Slime Nasıl Yapılır?

Slime, polimer malzemeden yapılmış olan ve yeni nesil çocuklara hitap eden bir oyun hamuru çeşididir. Akışkan kıvamda olan ve ele yapışmayan özellikleriyle çocuklar tarafından oldukça sevilmektedir. Peki, slime nasıl yapılır ? Bunun için aşağıdaki maddeleri sırasıyla uygulayabilirsiniz.
 • Bir su bardağı miktarındaki ılık suya çay kaşığının ucu ile boraks ve bir çay kaşığının daha ucu ile gıda boyası eklenir.
 • Bu karışım, kıvam alana kadar karıştırılmaktadır.
 • Daha sonrasında bir kâseye su bazlı olan tutkal eklenir ve üzerine bir bardak miktarındaki oda sıcaklığında olan su eklenir. Karıştırma işlemine devam edilir.
 • İlk başta hazırlanan boraks ve gıda boyası karışımlı ılık suyu bu karışımın üzerine yavaşça dökülür. Dökerken karıştırma işleminin devam etmesi gerekir.
 • Kıvam oluşana kadar karıştırma işlemine devam edilir.
 • Hazırlanan karışım kaba yapışmayacak düzeydeyse, slime hazır demektir.
 • Son olarak karışımınız olması gerekenden koyu ise biraz daha ılık su eklenebilmektedir.

Ev Malzemeleri ile Slime Nasıl Yapılır?

Ev malzemeleri ile slime nasıl yapılır sorusu, anneler tarafından çocuklarına zararlı olmayan bir slime ürünü yapmak için oldukça sık bir şekilde sorulmaktadır. Evdeki malzemeler ile slime yapmak için sıvı sabun, tuz, çubuk ve bir kaba ihtiyaç duyulmaktadır. Aşağıdaki adımları takip ederek evde slime yapılabilmektedir.
 • Kabın içerisine dilediğiniz kadar sıvı sabun koyabilirsiniz. Ne büyüklükte slime yapacağınıza bu şekilde kendiniz karar verebilirsiniz.
 • Sonrasında köpürene kadar çubuk yardımıyla sıvı sabun karıştırılır.
 • Sabunun üzerine tuz eklenir ve aralıksız olarak karıştırılmaya devam edilir.
 • Tuz ekledikçe slime kıvam bulmaya başlayacaktır. Ne kadar çok tuz eklenirse o kadar katı olacaktır.
 • Hazırlanan bu karışım kıvam bulduktan sonra 1 – 2 saat kadar buzlukta bekletilir.
 • Slime hazır!

Cıvık Olan Slime Nasıl Katılaşır?

Hazırlanan slime ürününün ya da satın aldığınız slime ürününün içerisinde ne olduğu çok önemlidir. Duruma göre boraks, tutkal ve mısır nişastası şeklindeki yoğunlaştırıcı ürünler kullanılarak cıvık olan slime nasıl katılaşır sorusuna yanıt verilebilmektedir. Yani yoğunlaştırıcı maddeler ile cıvık olan slime katılaşabilmektedir. Eğer evde bu işlemi yaptıysanız, yani tuz söz konusuysa, karbonat ekleyerek de cıvık olan slime kıvamı katılaştırılabilmektedir. Bu işlemde uygun miktarlarda ürün kullanımına dikkat etmeniz gerekmektedir. Birden karbonat dökmek yerine yavaş yavaş katılaşana kadar karbonat dökülerek bu işlemin üstesinden gelinebilmektedir.
Slime Çok Yapışkan Olursa Ne Yapılır?
Slime yaptınız ya da hazır aldığınız slime ürünü çok yapışkan. Bu durumda slime çok yapışkan olursa ne yapılır sorusu gündeme gelmektedir. Bu durumda slime ürününü elinize alıp parmaklarınızın arasında iyice uzatarak ve sonrasında tekrar sıkılaştırarak yapışkanlığını azaltabilirsiniz. Eğer hala azalmamışsa yarım yemek kaşığı kadar kontak lens solüsyonu eklenerek bu durum azaltılabilmektedir. Bu noktada hangi üründen slime yapıldığının önemi büyüktür. Bu nedenle doğru işlemleri yapmanız gerekmektedir.

Yazar Hakkında

Canan Şahin

Founder

Bir dijital pazarlama ajansında SEO Team Lead olarak çalışıyorum. Boş zamanlarımda blog yazısı yazmayı ve bunları meraklı okuyucularla paylaşmayı seviyorum.

Tüm yazıları göster