Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir?

Okuma ve yazmayı öğrenerek başlayan kitap okuma yolculuğu kişinin hayatına sayısız fayda katan ve bu yüzden asla bitmemesi gereken bir yolculuktur. Öyle ki daha ilkokul yıllarından itibaren kitap okumanın oldukça faydalı olduğu dile getirilir. Ancak kitap okumanın faydalarına dikkatle baktığınızda karşınıza tam olarak ne çıkacağını biliyor musunuz?

  • Daha Fazla Bilgi

Kitap okumanın faydaları arasında ilk öne çıkan madde aktif öğrenimi sürdürebilmektir. Her kitap kişiye yeni bir bilgi ya da bakış açısı sunar. Bu durum bazen tarihten kesitlerle bazen psikolojik değerlendirmelerle bazense hikaye örgüsü arasında siz hiç fark etmeden beyninizin derinliklerine yerleşir. Bir başka gün sıra o bilgiyi kullanmaya geldiğinde “Ben bu bilgiyi nerden öğrenmiştim?” diye düşünebilirsiniz.

  • Odaklanma Gücü

Özellikle de tüketim çağında olduğumuz düşünüldüğünde her şeyden çok hızlı sıkılıp başka içeriklere şans verdiğimiz yadsınamaz bir gerçek. Sırf bu yüzden youtube videoları kısa formatlarla ve es verilmeden hazırlanıyor. Ancak kişinin odak gücünü arttırabilmesi demek çalışma ve öğrenim hayatını kolaylaştırması demektir. Bu durum ise tüm dikkatinizi yönelterek olduğunuz dünyadan çıkacağınız bir kitap sayesinde kolayca geliştirilebilir!

  • Beyninizi Çalıştırın

Bazı araştırmalar nasıl kas gücümüzü arttırmak için fiziksel egzersizlere ihtiyaç duyuyorsak buna benzer şekilde düşünce kapasitemizin artması için de okuma egzersizlerine ihtiyaç duyduğumuzu söylemektedir. Çünkü okuma esnasında beyindeki pek çok bölge aktive olarak yoğun bir performans gösterir. Okumanın faydaları arasında kuşkusuz değişmez maddelerden bir tanesi oluyor!

  • Yoğun Empati

Olaylara tutum ve tepkilerinizin çok keskin olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ancak kitap okumaya başladığınız ilk andan itibaren anlama ve anlaşılma becerilerinizin kademeli olarak arttığına tanık olacaksınız. Roman okumanın faydaları arasında görmezden gelinemeyen empati duygusunun gelişimi kişinin kendini kahramanla özdeşleştirmesiyle gerçekleşir. Başka bir evrende bambaşka sorunlarla karşı karşıya kalmak olaylara bakış açınızı oldukça hızlı bir şekilde döndürebilir!

  • Güçlü Bir Hafıza

Kitap okumak demek çok daha fazla bilgiyi depolamayı gerektirir. Her yeni bilgi ise beyinde kendine yeni bir sinaps yaratır ya da eski bilgi sinapslarının güçlenmesine sebep olur. Bu yüzden de kitap okuma faydaları arasında güçlü bir hafıza önemli bir yere sahiptir.

  • Daha Az Stres

Kitap okumayan kimseler için kendini bir kitapta kaybetmek tam da anlaşılamayan bir olgudur. Ancak bu bilginin doğruluğu pek çok araştırmacı tarafından da doğrulanmıştır. Yürüyüşe çıkmak ya da bir bardak çay içmekle kıyaslandığında sadece 6 dakikalık bir kitap okuma süresi bile kişinin sakinleşerek stresini büyük oranda azaltmaktadır.

  • İletişim Gücündeki Artış

Kitap okumanın faydaları arasında modern dünyada en ihtiyaç duyulan becerilerden güçlü iletişim de yer almaktadır. Özellikle iyi bir kompozisyonla yazılmış kitabı benimseyerek kendi cümlelerinizi de bu oranda tasarlamak ya da kelime dağarcığınızdaki gelişmeyle kendinizi çok daha iyi anlatabilmek ilk farkına varacağınız değişikliklerden olacaktır.

Sesli Kitap Okumanın Faydaları

Kitap okumanın çeşitli faydalarını listeledik ancak bu eylemi sesli bir şekilde yaparak çok daha fazla fayda sağlayacağınızı biliyor musunuz?

Sesli kitap okumanın faydaları özellikle akıcı konuşmanız yönünden sağlanmaktadır. Okuduğunuzu aynı zamanda sesli bir şekilde dile getirmek ve söylediğinizi duymak zamanla diksiyonunuzda büyük gelişmeler yaratacaktır. Hatta konuşma bozukluğu olan insanlar için de en sık önerilen aktivitelerden biri sesli kitap okuma çalışmalarıdır.

Diğer yandan kavrama, hayal gücü ve hitabet düzeyindeki gelişmelere de sesli kitap okumanın faydaları arasında yer verilebilmektedir.

Kitap Okumak Ne İşe Yarar?

Kitap okumak kişinin modern dünyada ihtiyaç duyduğu fonksiyonel pek çok becerisini arttırırken aynı zamanda psikososyal gelişimine de katkı sağlamaktadır. Bu sayede kişi hem bireysel varlığından hem de toplum içindeki konumundan memnun olmaya yatkın bir hale gelir.

Kimi zaman yüzlerce sayfadan oluşan bir kitabı okumaktansa bir film izlemek ya da video paylaşım sitelerinde dolaşmak çok daha basit ve cazip gelebilir. Ancak kitap okuma faydaları, izleme eylemlerine göre kişiye çok daha büyük fayda vaatlerinde bulunmaktadır. Bu sebeple bir dahakine sadece sosyal medya gönderilerini okumak yerine kitap okuma alışkanlığı elde etmek isteyebilirsiniz!

Kitap okumanın faydaları başlıklı yazımızı beğendiyseniz, sizi mutlaka okunması gereken kitaplar yazımıza da bekleriz!