Burgazada Nerede?

Buzgazada nerede? Bu yazımızda, size rehber oluyoruz! Burgazada İstanbul’a bağlı olmakla beraber Adalar İlçesinde yer alan 9 adadan bir tanesidir. Kınalıada ve Heybeliada arasında yer alan Burgazada Büyükada’dan sonra en çok sevilen adalardan biridir. Huzurlu bir atmosfere sahip olmakla beraber ziyaretçilerini de gün boyu mutlu bir sakinliğe sürükler. Eminönü, Kadıköy ya da Bostancı’dan deniz yolu ile ulaşılan Burgazada aynı zamanda Marmara denizinde yer almaktadır.

Burgazada Hangi Adadan Sonra?

burgazada nerede
İstanbul’a bağlı olan adalar grubu içerisinde yer alan Burgazada; Büyükada, Heybeliada ve Kaşıkadasıyla birlikte merkez adaları oluşturmaktadır. Çevrelerinde ise Kınalıada, Sedefadası, Tavşanadası, Yassıada ve Sivriada yer almaktadır. Prens Adaları’nın 3. Büyük adası olan Burgazada’nın bu yüzden Kınalıada’dan ya da Heybeliada’dan sonra geldiği söylenebilmektedir. Üstelik bu iki ada arasında konumlanan Burgazada kızılçam ormanları, sahilleri, görülmeye değer ahşap köşkleri, Kınalıada ve Heybeliadaya bakan manzarasıyla her ziyaretçisine büyülü bir atmosfer sunmaktadır.

Burgazada Gezilecek Yerler Neler?

Burgazada gezilecek yerler rehberimiz ile keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Genişliği yaklaşık 2 km olan Burgazada ziyaretçiler tarafından 1 günde gezilebilmektedir. Ziyaret için en uygun zamanları ise ilkbahar ve yaz aylarıdır. Sait Faik Abasıyanık eserlerinde kendinden sıkça bahsettiren ve okuyucuyu merak ettiren Burgazada, bu önemli Türk yazarı tarafından oldukça sevilmiştir. Bu yüzden de ada içerisinde yer alan evi Sait Faik Abasıyanık Müzesi adıyla bir müzeye çevrilmiştir. Özellikle yazara ve eserlerine ilgi duyan herkesin görmesi gereken, Burgazada ziyaretinin de tamamlanması için önemli duraklardan bir tanesidir. İçerisinde yemek ve misafir odaları, Sait Faik’e ait olan kütüphane, yatak odası, mektup odası, kişisel eşyaları ve kartpostalları bulunmaktadır.
sait faik abasıyanık müzesi

Sait Faik Abasıyanık Müzesi

Eğer güzel bir havada aynı zamanda nefes kesici bir manzara seyrine dalmak istiyorsanız, Bayraktepe bunun için gidilebilecek en güzel yerdir. Deniz seviyesinin 170 metre yukarısında olan bu tepeden adanın genel görünümünü izleyebilir, köpük köpük denizin maviliğinde kaybolabilir ya da diğer adaların da bütünlüğüyle beraber neredeyse tablolara konu olacak bir görüntüye şahit olabilirsiniz. Üstelik tepe içerisinde yer alan Hristo Manastırı da bu sırada ziyaret edilmeye değer olacaktır.
bayraktepe

Bayraktepe

Burgazada gizli kalmış koyları, birbirinden meşhur sahilleri ve çok sevilen plajlarıyla da bilinmektedir. Bu açıdan gidilebilecek en iyi yerler ise Halk plajı, Kalpazankaya Sahili, Mimi Koyu, Düşler Sahili, Süt Koyu ve Madam Martha Koyu olarak sayılabilir.
kalpazankaya sahili

Kalpazankaya Sahili

Büyük İskender döneminden beri sık ziyaretçi akınına sahip olan Burgazada’nın tarihi ve kültürel yapısı ise göz ardı edilemez. Bu yüzden ada içerisinde ziyaret edebileceğiniz tarihi duraklar denildiğinde Aya Yani Kilisesi, Aya Yorgi Karibi Manastırı, Hritos Manastırı, Burgazada Camii ve bölge içerisinde yer alan diğer pek çok konaklama merkezi sıralanabilir. Geniş bir kültürel birikime ev sahipliği yapan ada bu açıdan oldukça doyurucu bir özelliğe sahiptir.
Gün içinde adanın keyfini çıkarmak, biraz soluklanıp dinlenmek ya da karnınız doyurmak için merkezde yer alan pek çok şirin işletmeyi ziyaret edebilirsiniz. Ancak ada içerisinde en çok tercih edilen yemek çeşitleri balık ve zeytinyağlı türleridir. Bunun için de iskelenin sol tarafında yer alan birçok balık lokantasını ziyaret ederek adanın yemek kültürüne uyum sağlayabilirsiniz.
Burgazada’da Nerede Kalınır?
burgazada öğretmenevi

Burgazada Öğretmenevi

Burgazada’nın ziyaretçileri genelde ya günü birlik gezginleri ya da bölge içerisinde bir eve ya da yazlığa sahip olan kimselerdir. Ancak Burgazada içerisinde hafta sonunu geçirmek için konaklama merkezlerinde kalan kişilerin sayısı da hiç azımsanmayacak ölçüdedir. Eğer kararınız birkaç geceyi Burgazada’da geçirmekse, isteğinize uygun bir konaklama merkezi bulmak hiç de zor değil. Bölge içerisinde yer alan pek çok pansiyondan oda kiralayabilir, otel ya da butik otelleri tercih edebilir ya da ada içerisinde yer alan Burgazada Öğretmenevi’nde de konaklayabilirsiniz. Üstelik bu işletmelerin neredeyse hepsi yeterli ölçüde imkanı sizleri sunmakta ve huzurlu bir tatilin keyfini çıkarmak için tüm gereksinimleri sağlamaktadır.