Özel Numara Açık Mı Kapalı Mı? Nasıl Anlaşılır?

Özel ve gizli numaralar, dolandırıcılık başta olmak üzere pek çok sebeple arama yapabilir ve veya mesaj atabilirler. Sık sık bunlara maruz kalmamak için, telefonunuzu gelen gizli numara kapatma özelliği ile düzenleyebilir ve kim olduğunu bilmediğiniz gizli numaralardan gelen aramaları engelleyebilirsiniz. Telefonunuzun özel numara kapatma özelliğinin açık olup olmadığını ise operatörünüzü arayarak öğrenebilirsiniz. Eğer doğrudan gizli numara kapatma işlemini yaparsanız, sizi aramaya çalışan gizli numaralara çağrı düşmeyecek size ise herhangi bir bildirim gelmeyecektir. Peki gizli ve özel numara kapatma nasıl kapatılır? Her bir operatörün ayrı bir işlemle sunduğu bu uygulamanın nasıl yapılabileceğine göz atabilirsiniz.

Turkcell Özel (Gizli) Numara Kapatma

Kullandığınız operatör Turkcell ise telefon numaranızı kolayca gizli ve özel numaraların aramalarına kapatabilirsiniz. Gizli numara kapatma özelliğini aktif hale getirmek için *253# tuşuna basıp arama yapabilirsiniz. Olası bir olumsuzlukta ise Turkcellim mobil uygulamasını açıp Turkcell özel numara kapatma işlemini yapabilirsiniz. Ayrıca bu uygulama ile telefonunuzun gizli ve özel numaralara açık olup olmadığını da görebilirsiniz. Gizli numara kapatma Turkcell kullanıcıları için oldukça basit bir şekilde halledilebilmektedir.

Vodafone Özel (Gizli) Numara Kapatma

Eğer operatörünüz Vodafone ise Vodafone özel numara kapatma özelliğini aktif hale getirmek için birkaç yöntem uygulayabilirsiniz.

GIZLI AC yazıp 7046’ya mesaj atmak, özel numara kapatma işleminizi yapmanızı sağlayacaktır.
7046 numaralarını telefonunuzda tuşlayarak gelen gizli aramaları kapatabilirsiniz.
Vodafone müşteri hizmetleri numarası olan 542’yi tuşlayıp operatöre bağlanarak Vodafone gizli numara kapatma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Türk Telekom Özel (Gizli) Numara Kapatma

Türkiye’de yaygın olarak kullanılan bir diğer operatör Türk Telekom’dur. Gizli numara kapatma Türk Telekom kullanıcılarına sunulan ve kolayca yapılabilecek bir işlemdir. Türk Telekom özel numara kapatma işlemi için *253# tuşlarına bastıktan sonra arama tuşuna basabilirsiniz. Bu tuşlama, eğer telefonunuz özel numaralara kapalı ise açacak, açık ise kapatacaktır. Bir diğer yöntem ise Türk Telekom mobil uygulamasını ziyaret ederek ilgili kategorileri izlemektir. Ayrıca numarası 444 1 444 olan Türk Telekom müşteri hizmetlerini arayıp operatör aracılığıyla da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Bimcell Özel (Gizli) Numara Kapatma

Son dönemlerde sıkça tercih edilen Bimcell operatörü de diğerleri gibi gizli numara kapatma özelliği sunmaktadır. Bimcell özel numara kapatma işlemini gerçekleştirmek veya engelli durumda ise açmak için *253# tuşlarının ardından arama tuşuna basabilirsiniz. Bimcell gizli numara kapatma özelliğini aktif hale getirerek dolandırıcıların veya şüpheli aramaların önüne geçebilirsiniz.

Telefonu Tekrar Gizli/Özel Numaralara Açma

Telefonu gizliye açma özelliği pek sık tercih edilmede de operatörlerin sunduğu hizmetler arasındadır. Bimcell, Turkcell ve Türk Telekom hatlarından birini kullanıyorsanız, gizli numara kapatma özelliği açık olan telefonunuzda *253# tuşlamasını yaparak, yeniden gizli numaraların sizi aramasını sağlayabilirsiniz. Vodafone kullanıcısı iseniz GIZLI KAPAT yazıp 7046’ya mesaj yollayabilirsiniz.

Sorularınız için bize yazmayı unutmayın!

Yazar Hakkında

Begüm Ateş

Merhaba, ben Begüm Turan. Ege Üniversitesi mezunuyum ve 4 yıldır freelance SEO metin yazarlığı yapıyorum. Araştırmayı ve okumayı seviyorum. Bildiklerimi aktarmayı ise daha çok seviyorum. Sanat, sanat tarihi, sanat felsefesi alanlarında hem pratik hem de teorik birikim elde etmeye çalışıyorum.

Tüm yazıları göster