TikTok Ne Zaman Kuruldu?

TikTok ne zaman kuruldu? TikTok nedir? Şu sıralar genç ya da yetişkin demeden herkes için bir fenomen haline gelen video oluşturma ve paylaşma uygulaması TikTok 2016 yılında kurulmuştur. Kullanıcılarının kısa süreli müzikal versiyonda, çeşitli efektlerle, komedi durumlarıyla ya da tepkisel durumların kayda alınmasını sağlayan uygulama alanında diğer rakiplerini geride bırakarak çok hızlı bir büyüme sağlamıştır. Çin’de yer alan bytedance firması tarafından geliştirilen TikTok sonralarda musical.ly uygulamasıyla birleşerek ve diğer sosyal medya araçlarıyla da kolay bağlantılar kurarak ivme kazanmış olup milyonlarca aktif kullanıcıya sahip olmuştur.

TikTok En Çok Hangi Ülkede Kullanılıyor?

Doğu, batı ya da Asya ve Avrupa demeden TikTok furyası tüm dünyayı kasıp kavurmaktadır. Eskiden var olan Vine uygulamasının yerini kapatan TikTok bu arayışa çare olarak milyonlarca indirme elde etmekle kalmamış aynı zamanda kullanıcılarının aktiflik sağlayabilmesinde de büyük bir başarı elde etmiştir. TikTok uygulamasının en çok kullanıldığı ülke Hindistan’ken sıralamayı ABD takip etmektedir. Aslına bakıldığında bu iki ülkenin nüfus yoğunluğuna bakıldığında ilk 2 sıralamayı kapladıklarına şaşırmamak gerekir. Ancak TikTok’u en çok kullanan ülkeler sıralamasının 3.’sünde Türkiye yer almaktadır. Şuanda 25 milyon indirme sayısıyla Türkiye pazarında da önemli bir yere sahiptir. Uygulamanın bu kadar popüler olma sebebinin ise gençler arasında oluşan akımlar, kişiye özel oluşturulan algoritmalar, trend haline gelen videolar, platform üzerinde kurulan topluluklar ve uygulamanın bağımlılık oluşturan kullanım ara yüzü olduğu düşünülmektedir.

TikTok Nasıl Kullanılır?

TikTok nasıl kullanılır? Basit ancak kullanışlı tasarımı sayesinde TikTok uygulamasının kullanımı oldukça hızlı bir şekilde kavranabilmektedir. TikTok uygulaması üzerinden fotoğraf, klip, müzik, konum ya da mesaj gibi her türlü gönderi paylaşılabilmektedir. Aynı zamanda uygulamada bulunan seçenekler sayesinde müzikli ya da sesli video çekim imkanı da mevcuttur. Kullanmaya başlamadan önce uygulama kullanıcısından bir profil oluşturmasını talep etmektedir. Profil tamamlandığında ise sol altta yer alan buton yardımıyla istenilen kullanıcılar, gönderiler ya da etiketler aranarak takip edilebiliyor. Takip edilen bu sayfalar ise güncel gönderiler paylaştıkça ana sayfanızda yer alıyor. Sağ altta yer alan buton sayesinde ise mesajlaşma gerçekleştirilebilirken diğer kullanıcılarla oluşan etkileşimler de bu kısımda görünüyor.
TikTok uygulamasının en çok tercih edilme sebeplerinden biri olan yaratıcı video çekim seçeneği ise menü kısmında yer alan “+” simgesi ile gerçekleştiriliyor. Bu kısımda kullanıcıya müzik seçebilme, video ve efekt ekleyebilme, video hızını ayarlayabilme gibi yönergeler sunuluyor. Video yüklendikten ya da kayıt altına alındıktan sonra ise yine çeşitli ayarlamalar yapılabiliyor. Böylece geriye sadece paylaşmak kalıyor.
TikTok Nasıl Canlı Yayın Yapılır?
Canlı yayın paylaşımında da oldukça popüler bir kullanıma sahip olan TikTok uygulaması, bu izin için kullanıcılarına takipçi şartı koşmaktadır. Yani her kullanıcı canlı yayın açamamaktadır. Ancak 16 yaşından büyük ve 1000’den fazla takipçisi olan profiller canlı yayın başlatabilmektedir. Bunun için menü kısmında yer alan “+” butonuna tıkladıktan sonra video kaydetme seçenekleri arasında yer alan “Canlı” sekmesi seçilmelidir. Bu aşamada video kaydedilmeye başladığında canlı yayın da başlamış olacaktır.
TikTok Nasıl Para Kazanılıyor?
TikTok nasıl para kazanılıyor? TikTok uygulamasının kullanıcıları eğer kalabalık bir kitleye hitap etmeyi başarıyorsa çeşitli yollardan para da kazanabiliyor. Buradaki takipçiler çeşitli alışveriş sitelerine yönlendirilerek kar elde edilebiliyor, sponsor anlaşması yapılarak markaların ürünlerine gönderilerde yer verilebiliyor, takipçiler Youtube ya da başka bir platforma yöneltilerek oradaki izlenme sayıları arttırılabiliyor ya da sosyal medya hesaplarının kitleleri büyütülerek dolaylı yoldan para akışı sağlanabiliyor. Ancak TikTok üzerinden doğrudan para kazanabileceğiniz en iyi yöntem Live.ly üzerinden canlı yayınlar gerçekleştirmek oluyor.
TikTok Ne Kadar Para Veriyor?
TikTok uygulaması üzerinden kazanılan paralar oldukça farklı değişkenlere bağlı olduğu için belirli bir kazanç ifade edebilmek oldukça zordur. Bu durum kullanıcının takipçi sayısına, içerik kalitesine, sponsorluklarına, ürün satışlarına ya da diğer platformlarla kurduğu aracılıklara göre değişebilir. Ancak 1 milyon ve üzeri takipçi sayısına sahip olan profillerin aylık 1000 ila 5000 dolar arasında para kazanabileceği bilinmektedir.