Otoportre Nedir?

Otoportre nedir? Sanatta, genellikle dış dünyanın, duyguların ve düşüncelerin izlerini görürüz. Düşünceler ve duygular, sanatçının bakış açısıyla metinlerde, resimlerde, fotoğraflarda ve diğer sanat eserlerinde yer bulurken sanatçının kendisine dışarıdan bakma fırsatının verildiğini pek görmeyiz. Otoportre belki de sanatçıların kendilerine dışarıdan bakma ihtiyacından doğan bir şey, pek bilemiyorum. Ancak bizim onları, onların gözünden görmemize imkân tanıdığı bir gerçek…

Aslında oldukça eski bir tür olduğu söylenebilir. Buna rağmen, günümüzde hala popülerliğini koruyor. Sanatçıların kendi portrelerini çizdikleri resimlere, otoportre diyoruz. Bilinen en eski otoportre Jan van Eyck’e aittir. Frida Kahlo, otoportre sanatının en bilinen sanatçılarındadır. Eserlerinde kendisini oldukça etkili bir şekilde ifade etmiş ve ruh halinin karamsarlığını da bu yapıtlarda buluşturmuştur. Vincent van Gogh, Judith Leyster, Rembrandt ve Pieter Claesz bu alanın sanatçılarının en başında yer alan isimler oluyor. Otoportre örneklerine aşağıda bir bakış atalım.

Otoportre Sanatçıları Kimler? Örnekleri Neler?

Frida Kahlo Otoportre
Frida Kahlo, belki de bu alana ait birçok çalışmaya sahip olan ünlü ressamlardan ve sanatçılardan bir tanesidir. Yaklaşık 55 tane otoportre çalışması olduğu biliniyor. Bunlardan bazılarına aşağıda yer vereceğiz.

Dikenli Kolye ve Sinek Kuşu ile Otoportre
Dikenli Kolye ve Sinek Kuşu ile Otoportre
Frida Kahlo’nun ünlü resimlerinden bir tanesidir. Geçirdiği hastalıklardan sonra yaptığı Dikenli Kolye ve Sinek Kuşu ile Otoportre , onun acılarını yansıtıyor. Psikolojik sorunlarının arttığı ve depresyona girdiği bir dönemde yaptığı bu portre, içerisinde birçok sembol ve anlam barındırıyor.

Maymunlu Otoportre
Maymunlu Otoportre
Frida Kahlo’nun maymunlu birçok resmi bulunuyor. Self-Portrait çalışmalarının birçoğunda bir maymun görebiliyoruz. Frida’nın Meksika’nın geleneksel kültürünü yansıttığı imgeler, Maymunlu Otoportre çalışmasında öne çıksa da asıl duyguyu verenin Self-Portrait’deki maymun olduğunu görebiliyoruz. Maymunun anlamı ise şehvettir. Yalnız daha çok sevgi dolu bir sarılmayı da görebiliriz. Diego’nun Frida’ya bir maymun hediye ettiğini de unutmamalıyız.

Kadife Elbiseli Otoportre
Kadife Elbiseli Otoportre
Frida’nın acıdan kaçışı Kadife Elbiseli Otoportre de görülüyor. Bu portre aynı zamanda, ilk otoportresi olma özelliği taşımaktadır.

Rembrandt Otoportre
Rembrandt Otoportre
Frida Kahlo’dan sonra Rembrandt’ın da sürekli olarak otoportre yaptığını görebiliriz. 100 adet bu çalışma yöntemiyle ilgili eseri bulunmaktadır. Onun duygularının ve acılarının izlerinden ziyade, yaşam döngüsünü görebiliriz.

Kulağı Bandajlı Otoportre
Kulağı Bandajlı Otoportre
Vincent van Gogh’a ait olan bu eser, ünlü ressamın geçirdiği sıkıntılı dönemlerin ve ruhsal hastalığının aksettiği zamanlarda yapılmıştır. Kulağını kesip bir fahişeye hediye ettiği herkesçe bilinen problemlerinin en çarpıcı olanıydı. Tüm bu buhranlı sürecin bir yansıması olarak bu Kulağı Bandajlı Otoportre ‘yi, o dönemle ilişkilendirebiliriz.

Judith Leyster Otoportre
Judith Leyster Otoportre
Hollanda’nın Altı Çağ ressamlarından olan Leyster, gerçekte muhtemelen bunun gibi pahalı giysilerle resim yapmadı ancak eserlerinde bunu görmekteyiz.

Pieter Claesz – Still Life with Self Portrait adlı Otoportre
Pieter Claesz – Still Life with Self Portrait
Koyu bir arka plan ve ahşap bir masanın üzerinde yer alan birçok nesneyi görürüz. Ancak bundan da öte cam bir top görürüz. Bu cam topun içerisinde ressamın kendisiyle ilgili çizimi görmek mümkündür. Işığın yansımaları ve camın üzerindeki izdüşümler, oldukça etkileyici bir hava sergiliyor.

Otoportre Nasıl Çizilir?

Otoportre çizmek için yüz çizim teknikleri hakkında bilgi sahibi olmanız faydalı olabilir. Bu teknikleri etkili bir şekilde resimlerinizde deneme fırsatı bulabilirsiniz. Eskiz, gölgeleme ve oranlar da öğrenmeniz gereken diğer şeyler arasında yer alıyor. İlk çizdiğiniz resimlerin komik olması kadar doğal bir şey olmayacaktır. Zaten yapacağınız çalışmanın sizi birebir yansıtmasına gerek yoktur. Hafif çizgilerle başlayarak tekniklerinizi ilerleyebilirsiniz. Gölgeler ve anahatlar, saç çizgileri ve ince ayrıntıları çerçeveler takip ediyor.
Çizim konusunda bu yazı tek başına yardımcı olmayacağı gibi size pek yardımcı da olmayacaktır. Sonuçta bir resim kursuz değiliz ve sadece size nelere dikkat etmeniz gerektiğini açıklayabiliriz. Belki ilerleyen içeriklerimizde, biz de bir şeyler öğrenebilirsek nasıl yapılır bölümünde sizinle paylaşabiliriz! 😊
Bu konuda size yardımcı olmak adına Youtube kanallarını önerebiliriz. Bunun için açılmış onlarca kanal var ve sadece otoportre çizimi diye Youtube’un arama butonuna yazmanız yeterli oluyor. Canlı bir videonun yerini hiçbir şey tutamaz! Yabancı kanalların bu konuda daha yaratıcı ve yeterli teknik bilgiye sahip olduğunu da söylemeden geçemeyeceğiz!
Hazırladığınız eserleri paylaşmak istiyor ve nereden başlayacağınızı bilemiyor iseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sitemizde sizin adınız ile çizdiklerinizi yayınlayabiliriz!

Yazar Hakkında

Canan Şahin

Founder

Bir dijital pazarlama ajansında SEO Team Lead olarak çalışıyorum. Boş zamanlarımda blog yazısı yazmayı ve bunları meraklı okuyucularla paylaşmayı seviyorum.

Tüm yazıları göster