Otostopçunun Galaksi Rehberi Ne Anlatıyor?

Havlularınızı hazırlayın ve paniğe kapılmayın!
Otostopçunun Galaksi Rehberi , galaktik evrende havlusuyla otostop çekerek gezegenler arası bir seyahat planlayan gezginlere özel hazırlanmıştır. Romanda ise dünyanın sona ermesine oldukça kısa bir süre kala arkadaşı sayesinde dünyadan kurtulmaya başaran ve kalan hayatını otostoplar arasında sürdürmeye devam edecek Arthur Dent’in hikâyesi anlatılmaktadır. Kitap boyunca oldukça sürükleyici serüvenler baş gösterir, birbirinden ilginç karakterler olay örgüsüne dâhil olur. Üstelik bu kitabı bu kadar ilgi çekici haline getiren en önemli unsur ise mizahı anlayışı oldukça güçlü bir kitap olmasıdır. Bilim kurgu ile kara mizahı harmanlayan yazar, bunu okuyucusuna en sıra dışı haliyle sunmaktadır.

Otostopçunun Galaksi Rehberi Ne Zaman Yazıldı ve Kaç Kitap?

İlk olarak 1978 yılında bir radyo programı olarak ortaya konan Otostopçunun Galaksi Rehberi daha sonraları 1980’lerde bir kitap serisi olarak yayınlanmıştır.

Seri;

  • Otostopçunun Galaksi Rehberi
  • Evrenin Sonundaki Restoran
  • Hayat Evren ve Her Şey
  • Elveda ve Bütün O Balıklar İçin Teşekkürler
  • Çoğunlukla Zararsız

olmak üzere 5 farklı kitaptan oluşmuştur. Özellikle yazıldığı dönem düşünüldüğünde kitabın evrene dair ön görüleri, teknolojik gelişmeler hakkındaki tahmin ve çıkarımları pek çok okuyucu için paha biçilemezdir. Aynı zamanda 2009 yılında Eoin Colfer tarafından serinin otuzuncu yılına özel yazılan “Ve Başka Bir Şey Daha” adlı roman da bu serüvenin devam niteliğini taşıdığından seriye dâhil edilebilmektedir.

Otostopçunun Galaksi Rehberi Yazarı Kimdir?

Otostopçunun Galaksi Rehberi sadece bir kitap serisi olarak değil; bir radyo programı, bir çizgi roman serisi, film gösterisi, tiyatro uyarlamaları ve hatta havlu koleksiyonları olarak pek çok şekilde sevenlerine sunulmuştur. Tüm bu yapımlar esnasında ise ana hikâyeye bağlı kalınsa da çeşitli farklılıklar da oluşturulmuştur. Ancak çoğu yapım İngiliz yazar Adams Douglas tarafından kaleme alınmış ve onun imzasıyla gerçekleşmiştir. Gençliğinde gerçekleştirdiği kamplı bir gezide hikâyenin ilk iskeletini oluşturmaya başlayan yazar zamanla detayları ve hikâyenin zengin unsurlarını çoğaltarak adeta şölen halinde bir okuma keyfi sunmuştur.