Daniel Goleman Duygusal Zeka Kitabı Konusu Nedir?

Daniel Goleman Duygusal Zeka Neden IQ’dan Daha Önemlidir kitabının konusu nedir? Psikoloji alanında önemli bir yer edinmiş olan Goleman, duygusal zekanın IQ’dan daha önemli olduğunu vurguluyor. Hayatımızdaki başarıların anahtarının IQ’dan ziyade EQ ile ölçüldüğünü savunuyor. Yüksek IQ’lu çocukların ortalama IQ’ya sahip çocuklara nazaran hayatta neden daha başarısız olduklarını kitabının inceleme konularından biri haline getiriyor. Duygusal zekanın yoksunluğu, kişinin hayatında birçok alanda eksikliklerin ve kötü sonuçların kaynaklarından biri olarak görülüyor. Azim, özbilinç, başkalarının duygularını paylaşabilme, dürtüleri frenleme gibi özellikler duygusal zekânın birer parçasını oluşturuyor. Kişinin kendi duygularını, başkalarının ve grupların duygularını tanımlama, değerlendirme ve kontrol etme yeteneği olarak da ifade edilebilir. Daniel Goleman aynı zamanda çalışanların duygusal zekâlarını değerlendirmek ve iyileştirmek için de performansa dayalı bir EQ modeli geliştirmiştir. Duygusal zekanın aynı zamanda geliştirilebilir olduğu da belirtiliyor. Duygusal zekanızı geliştirebilir ve yaşamınızda başarının anahtarını açabilirsiniz.
Duygusal zekânın yoksunluğunda kişilerin aile yaşamları, mesleki başarıları ve toplumsal ilişkileri gibi sosyal yaşantılarının temel taşları olumsuz bir seyirde ilerliyor. Daniel Goleman duygusal zekanın yaşam boyunca alınan dersler ve süregelen yaşamla ilgili olduğunu belirtiyor. Yaşam tarzını şekillendiren duygusal zekânın, IQ’nun aksine doğuştan gelmediği biliniyor.

Daniel Goleman Duygusal Zeka Ana Fikri Nedir?

Daniel Goleman Duygusal Zeka ana fikri, duyguların hayatımızdaki önemini, dünya üzerinde yaşama yeteneğimize nasıl yardımcı olduklarını ve zarar verdikleri üzerinedir. Akabinde kendi duygusal zekanımızın nasıl geliştirilebileceğine ve bunun neden önemli olduğuna dair tavsiyeler içerir. Başarılı bir hayat için duygusal zekanın geliştirilmesi gerektiğini savunur.

Yazarın kitabından önemli bir alıntı da bulunuyor. Tam bir çeviri olmasa da “Gerçekte iki zihne sahibiz. Birisi düşünen, diğeri hisseden.” Esasında Daniel Goleman Duygusal Zeka kitabından alınan bu cümle EQ ile IQ dengesini özetliyor.

Daniel Goleman Duygusal Zeka Kitabı Nereden Alınır?

Daniel Goleman Duygusal Zeka kitabını alabileceğiniz birçok yerden bahsedebiliriz. Hepsiburada, Trendyol, Gittigidiyor ve N11 gibi büyük pazaryerlerinin yanı sıra; İdefix, D&R, Kitapyurdu ve Kitapsepeti gibi birçok kitap sitesi de kitabı edinebileceğiniz yerler arasında. Cimri, Epey veya Akakçe üzerinden fiyat karşıkaştırması yaparak, en uygun fiyatlı ürünü bularak sipariş verebilirsiniz.
Daniel Goleman Duygusal Zeka Kitabı Kaç Sayfa?
Kitabın 2016 yılındaki basımı 420 sayfadan oluşuyor. E-kitap formunda satılanı ise 413 sayfadan oluşuyor.

Yazar Hakkında

Canan Şahin

Founder

Bir dijital pazarlama ajansında SEO Team Lead olarak çalışıyorum. Boş zamanlarımda blog yazısı yazmayı ve bunları meraklı okuyucularla paylaşmayı seviyorum.

Tüm yazıları göster