Çavdar Tarlasında Çocuklar Kitabını Farklı Kılan 13 Şey Ne?

Çavdar Tarlasında Çocuklar , bir dönemin en çarpıcı romanlarından bir tanesiydi. Tüm zamanlara hitap eden bu kitap, çağının ötesine geçmeyi başarıyor. JD Salinger tarafından kaleme alınmış kitabın ergenlik döneminin en iyi yansıtıcılarından olduğu söyleniyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde pek çok okulda yasaklanmış olmasına rağmen yine de okullarda en çok okutulan kitapların başında geliyor.

1.Cinayetlerin Arkasındaki Sebep
Çavdar Tarlasında Çocuklar bugüne kadar herkesçe bilinen 2 cinayetin ve 1 tane de cinayet teşebbüsünün sebebi olarak biliniyor.

2.Ergen Psikolojisini En İyi Yansıtan Kitap
Ergen psikolojisini en iyi anlayan ve anlatan kitap olarak biliniyor. Kitabın içeriğinde kullanılan dilin de buna uygun olarak tasarlanması, kitabın ergenler ve gençler tarafından oldukça popüler olmasına sebep oluyor. Kitabın dilindeki argo ifadeler ve terimler de gençlerin dilini yakalayabilmesi sebebiyle dikkat çekici oluyor.

3.Sansürsüz Bir Anlatım
Çavdar Tarlasında Çocuklar kitabını farklı kılan bir diğer özelliği ise kuşkusuz, sansürsüz bir anlatıma sahip olması oluyor. Kitabın ana karakteri Holden’ın başından geçen olayların ve maceraların oldukça tartışmalı olduğu söylenebilir. Bolca küfür ve ahlaksız ifadelere rastlamak mümkün ancak bu bile kitabın ilgi görmesini engelleyemiyor. Kitap içerdiği küfürler dolayısıyla engelleniyor daha sonra küfürler değişse bile içerdiği kaba dilin devam ettiğini görebilirsiniz.

4.Kitap Yasaklandıktan Sonra Tekrar Orjinaline Çevriliyor
Belki de en ilginç şeylerden biri bu olacak ki kitap birçok yasağın ardından tekrar orjinaline geri çevriliyor. Sanıyoruz bu kitap aslında basit küfürlerden ve bir ergenin kabul edilemez maceralarından ibaret değil. Yaşadığı ve sonraki dönemin ergenlerinin ruhuna dokunmuş olması sebebiyle olacak ki Amerikan klasiği haline geliyor. Holden Caulfield’ın hayatının tüm gençlere öğretilmesi kaçınılmazdı.

5.Çavdar Tarlasında Çocuklar Masumiyeti Temsil Ediyor
Tüm küfürlere, alkolizme ve çılgınlıklara rağmen kitap bir masumiyeti temsil ediyor. Holden’ın Jane’i rahatlatma çabaları ve Jane hakkındaki düşünceleri bunu ortaya koyar niteliktedir.

6.Holden’ın Travma Sonrası Stres Bozukluğu
Çavdar Tarlasında Çocuklar kitabının büyük bir çoğunluğunda TSSB’nin izlerini görebiliriz. Hayatını kontrol eden geri dönüşlerin fazlalığını bolca görebiliyoruz. Davranışlarında ve düşüncelerinde büyük endişe kaynağı olan büyük miktarlarda üzüntü var.

7.Nokta Atışı Sosyal Eleştiriler
Kitabın içerisinde bolca gizli eleştiri görebiliyoruz. Bu kadar popüler olmasının sebebi ise nokta atışı eleştirilerden oluşuyor olmasıdır. Birçok kişinin düşüncelerine ve zihinlerine ışık tutuyordu.

8.Günlük Konuşma Dili
Günlük konuşma dilini çok iyi yakalamış olan bu kitap öyle ki Türkçe ’de “Berbat Etmek” anlamına gelen Screw Up kelimesinin günlük dilde yaygınlaşmasını sağlamıştır.

9.ABD’nin En Çok Tartışılan Kitabı
Bir kitap için sanıyoruz olabilecek en büyük başarılardan bir tanesi de tartışmaların odağında yer almaktır. Bu kitabın amacına ulaştığını gösteriyor. Çavdar Tarlasında Çocuklar ABD’nin en çok tartışılan kitaplarından bir tanesidir.

