Maydanoz Kürü Nasıl Yapılır?

Maydanoz kürü , günümüz kadınlarının sıklıkla tükettikleri detoks veya zayıflama kürleri arasında yer alır. Sağlıklı bir yaşam için maydanozun detoks etkili kürlerinden yararlanmak isteyen kişilerin sayısında da bu artışı görebiliriz. Peki, maydanoz kürü nasıl yapılır? Birden çok tarifinin olduğundan eminiz ancak işe en basitlerle başlayacağız. Basit adımlarla açıklamaya çalışacağız:
İhtiyaç Duyduğumuz Malzemeler Neler?
  1. Bütün halde 20 veya 25 maydanoz
  2. 1 ya da 1,5 Su Bardağı Su (200 – 300 ml)
  3. Limon Suyu (1 veya 1,5 adet)

1.Maydanozlara başlamadan önce limonunuzu bir güzel yıkayın ve limon sıkacağınız ile birlikte limonunuzu sıkın.
2.Yıkamış olduğunuz maydanozları blendara koyun.
3.Maydanozların üzerine, hazırlamış olduğunuz limon suyunu ve önerilen miktarda suyu ilave edin.
4.Blendarı çalıştırdıktan sonra smoothie kıvamında göreceğiniz şey, sizin maydanoz kürünüz oluyor!

Afiyetle tüketebilirsiniz. Sabah aç karna tüketilmesi ve 2 haftalık bir kullanımdan sonra bir süre ara vermeniz öneriliyor.

Maydanoz Kürü Nasıl Yapılır? Alternatif Tarif:
Maydanoz sarımsak ve limon üçlüsü olarak da bilinen bu kür için malzemeler:

-İri tek bir diş sarımsak
-15-16 dal maydanoz
-2 yemek kaşığı limon suyu
-Yarım bardak su

Blendar yardımıyla robota atılan maydanozlara limon suyu eklenir ve sarımsak doğranarak bu karışımın üzerine eklenir. Yarım bardak kadar suyu da blendara ilave ettikten sonra bir veya bir buçuk dakika robottan geçirmelisiniz. Böylece maydanoz kürü artık hazır!

İbrahim Saraçoğlu Maydanoz Kürü Nasıl Yapılır?

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, katıldığı televizyon programlarında maydanozun tüketilmesinin öneminden bol bol bahsediyor. Ancak şehir yaşamında rasgeldiğimiz bir elin avcu büyüklüğündeki dal maydanozların faydası olmadığı vurgusunu yapıyor. Şehirden almak yerine, köylünün üretmiş olduğu maydanozları tüketmenin daha faydalı olacağının altını çiziyor. Kendisi de bir maydanoz kürü tarifi paylaşıyor.

1.Karaciğerin yağlanması ne demektir? Karaciğeri yağlanması, trigliseritin karaciğerde birikmesidir. Maydanozun bu birikimi önlediğini belirtiyor. Salatalarda bolca tüketilerek, maydanozun faydalarından yararlanılması gerektiğini de söylemeden geçmiyor.
2.Antidepresan etkisi bulunduğu ve bu etkinin sağlanabilmesi için tek başına kullanımın yetmeyeceği Saraçoğlu’nun verdiği bilgiler arasında yer alıyor. Yanına gelecek olan ıspanak ile birlikte oldukça ciddi faydalarının bulunduğu İbrahim Saraçoğlu tarafından açıklanıyor. Ruh halini dengelemeye yardımcı olduğu söyleniyor.
Trigliseritlerin depolanmışlarının ortadan sadece maydanoz ve ıspanak ile kaldırılamayacağını belirtiyor ve bu noktada muhtaç olunan bir diğer şeyin ise limon olduğunu söylüyor. Karaciğer yağlanmasının çözümü maydanoz + limon ikilisinden geçiyor.

Saraçoğlunun maydanoz kürü tarifi:

1.Sap maydanoz (15-16 adet)
2.Taze Limon Suyu (2 yemek kaşığı)
3.Yarım Bardak Su

-15 veya 16 adet maydanoz blendardan geçecek. Saplarıyla beraber olacak. (Küçük maydanozların ve köylülerin getirdiği maydanozlar olması gerektiğini vurguluyor.)
-Tam bir limon (2 yemek kaşığı) suyu ilave ediliyor.
-Bir bardak su da üzerine ilave ediliyor.
-Bir veya bir buçuk dakika kadar blendardan geçen maydanoz kürü hazır oluyor.

Maydanoz kürünün sabah aç karna 15 gün uygulanmasını ve 5 gün ara verip bir 15 gün daha uygulanması öneriliyor.

Maydanoz Kürü Faydaları Neler? Ne İşe Yarar?

İbrahim Saraçoğlu, maydanoz kürü faydaları için karaciğerde başladığını belirtiyor. Karaciğerin aynı zamanda cildin aynası olduğunu söylüyor. Ciltteki lekeler ve sivilceler gibi birçok problemin karaciğerden dolayı oluştuğunu sıklıkla dile getiriyor.
Sabahları oluşan yorgunluğun sebepleri arasında da karaciğer yağlanmasının sebep olabileceği Saraçoğlu’nun aktardığı bilgiler arasında yer alıyor. Genel itibariyle iyi ve güzel bir cilt için maydanoz kürünün olumlu etkilerinden bahsediliyor. 6 ayda bir 30 gün yani 1 ay uygulanması gerektiği Prof. Dr. Saraçoğlu tarafından sık sık dile getiriliyor.

Not: İçerik, uzman görüşlerinden derlenmiş olup bir bağlayıcılığı veya kesinliği bulunmamakla birlikte hamile ve emziren annelerin doktoruna danışmadan tüketmesi önerilmemektedir. En doğru kullanım için uzman bir görüş alınması önerilir.

Yazar Hakkında

Canan Şahin

Founder

Bir dijital pazarlama ajansında SEO Team Lead olarak çalışıyorum. Boş zamanlarımda blog yazısı yazmayı ve bunları meraklı okuyucularla paylaşmayı seviyorum.

Tüm yazıları göster