Gece Yarısı Kütüphanesi Konusu Nedir?

Mutsuzluğumuzun, verdiğimiz kararlarla ilgili olduğundan çoğu zaman eminizdir. Ama bunu ortadan kaldırmaya gücü yetmeyen “keşke”lerin peşinde koşmak, geçmişte takılı kalmaktan başka bir şey değildir. Bütün olasılıkları bir araya getirerek, kendimize yeni bir yaşam düşlediğimiz anlarda geçmişe dönebilmeyi bazen öyle güçlü arzularız ki, içinde bulunduğumuz yaşam terk edilebilir görünür. Gece Yarısı Kütüphanesi kitabı, bu mutsuzluk denizinde boğulmak üzere olan ve hayatının başka yönlere akışını izlemek üzere bir kütüphaneye düşen Nora’yı anlatıyor.
Abisiyle yaşadığı anlaşmazlıklar, sevgilisinin anlayışsız tavırları, anne ve babasını kaybetmiş olmak; kahramanımız Nora’yı derinden sarsıyor. Çocuk yaşta başladığı yüzmeyi bırakmasaydı neler olurdu? Abisi ile arası bozulmasaydı nasıl olurdu? Terk ettiği sevgilisi ile evlenmeyi kabul etse nasıl bir hayat yaşardı? Bunlar ve daha pek çok sorunun yanıtını, zamanın her daim 00.00’da durduğu bir kütüphanede keşfe çıkan Nora, her hikayede hayatının değerini anlamaya bir adım daha yaklaşıyor. Peki bunun için çok mu geç? İşte buna karar verecek olan da kahramanımızın ta kendisi.
Hayatın ve hepimizin ortak sorunlarına, pişmanlıklarına dokunan Gece Yarısı Kütüphanesi konusu, bir gençlik romanını andırsa da aslında herkes için bir kılavuz niteliği taşıyor. Çok beğenilen ve 42 farklı dile çevrilen, dünyanın pek çok ülkesinde milyonlarca kişi tarafından okunan Gece Yarısı Kütüphanesi kitabı Türkçe’ye çevrildi ve ülkemizde oldukça sevildi. Bir yandan gerilim bir yandan pişmanlıklar ama en önemlisi farklı bir pencereden, fantastik bir öyküyle birleşen Nora’nın yaşantısı ile Gece Yarısı Kütüphanesi konusu 7’den 70’e herkes için ilgi çekici hale geliyor.

Gece Yarısı Kütüphanesi Serisi Hangi Kitaplardan Oluşuyor?

Gece Yarısı Kütüphanesi kitabı , yayınlandığı her dilde çok sevildi. Bu nedenle bir seri olup olmadığı sorusu pek çok okuyucu tarafından merak konusu haline geldi. Gece Yarısı Kütüphanesi kitap serisi, maalesef gerçek değil. Çünkü kitabın yazarı, bu roman dışında bir devam öyküsünü henüz kaleme almadı. Fakat kendisi de bu denli sevileceğini biliyor muydu? Bilemiyoruz… Dolayısıyla yakın zamanda yayınlanmış olan bu muhteşem hikayeden bir Gece Yarısı Kütüphanesi kitap serisi çıkıp çıkmayacağı konusunda net bir şey söylemek mümkün değil. Hikayeyi çok seven okuyucuların merak ettiği Gece Yarısı Kütüphanesi kitabı kaç sayfa, Gece Yarısı Kütüphanesi konusu nedir gibi sorulara eklenen Gece Yarısı Kütüphanesi kitap serisi var mı sorusunu böylece hayır şeklinde yanıtlamak yanlış olmayacaktır.
Fakat bazı kullanıcılar, Gece Yarısı Kütüphanesi ile ilgili araştırma yaptıklarında Gece Yarısı Kütüphanesi – Sesler isimli bir kitaba denk gelebiliyor. Bu kitap Nora’nın hikayesinden tamamen bağımsız bambaşka bir hikaye ve farklı bir yazar tarafından kaleme alınmış.

Gece Yarısı Kütüphanesi Kitabı Kaç Sayfa ve Yazarı Kimdir?

Gece Yarısı Kütüphanesi, 2021 yılında Matt Haig tarafından yazılmış bir eser. Matt Haig, İngiliz bir gazeteci. 2004 yılından bu yana yayımladığı 30’un üzerinde kitap bulunuyor. Bunlardan bir kısmı, çoğumuzun bildiği çocuk kitapları… Doğruluk Perisi kitap serisi de arasında elbette. Gençler ve yetişkinlere yönelik yazdığı ve yine çok sevilen kitapları arasında ise “Nevrotik Bir Gezegenden Notlar”, “Zamanı Durdurmanın Yolları”, “İnsanlar” ve “Yaşama Tutunmak İçin Nedenler” kitapları da yer alıyor. Fakat Gece Yarısı Kütüphanesi, hepsinin içinden sıyrılarak, okuyucuya en çok istediği şeyi, olasılıkların sonuçlarını veren bir kitap olarak pek çok kişinin yolunu aydınlatmaya devam ediyor. Matt Haig aynı zamanda Gece Yarısı Kütüphanesi kitabı ile 2020 Goodreads Yılın En İyi Romanı ödülünü almaya da layık görüldü.

Yaşamsal sorunların, yorgunluğun ve bitmişliğin üstesinden gelmenin en fantastik yolunu sunan Matt Haig, Gece Yarısı Kütüphanesi ile okuyucularına adeta “geçmişte takılı kalmayın, sizi siz yapan verdiğiniz kararlardır” diyor.

Yazar Hakkında

Begüm Ateş

Merhaba, ben Begüm Turan. Ege Üniversitesi mezunuyum ve 4 yıldır freelance SEO metin yazarlığı yapıyorum. Araştırmayı ve okumayı seviyorum. Bildiklerimi aktarmayı ise daha çok seviyorum. Sanat, sanat tarihi, sanat felsefesi alanlarında hem pratik hem de teorik birikim elde etmeye çalışıyorum.

Tüm yazıları göster