En İyi Kişisel Gelişim Kitapları Nelerdir?

Kişisel gelişim , kişinin kendini gerçekleştirme sürecidir. Kendi için sürekli bir şeyler yapan ve gelişimini iyileştirici yönde eylemler gerçekleştiren insanlar, kendilerine yaptıkları yatırımın karşılığını alabilirler. Hayatımıza daha kolay odaklanabilir ve genellikle olumlu değişiklikler yaşarız. Kişisel gelişim, güçlü yönlerinizi geliştirmeye ve zihinsel sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olur. İlişkilerinizde de kişisel gelişiminin artılarını görebilirsiniz. Peki, en iyi kişisel gelişim kitapları nelerdir? Sizler için derlenen en iyi 10 kişisel gelişim kitabı aşağıdaki gibidir:

1.Duygusal Zeka – Daniel Goleman
duygusal zeka - daniel goleman
Daha önce birçok kez bahsini geçirdiğimiz bu kitap, IQ ve EQ arasındaki farkları anlamamızı sağlıyor. Aynı zamanda EQ’nun kişisel gelişim için ne kadar önemli olduğunu vurguluyor. EQ’nun (duygusal zeka) gelişimi için nelerin gerekli olduğunu bahsini geçiriyor. Mesleki başarılardan, toplumsal ilişkilere kadar olan tüm süreçte EQ’nun önemini bu kitapla daha iyi kavrıyoruz. Duygusal zekanın geliştirilebilir olduğunu vurgulayan Daniel Goleman, eğitimciler ve anne babalar için kitabında kritik noktalara değiniyor. Elbette insanın kendisi için de oldukça artı sağlayacak bir kitap diyebiliriz.

2.Mindfulness – Bilinçli Farkındalık – Zümra Atalay
Mindfulness – Bilinçli Farkındalık – Zümra Atalay
Mindfulness kendi temelinde insanın kendinin farkında olmasını ve bu farkındalığı bilinçli bir şekilde yönetmesini sağlıyor. Kendimizi geçmişin esaretinden ve geleceğin kaygısından kurtarmamızda yol gösteren bu kitap, ana (şuana!) odaklanmayı kolaylaştırıyor. Kitap boyunca verilen ve uygulanabilir örnekler de oldukça faydalı bir yol çiziyor.

3.Savaşçı – Doğan Cüceloğlu
Doğan Cüceloğlu –Savaşçı
Psikoloji biliminin değerli bilim insanlarından olan Doğan Cüceloğlu, bu kitabıyla sizi kendinizle barışma yolunda ilerleyen bir savaşçı olarak nitelendiriyor. Hayatınızda bir şeylerin fitilini ateşlemeyi ve kendini arayış hikayesini konu ediniyor.

4.Evrenden Torpilim Var – Aykut Oğut
Evrenden Torpilim Var – Aykut Oğut
İstemek olmanın yarısıdır mottosuyla öne çıkan Evrenden Torpilim Var kitabı, samimi diliyle okuyanları kendine çekmeyi başarıyor. Yazarın kendi hayatından örneklerle anlattığı kitap, anlaşılması kolay ve klasik kişisel kitaplarından ayrılan havasıyla öne çıkıyor.

5.Avucunuzdaki Kelebek – Ahmet Şerif İzgören
Avucunuzdaki Kelebek – Ahmet Şerif İzgören
Ahmet Şerif İzgören iyi bir konuşmacı, aynı zamanda iyi bir kişisel gelişim kitabı yazarı olarak karşımıza çıkıyor. Onu çok uzun bir süredir biliyoruz ve birçok eserinde insanlara umut aşılamayı başarıyor. Avucunuzdaki Kelebek de bunlardan bir tanesidir. İş dünyasından örneklerle beslenen ve iletişim üzerine dikkat çeken bu kitap, listenizde yer alması gerekenlerden oluyor.

6.Beden Dili – Joe Navarro
Beden Dili – Joe Navarro
Beden Dili de kişisel gelişimin bir parçası… Çünkü kendinizi en çok bedeninizle ifade eder veya ele verirsiniz. Hareketleriniz, karşınızdaki insanla kurduğunuz iletişime yön verir. Beden Dili kitabı, mimik ve vücut hareketlerinize yönelik etkili bir öğrenme süreci imkanı sunuyor. Kendinizi ve karşınızdaki insanları daha iyi tanımıza yardımcı oluyor. Sözlerinizin gücünü beden diliyle de vurgulamak için bu kitabı deneyebilirsiniz. Eski FBI özel ajanı tarafından kaleme alınmış olması da kitabı dikkat çekici kılan konulardan bir tanesi oluyor.

