. Parçacıkların çoğunun Dünya’mızı teğet geçerek saptığı biliniyor ancak Dünya’nın manyetik alanına yakalananlar ve kaçamayanlar da olmaktadır. Yakalanan bu parçacıklar, Kuzey ve Güney kutuplarına doğru atmosfere doğru hızlanır. Manyetik kutuplarda yoğunlaşan bu görüntünün sebebi budur.

kuzey ışıkları renkleri

Güneşten dünyamızın atmosferine gelen bu ışıkların Dünya atmosferinde atomlara ve moleküllere çarpması, onları ısıtıyor. “Uyarma” olarak adlandırılan bu fiziksel süreç, gazı ısıtmak ve parlatmak ile eş değer oluyor. Aslında atmosferimizde gördüklerimiz, güneşten gelen parçacıklarla çarpışan atomlar ve moleküllerdir. Dalgalı desenler ve bu şahane ışık perdelerinin Dünya’nın manyetik alanındaki kuvvetli çizgilerden kaynaklandığı biliniyor.

Kuzey ışıklarının renkleri nasıl oluşur? Bizim gibi merak edenleriniz olacaktır. Kuzey ışıklarının renklerinin oluşumunda, ısınan gazlar rol oynuyor. Oksijen ve nitrojene göre farklılık gösterir. Yeşil oksijenin karakteristik rengi iken mor, mavi ve pembe tonları ise nitrojen kaynaklıdır.

Kuzey Işıkları Hangi Ülkede Görülür?

kuzey ışıkları turları

Kuzey ışıkları hangi ülkede diye soracak olursak, tek bir ülkeden bahsedemeyiz. İzlanda, Grönland, Kuzey Sibirya, Kanada, Norveç ve Alaska’dan Kuzey Işıkları’nı görebiliriz. En yaygın olarak ise 23 Eylül ve 21 Mart arasındaki tarihler arasında görülebildiği biliniyor.

Kuzey Işıkları Türkiye’de Görülür Mü?

Kuzey ışıkları Türkiye’den gözükmemektedir ancak Türkiye’ye en yakın ülke olan İskoçya’dan görülebilmektedir. İskoçya’ya muhteşem bir gezi için biletlerinizi hazır edin!

Kuzey Işıkları Kaç Katmanda Oluşur?

Kuzey ışıklarının oluştuğu katman Aurora’dır. Aurora Borealis denmesinin sebeplerinden biri de budur.

Kuzey Işıklarını İzlemeye Ne Zaman Gidilir?

Kuzey ışıklarını izleyebilmek için geniş bir tarih aralığı vermek gerekir ise 23 Eylül ve 21 Mart tarihleri arasında Kuzey (Kutup) Işıkları’nı görmeye gidebilirsiniz.

Kuzey Işıklarına Gitmek Kaç Paraya Mal Olur?

Kuzey ışıklarına gitmek için çeşitli Avrupa turları düzenleniyor. Gideceğiniz ülkeye ve seçeceğiniz tura göre bu fiyatlar değişiklik gösterebilir. Birkaç tatil sitesinin verilerinden örnekle Kuzey Işıkları turlarını 2021 fiyatlarıyla örneklendirebiliriz:

  • Norveç Kuzey Işıkları Turu – 1000 Euro (4 Gün)
  • Lapland Kuzey Işıkları Turu – 1900 Euro (4 Gün)
  • İsveç & Norveç & Tromso Kuzey Işıkları Turu – 3200 Euro (4 Gün)
  • Sömestr Lapland Kuzey Işıkları Turu – 1000 Euro (4 Gün)

Yazar Hakkında

Canan Şahin

Founder

Bir dijital pazarlama ajansında SEO Team Lead olarak çalışıyorum. Boş zamanlarımda blog yazısı yazmayı ve bunları meraklı okuyucularla paylaşmayı seviyorum.

Tüm yazıları göster