Tüketici Kredisi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Çabuk tüketiyor ve tükettiklerimizin yerini her zaman yenileriyle doldurmak istiyoruz. Ancak bazen elimizdeki para tükettiklerimizin yerini doldurmaya yetmiyor. Maddi anlamda ihtiyaçlarımızı karşılamakta zorlandığımızda tüketici kredisi (ihtiyaç kredisi) imdadımıza koşuyor. İhtiyaç kredisi yani tüketici kredisi hesaplama nasıl yapılır?

İhtiyaç kredisi hesaplama –tüketici kredisi hesaplama- işlemi için aslında çok fazla efor sarf etmek veyahut karmaşık hesaplamalar içerisinde kendinizi kaybetmenize gerek kalmıyor. Birçok banka kendi tüketici kredisi hesaplama aracı ile bunu size sağlıyor.

Taksit sayısı, çekmek istediğiniz kredi tutarı ve bankanın faiz oranına göre bu rakam değişiklik gösterebilir. Ayrıca kredi için yapılan sigorta ve diğer masraflar da işin içine dâhildir. Sigorta prim tutarı olarak sizden bir miktar para tahsil edilecektir. Tüm bunlar çıkarıldıktan sonra çektiğiniz miktardan daha azı hesabınıza yatıyor olacaktır. Krediyi çekerken buna dikkat etmeniz önerilir. Örneğin Enpara (QNB Finansbank şubesiz bankacılık) üzerinden 15 bin TL tutarında kredi çekmek istediğinizde; 24 ay için kredi aylık faiz oranı %1,71 olmaktadır. Aylık taksit tutarı sizin için hesaplanmaktadır. 12 ay olması halinde %1,75 ve 36 ay olması halinde ise yine %1,71 oranında faiz işletilmektedir. Bu rakamlar zaman içerisinde güncellenmektedir.

15 bin , 24 ay vade ve %1,71 faiz oranı ile çekmiş olduğunuz kredinin aylık taksit tutarı 797,75 TL olacaktır. (Enpara için) Toplam geri ödeme tutarı 19.146 TL olacaktır. Sigorta prim tutarı 326,35 TL olacaktır. Hesabınıza yatacak net tutar 14.673,65 TL olacaktır. Yıllık maliyet oranı ise %27,6024 olmaktadır. Bu rakamlar Temmuz 2021 verilerini yansıtmaktadır. Kullanacağınız zaman dilimine göre bankanızın hesaplama aracıyla tüketici kredisi hesaplama işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Her bankanın ihtiyaç kredisi hesaplama alanı bulunmaktadır.

Tüketici (İhtiyaç) Kredisi Nedir?

Tüketici kredileri, bireysel ihtiyaçlarımız için kullanabileceğimiz kredilerdir. Her banka, kendi fiyat politikaları ışığında bize ihtiyaçlarımızı karşılamak adına bu krediyi sunmaktadır. 3 aydan başlayan ve 36 aya kadar uzayan vade oranlarında ihtiyaç kredisi sunulmaktadır.

Tüketici (İhtiyaç) Kredisi En Uygun Hangi Bankalarda Olur?

Genel itibariyle devlet bankalarında uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları sizleri karşılamaktadır. Ancak özel bankalar da zaman zaman size uygun fırsatlar sunabilir. INGBank, farklı dönemlerde yaptığı kampanyalar ile uygun faiz oranlarında ihtiyaç kredisi sunabiliyor. Bunun yanı sıra QNB ve Denizbank da size bu konuda uygun kredi faizleri sunabilir. Tüketici kredisi en uygun hangi bankalarda olur? Aslında bu net olarak cevaplanabilecek bir soru değildir. Bazen bankaların talep etmiş oldukları masraflar, kredi faiz oranı düşük olmasına rağmen daha büyük maliyetlere sebep olabilmektedir. Buna karar vermek için aynı şartlar altında geri ödeyeceğiniz tutarı inceleyerek kendiniz bu soruyu cevaplayabilirsiniz. Toplam geri ödeme tutarı hangi banka için düşükse, o bankadan kredi çekmek sizin için daha avantajlı olacaktır. Bunun için bankalarla görüşme sağlayabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Canan Şahin

Founder

Bir dijital pazarlama ajansında SEO Team Lead olarak çalışıyorum. Boş zamanlarımda blog yazısı yazmayı ve bunları meraklı okuyucularla paylaşmayı seviyorum.

Tüm yazıları göster