Hayvanlardan Tanrılara Sapiens Konusu Nedir?

Hayvanlardan Tanrılara Sapiens kitabı , Yuval Noah Harari tarafından 2011’de yayımlanmıştır. 2014’de İngilizceye, 2015’de ise Türkçe’ye çevrilmiştir. Yazar kitabı yazarken Jared Diamond’un Tüfek, Mikrop ve Çelik kitabından ilham aldığını belirtmiştir. İçerik olarak konusu ise antik insan çeşitlerinin taş devriminden günümüze kadar geçirmiş olduğu evrim sürecinden söz edilmektedir. Dolayısıyla Hayvanlardan Tanrılara Sapiens konusu nedir sorusuna bu şekilde yanıt verilebilmektedir. Kitap bununla birlikte Homo Sapiens türünün kendine özgü, milletler, tanrılar, insan hakları ve para gibi hayali unsurlara inanma yeteneği sebebiyle topluluklar halinde hareket edebildiğini de savunmaktadır. Yazar, politik yapıların, dinlerin, ticaret ağlarının ve adalet, hukuk gibi unsurların hayal ürünü olduğunu savunmaktadır.

Sapiens Ne Tür Bir Kitap?

Hayvanlardan Tanrılara Sapiens ne tür bir kitap sorusuna, Araştırma – Tarih – Dünya Tarihi türünde bir kitaptır şeklinde yanıt verilebilmektedir. Ayrıca sosyal alanlara da değindiğinden dolayı sosyoloji türündedir de diyebiliriz. Ancak kitap sitelerinin ya da kitapçıların Tarih raflarında / kategorilerinde bu kitaba çok rahat bir şekilde rastlayabilirsiniz. Ancak yine de arama yaparak kitabı bulmanız daha kolay olmaktadır. Kitap, dünya çapında yüksek bir popülariteye ulaştığından dolayı sıklıkla tercih edilmektedir. Kitabı tercih etmeden önce kitap hakkında bilgi edinmek için araştırmalar yapabilirsiniz. İsrailli yazar Yuval Noah Harari tarafından yazılan bu kitap, 2015 yılında Türkçe’ye çevrilmiştir ve Türkiye’de de yoğun ilgi görmüştür. İnsanlık tarihini araştıran, bu konuda merakları olan kişiler kitabı rahatlıkla okuyabilirler. Farklı bilgilerin ve yorumlamaların yer aldığı kitap 412 sayfa sayısına sahiptir. Çok olmayan sayfa sayısıyla kolay bir şekilde okunabilen kitabın size katkısı yüksek olacaktır.

Sapiens Serisi Kaç Kitap?

Sapiens serisi kaç kitap şeklindeki soruya yönelik olarak belli bir cevap verilememektedir. Çünkü kitap tekli bir şekilde yayımlanırken seri bir şekilde yayımlanmamıştır. Yani serinin tek kitabı vardır, o da Hayvanlardan Tanrılara Sapiens’dir. Dolayısıyla seri halinde değerlendirebilmek mümkün değildir. Ancak bu konudaki seri ihtiyacı, Yuval Noah Harari seti şeklinde karşılanabilmektedir.  Aslında bu set içerisinde yer alan kitaplar, kronolojik olarak insan türünün zaman içerisindeki gelişimini özetleyebilir.

-Sapiens
-Homo Deus
-21. Yüzyıl İçin 21 Ders

Olarak üç kitap halinde okuyucuya sunulmaktadır.

Hayvanlardan Tanrılara Sapiens Tarzı Kitaplar Neler?
Hayvanlardan Tanrılara Sapiens tarzı kitaplar düşünüldüğünde akla ilk olarak Jared Diamond’un Tüfek, Mikrop ve Çelik adlı kitabı gelmektedir. Zaten yazar da kendi kitabını oluştururken bu kitaptan ve yazardan ilham aldığını belirtmiştir. Dolayısıyla Jared Diamond ve Yuval Noah Harari tarafından yazılan diğer kitaplara göz atarak bu tarz kitapları bulabilmeniz mümkün. Dolayısıyla ilgili yazarların kitaplarını araştırarak Hayvanlardan Tanrılara Sapiens kitabına en benzer eseri bulabilir, sonrasında okuyabilir ve fayda sağlayabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Canan Şahin

Founder

Bir dijital pazarlama ajansında SEO Team Lead olarak çalışıyorum. Boş zamanlarımda blog yazısı yazmayı ve bunları meraklı okuyucularla paylaşmayı seviyorum.

Tüm yazıları göster