Kendini Geliştirmek İçin Yapılacak Aktiviteler Neler?

Zaman her gün aynı akışında devam ediyor. Sabah kalkıyorsunuz, belki sıcak bir kahve veya ayaküstü atıştırmalık bir kahvaltı ile güne başlangıç yapıyorsunuz. İşe gidiyor, evin odalarını arşınlıyor, o çok sevdiğiniz televizyon programını izliyor veya bir internet bağımlısı gibi bilgisayarınızın başına kuruluyorsunuz. Tekrar yemek yiyor, yaptığınız işe dönüyor ve günü kapatıp kendinizi yumuşak yatağınıza bırakıyorsunuz. Eskimeyen fakat can sıkan bu rutin, sizi de bunaltmıyor mu? Her gün aynı şeyleri yapmak ve birbirinin aynısını günleri yaşamak yorucu olsa gerek. Tüm bu bunaltıcı rutinden kurtulmak için birkaç değişikliğe gidebilirsiniz. Bu değişikliği ise en başta kendinizde gerçekleştirmeniz gerekebilir. Kendinizi geliştirmek , belki de hayatınıza artı değer katmanın ve bu rutini kırmanın bir diğer yolu olacaktır. Yaşadığınız gelişimler, hayatınıza sıcak bir yön vererek sizi gökkuşağının altındaki hazineye götürebilir. Kendinizi geliştirmek için yapılacak aktiviteler neler? Kendinizi geliştirmek için yapılacak 10 aktiviteyi sizler için sıraladık:

1.Daha Fazla Okuyun
Okumak, her zaman insanın ufkunu açar. O çok sevdiğiniz Instagram’ı bir süreliğine kapatabilirsiniz. Youtube’da veya Netflix’te daha az vakit harcayabilirsiniz. Kitapların dünyasını keşfedin. Araştırmaları okuyun, sitemizde sizin için hazırlanmış bilim sayfamızı da ziyaret edebilirsiniz. 😊 Üstelik size öneriler de sunuyoruz!
Kitap okumak, yeni şeyler öğrenmeniz ve bilgi dağarcığınızı geliştirmek için harika bir yol olabilir. Kitapların gücü adına!
2.Egzersiz Yapın
Minik egzersizler, bazen zihninizi boşaltmak için size yardımcı olabilir. Boş bir zihin yenilikler ve parlak fikirler için kendini hazırlayabilir. Başarılı insanların genelde aktif bir egzersiz ve spor yaşamları olduğunu fark ettiniz mi? Egzersizler, bağışıklık sisteminize iyi gelebilir ve hormon dengenizi düzenlemede yardımcı olabilir.
3.Size İlham Veren İnsanlarla Vakit Geçirin
Biliyoruz, böyle insanlar bulmak zor! Yine de size ilham verecek insanların peşini bırakmayın. Yeteneklerinizi geliştirmenizi yardımcı olan ve sizi zorlayan bu insanlar, size meydan okuma cesareti de aşılayacaktır.