7.Tongue Fu – Sözlü Dövüş Sanatı – Sam Horn
Tongue Fu – Sözlü Dövüş Sanatı – Sam Horn
Anlaşmazlıklar genelde kelimelerin anlatılmak istenenden farklı anlaşılması sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Sözlü çatışmalar ise bunun arkasını izler. İnsanlarla olan iletişimde, sözlü çatışmaları uyuma dönüştürmek için bu kitap iyi bir adım olabilir. İnsanlarla huzurlu bir şekilde iletişim kurmak için bu kitabı deneyebilirsiniz.

8.İnsan Olma Yolculuğu: Sıradan Yaşamda Gerçek Mutluluğu Bulmak Mümkün Mü? – Osho
İnsan Olma Yolculuğu – Osho
Osho, insana kendi içinde geniş kapılar açmayı sağlayan yazarlardan bir tanesidir. Edebi dili ile ve sözlü sanatı ile dikkat çeken kitabın kişisel anlam ve amaç arayışınız için önemli sorulara değindiğini görebilirsiniz. Spiritüel bir öğretmen olarak adlandırılan Osho, içsel dönüşüm bilimine olan katkılarıyla da bilinmektedir. Her yaştan insana hitap eden öğretileriyle dikkat çeker.

9.İyi Hissetmek: Yeni Duygudurum Tedavisi – Dr. David Burns
İyi Hissetmek – Dr. David Burns
İşin özünde İyi Hissetmek yatıyor! Psikiyatri ve davranış bilimleri üzerine uzmanlığı ile bilinen Dr. David D. Burns mutlu bir yaşam için size tüyolar veriyor. Psikolojiniz üzerinde olumsuz etkisi bulunan her şeyi aşmanıza yardımcı oluyor. Bilimsel olarak test edilmiş teknikler ile okurlarına adeta bir terapi vadediyor.

10.Her Şey Seninle Başlar – Mümin Sekman
Her Şey Seninle Başlar – Mümin Sekman
İnsanın kendi kurtuluşunun kendisinde olduğunu vurgulayan Her Şey Seninle Başlar kitabı, akıcı anlatımı ve sağlam kalemi ile herkesi kendine bağlamayı başarıyor. İyi bir öğreti özelliği olan kitabı kişisel gelişim kitapları rafınıza alabilirsiniz.

Kişisel Gelişim Kitapları Neden Okunmalı?

Kişisel gelişim kitapları , kendisine birçok alıcı buluyor. Kimisi gerçekten kişisel gelişimine katkıda bulunmak amacıyla bu kitapların peşine düşerken birçok insanın anlık bir hevesle alıp okuduklarını görebiliriz. Kişisel gelişim üzerine kitaplar oldukça fazla, ancak insanın iç dünyasını genişletecek o kadar kitap bulunmuyor. En iyilerine sizin için yukarıda yer verdik. Peki, kişisel gelişim kitapları neden okunmalı?
En büyük yararı kuşkusuz başkasından yardım almadan kendiniz için bir şeyler yapmayı denemeniz olacaktır. Öğrendiğiniz stratejileri hayatınız için uygulayabilirsiniz. Yaşam planımızı anlamak ve ona şekil vermek konusunda bize bir yol gösterici olabilirler. Hedeflerimize ulaşma veya hedeflerimize ulaşmak için kendimizi motive etme anlamında yararlı olabilir. Bazen bize cesaret veriyor ve atmak istediğimiz adımları atmada yardımcı oluyor.

-Kendiniz hakkında daha olumlu yorumlar yapmanızı sağlar.
-Dünyaya daha pozitif bakmanıza yardımcı olur.
-Daha iyi seçimler yapmak ve bu seçimleri eyleme dökmek için ilham alırsınız.
-Sınırlarınızı aşabilirsiniz.
-Sizi bir üst seviyeye taşıyacak olan kişisel projeler yaratabilirsiniz.

Kendimi Geliştirmek İçin Ne Tür Kitaplar Okumalıyım?

Kişisel gelişim kitapları, psikoloji kitapları ve başarı hikayelerinin yer aldığı kitaplar bu konuda size yardımcı olabilir.
Okuduğunuz En İyi Kişisel Gelişim Kitapları Hangileri?
Kendi adıma okuduğum en iyi kişisel gelişim kitaplarından bir tanesi yukarıda sizinle paylaşmış olduğum Zümra Atalay ve Ahmet Şerif İzgören kitaplarıdır. Siz de sizi etkileyen ve okuduğunuz en iyi kişisel gelişim kitapları hangileri ise bizimle yorum bölümünde paylaşabilirsiniz!