Evde Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Evde filtre kahve nasıl yapılır ? Sıcak bir kahve bazen aradığınız tek şey olabilir. Evde geçireceğiniz keyifli zamanların arkadaşı olan kahve, birçok şekilde ve lezzette size eşlik edebilir. Damak zevkinize uygun olanı seçmek sizin için yeterli olacaktır. Bu yazımızda ise tercihi filtre kahveden yana olanlara özel tüyolar paylaşıyor olacağız.
Evde filtre kahve yapmak istediğinizde, filtre kahve yapmak için ihtiyaç duyacağınız malzemeler önem arz ediyor. Otomatik bir filtre kahve makinesi, oldukça pratik çözümler sunabileceği gibi maliyet açısından bütçenize uygun olmayabilir. French Press ise daha daha uygun maliyetlere, filtre kahve lezzetini deneyimlemenize yardımcı oluyor.
Filtre kahve nasıl yapılır sorusuna yönelik cevaplarımızda biraz da eski yöntemlere değinmemiz gerekir ise filtre torbaları, filtre tutucuları ve İtalyanların meşhur Moka Potları da iş görebilir. Filtre kahve yapımında eğer otomatik makinelerden yararlanmak istiyor iseniz de burada seçeceğiniz makinenin özellikleri devreye giriyor. Filtre kahve makinesi nasıl kullanılır? Filtre kahve demlemek istiyor iseniz şu adımları izlemelisiniz:

1.Filtre kahve kâğıdını veya filtresini makinenizin ilgili bölmesine yerleştirin. Tek kullanımlık kâğıtların daha iyi sonuçlar verdiğini belirtebiliriz.
2.Filtre kahvenizin miktarını ayarlayın. (Genellikle ölçü kabınız olacağı için istediğiniz ölçüyü ayarlayabilirsiniz. Eğer öğütücü özelliği olan bir makineye sahip iseniz, öğütücü bölümüne filtre kahvenizi öğütmek için yerleştirmelisiniz. Eğer öğütme özelliği yok ise öğütülmüş hazır filtre kahveleri tercih edebilirsiniz. Öğütücüsü olan filtre kahve makinelerinde ise istediğiniz yarı yaparken bu ayarın kahvenin sertliğini etkileyeceğini de göz önünde bulundurmalısınız.)
3.Su haznesine ölçüler için önerilen oran kadar su ekleyebilir veya kendi belirlediğiniz su miktarını koyabilirsiniz. (Su seçiminde kireç faktöründen dolayı içme sularını tercih etmeniz önerilir.)
4.Suyu ve kahveyi koyduktan sonra eğer zaman ayarı var ise zaman ayarı yaparak taze bir şekilde tüketebilirsiniz. Zaman ayarı bulunmayan filtre kahve makinelerinde ise güç tuşuna basarak ortalama 5 dakika içerisinde kahvenizin hazır hale geldiğini söyleyebiliriz. 5 dakikalık da bir dinlenme payı verir isek 10 dakika sonra kahveniz tüketilebilir hale gelecektir.

Otomatik filtre kahve makinesini cazip kılan en önemli şeylerden bir tanesi de kahvenizi ısıtma özelliğinin bulunmasıdır. Güç düğmesine basarak soğumaya yüz tutmuş kahvenizi ısıtarak tekrar sıcak bir şekilde tüketebilirsiniz.

Not: Kahve makinenizde süt bölmesi özelliği var ise bunu da kullanabilirsiniz.

Filtre Kahve Makinesi Olmadan Nasıl Yapılır?

Filtre kahve makinesi olmadan nasıl yapılır? Bunun için birçok alternatif çözüm bulunmaktadır. Filtre kahve makinesi almak istemeyenler için french press en pratik çözümlerden biri haline geliyor. Üstelik french press ile sadece kahvelerinizi değil, bitki çaylarınızı da yapabilirsiniz. Bir diğer yöntem ise Moka Pot olmaktadır. Moka potların yanı sıra filtre kahve torbaları ve filtre tutucuları da makinesiz filtre kahve yapmanızı sağlar. French presste filtre kahve nasıl demlenir? sorusunun yanıtını ise aşağıda detaylı bir şekilde sizlere açıklamaya çalıştık.

French Press ile Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

French presste filtre kahve demlemek isteyenler için adımlar:

-Öncelikle kahvenizi demlemek için kullanacağınız suyu kaynatmalısınız.
-Suyunuz kaynadıktan sonra yarım dakika kadar dinlendirdikten sonra french pressinize suyu koymanız gerekiyor.
-Suyu french presse koyduktan sonra kendi ölçünüze göre filtre kahveyi sıcak suyun üzerine ilave edin. (Filtre kahveyi sıcak suyun üzerine koyar iseniz yumuşak bir içim olacaktır. Böylece kahve yanmayacaktır. Sert içim sevenler için ise tersi önerilir.)
-Kullanacağınız ölçü için bir su bardağına 12 gr filtre kahve önerilir.
-French pressinizin “press” kısmını aşağı indirmeden tam üstte yer alacak şekilde konumlandırarak, filtre kahvenizi 5 dakika demlendirmelisiniz.
-5 dakikanın sonunda press kısmını yavaşça aşağı indirerek filtre kahvenizi keyifle içebilirsiniz.

Moka Potta Filtre Kahve Nasıl Demlenir?

Moka potta filtre kahve nasıl yapılır? Moka pot, ocak üstünde kahve demleyebileceğiniz bir aparattır.

-İnce öğütülmüş filtre kahvenizi orta bölümde yer alan hazneye doldurmalısınız.
-Alttaki hazneye ise soğuk suyu dolduruyorsunuz.
-Ortalama büyüklükteki bir moka potta kahveniz 5 dakikada pişerek içmeye hazır hale geliyor.
-Moka potta yaptığınız kahvelerin diğer filtre kahve araçlarına göre daha yoğun tada sahip olacağını görebilirsiniz. Bunu göz önünde bulundurarak ekleyeceğiniz filtre kahve miktarını ona göre ayarlamanız önerilir.

Yazar Hakkında

Canan Şahin

Founder

Bir dijital pazarlama ajansında SEO Team Lead olarak çalışıyorum. Boş zamanlarımda blog yazısı yazmayı ve bunları meraklı okuyucularla paylaşmayı seviyorum.

Tüm yazıları göster