-Uzak bir kamp gezisi
-Doğu Ekspresi ile bir seyahat
-Ülke dışına bir gezi

gibi beraber yapılacak aktiviteler güzel olabilir. Evden çıkamadığınız zamanlar için ise sanal tur.
 4.Gönüllü İşler
Boş zamanlarında nasıl vakit geçireceğini bilemeyenler için gönüllülük, oldukça iyi bir alternatif olarak karşınıza çıkıyor. Bunun bana faydası ne? diye düşünebilirsiniz. İletişim gücü, mutluluk, depresyonun önlenmesi ve özgüvenin artması gibi birçok faydayı içinde barındırıyor.
5.Online Bir Kurs
Covid-19’un sosyal yaşamı ve aktiviteleri yıpratıcı etkisi göz önüne alındığında, bir kursa katılmanın eskisinden daha zor olduğunu görebiliriz. Ancak online bir kurs ile bunu başarabilirsiniz!
6.Her Gün Yeni Bir Yabancı Kelime Öğrenin
Yeni bir dil öğrenmeye meraklıysanız, Dualingo gibimobil uygulamalarla yeni bir yabancı kelime öğrenebilirsiniz. Böylece yeni bir lisan yani yeni bir insan için bir adım daha atmış olursunuz.
7.Bir Blog Açın
Bilinc.NET’i açarken aslında çok uzun süredir yapmak istediğim fakat sürekli ertelediğim bir şeyi yapmış oldum. Bir blog açmak! İnsanlarla bir şeyler paylaşmayı seviyorsanız, blog açmak oldukça etkili olabilir. Üstelik yazacağınız blog yazıları için araştırma yaparken kendiniz de bir şeyler öğreniyor ve dolayısıyla kendinizi geliştiriyorsunuz.
8.Daha Sağlıklı Beslenin
Sağlıksız beslenmek, bazen bedensel olarak olduğu kadar sizi zihinsel olarak da hantal ve atıl bir yaşama mahkum edecektir. Tükettiğiniz şeyler sizleri iyileştirebilir veya zarar verebilir. Ne yediğinize dikkat ederek kendinize fayda sağlayabilirsiniz.
9.Meditasyon Yapmak
Kuşkusuz kendi içinize dönebilmeniz ve iç huzurunuzu bulabilmeniz için meditasyon birincil koşul olacaktır. Pek çok insan meditasyonu sıkıcı bir uğraş olarak bulsa da, deneyimleyen insanlar kendilerini bulmada meditasyonun etkili olduğunu söylüyor. Mindfulness da bu konuda size yardımcı olabilir. Mindfullnes Nedir? yazımızdan diğer tüm detayları öğrenebilirsiniz.
10.Size Öğretmediklerini Öğrenin
Okul yaşamının ezbere dayalı uygulamaları, sizi bir şeyler öğrenmek konusunda isteksiz kılmış olabilir. Belki de öğretilenler de pek yeterli değildi. Size öğretmediklerini öğrenmeye ne dersiniz? Yaratıcılığınızı keşfedin, sınırları zorlayın ve daha fazlasını öğrenmek için kendinizi zorlayın.

Kendini Geliştirmek İçin Gidilebilecek Kurslar Neler?

Kendinizi geliştirmenin en popüler ve hızlı yollarından birisi de kurslar oluyor. Covid-19’u göz önüne aldığımızda şimdilik en iyi seçenek online kurslar oluyor.

-Yazılım kursları (örneğin: Udemy)
-Online dans dersleri
-Sanat kursları
-Yemek pişirme videoları veya eğitimleri
-İsmek gibi oldukça geniş bir çeşitliliğe sahip meslek edinme kursları
-Meditasyon kursları
-Hobi kursları

Bu kurslardan size uygun olanları araştırarak siz de kendinizi geliştirmeye başlayabilirsiniz. Kurslar hakkında merak ettikleriniz bulunuyor ise yorum kısmından veya mail adresimizden bize yazın!

Kendini Geliştirmek İçin Okunması Gereken Kitaplar Hangileri?

Kendinizi geliştirmek için hem önerilerimizden birisi olan kitap okuma eylemini gerçekleştirebilir hem de yeni yollar keşfedebilirsiniz. Kendinizi geliştirmek için okunması gereken kitaplar için 5 öneri:

1.İnsan Mühendisliği – Nüvit Osmay
2.Duygusal Zeka – Daniel Goleman
3.Beden Dili – Joe Navarro
4.Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır – Ahmet Şerif İzgören
5.İyi Hissetmek – David Burns

Yazar Hakkında

Canan Şahin

Founder

Bir dijital pazarlama ajansında SEO Team Lead olarak çalışıyorum. Boş zamanlarımda blog yazısı yazmayı ve bunları meraklı okuyucularla paylaşmayı seviyorum.

Tüm yazıları göster