10.Salinger Fotoğrafının Kitaptan Kaldırılmasını İstedi
Salinger’a ait siyah beyaz bir fotoğraf kitabın arka kapağında yer bulmuştu. Arka kapağın tamamını kaplayan bu resmin kaldırılmasını istedi.

11.Kitap Satıcılarından Bir Tanesi Kitabının Adını Değiştirmesini İstedi
Kitabın yayınlanmasından önce bir kitap külünü tarafından binlerce aboneye gönderilmek üzere seçilen kitap için ilginç bir istek gelmişti. Çok satanlar listesinde olacağı garanti edilen kitap için satıcıdan adının değiştirilmesi isteği geldi Salinger ise bunu reddederek “Holden Caulfield’ın bundan hoşlanmayacağını” söyledi.

12.Oy Birliği ile Ödül Verilmeyen Kitap!
Kitabın çocukların okuması için uygun olmadığını belirten Christian Science Monitor; mantıksız, saygısız ve inanılmayacak kadar zavallı yorumlarını yaptı.

13.Holden Caulfield Adına Dair Bir Dizi Teoriler
Çavdar Tarlasında Çocuklar kitabının baş karakterinin ismi hakkında birçok teori ortaya atılmıştır. Karakterin adının bile nereden geldiği üzerine yapılan uzun tartışmalar ne kadar ilgi gördüğünün bir sonucudr. Teorilere göre Salinger’ın gemi arkadaşı olan Holden Bowler’dan alındığı düşünülüyor. Bir başka teori ise Salinger’a gemi arkadaşı tarafından verilen takma ad olduğu yönündedir.

Çavdar Tarlasında Çocuklar Konusu Nedir?

Çavdar Tarlasında Çocuklar kitabının tüm itirazlara ve tartışmalara rağmen kitapların fanatiklerinin de olduğunu söyleyebiliriz. Öyle ki kitabın büyük hayranları, bazı ölümlere sebep olmuştur. Bunlardan en bilineni ise John Lennon’dur. Mark David Chapman tarafından öldürülmüştür. Bir diğer isim ise Robert John Bardo olacaktır. Rebecca Schaeffer’ın öldürmüştür. ABD Başkanı Ronald Reagan’ı öldürmeye çalışan isim ise John Hinkley’den başkası değildir.
Olay örgüsü, kitabın baş kahramanı Holden Caulfied’ın okuldan atılmasının akabinde ailesinin yanına dönmek istememesi sebebiyle bir yolculuğa çıkmasıyla başlıyor. Holden New York’a doğru yolculuğa çıkan Holden, sürekli sigara içer ve alkolizm ile iç içedir. Duygusal çöküntülerini ve TSSB sonucu yaşadığı travmatik olaylara tanık oluruz. Oldukça asi, düzen karşıtı bir işleyiş görebiliriz. New York maceraları, her gencin yaşamak istediği olaylardan oluşur fakat Holden’ın oldukça işeri gittiğini görebiliriz. Bolca küfür eden Holden, kitapta bizi sosyal eleştirilerin kucağına doğru atar.

Çavdar Tarlasında Çocuklar Neden Yasaklandı?

Çavdar Tarlasında Çocuklar, 1985’te Florida’da bir lisede “kabul edilemez” olduğu için yasaklandı. Ancak ilginç olan, birçok olayda kitap yasaklandıktan sonra, daha sonra eski haline getirildi. Alkolizm, komünizm ve kitabın içeriğindeki bolca küfürlü ifade yüzünden yasaklanmıştı. Kaba dili ve şiddeti savunan yapısı sebebiyle kitabın okunmasını engelleyemedi.
Çavdar Tarlasında Çocuklar Kaç Yılında Yazıldı?

Çavdar Tarlasında Çocuklar, 1951 yılında JD Salinger tarafından yazılmıştır.

Mutlaka okunması gereken kitaplar arasında yer alan bu kitabı okuyup yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Canan Şahin

Founder

Bir dijital pazarlama ajansında SEO Team Lead olarak çalışıyorum. Boş zamanlarımda blog yazısı yazmayı ve bunları meraklı okuyucularla paylaşmayı seviyorum.

Tüm yazıları göster