Van Gogh Müzesi Nerede?

Van Gogh müzesi nerede? Van Gogh Müzesi , turistlerin ve gezginlerin ya da sanat müzesi meraklılarının sıklıkla ziyaret ettikleri yerlerden birisidir. Hollanda’nın Amsterdam şehrinde bulunan bu müze, Stedelijk Müzesi ve Rijksmuseum ile çok yakın bir yerde bulunmaktadır. Dünyanın en önemli müzelerinden birisi olan Van Gogh Müzesi , Gerrit Rietveld’in planı doğrultusunda inşa edilmiştir. Müzede toplam dört kat bulunmaktadır. Bununla birlikte bir ek bina daha söz konusudur.
  • Van Gogh’un en önemli eserlerinin tamamı birinci katta kronolojik sıralamaya göre sergilenmektedir.
  • İkinci katta ise Van Gogh’un sanat hayatı ve yaşamına dair ayrıntılı olarak bilgisayar kayıtlarına ulaşılabilen bir alan mevcuttur.
  • Diğer katlarda ve ek binada ise farklı dönemlere ait olarak Van Gogh’un ya da başka sanatçıların eserlerinden oluşmakta olan geçici sergi türevleri yer almaktadır. Müzeye gidiş tarihine bağlı olarak buradaki sergilere ulaşım sağlayıp sağlamayacağınız değişmektedir.

Özet olarak Van Gogh Müzesi nerede sorusuna Hollanda Amsterdam’da yer almaktadır yanıtını verebiliriz.

Van Gogh Müzesi Ne Zaman Açıldı?

Hollandalı art izlenimci ressam Vincent Willem Van Gogh’a ait eserlerin yer aldığı Van Gogh Müzesi, 1973 yılında ziyaretlere açılmıştır. Van Gogh Müzesi ne zaman açıldı sorusuna 1973 şeklinde yanıt verilebilmektedir. Sanat tarihinin ve sanat dünyasının özellikle batıdaki en etkili isimlerinden olan Van Gogh’un en değerli eserleri bu müzede yer almaktadır. Buna göre 200’den fazla resim, 500’den fazla çizim, yoğun olarak kardeşi Theo’ya yazılmış olan yüzlerce mektubu, Japon baskıları bu müzede sergilenmektedir.

Van Gogh Müzesi Tarihçesi Nedir?

Van Gogh Müzesi tarihçesinden bahsedecek olursak, 3 Haziran 1973 tarihinde açılan müzeyi 2014 yılında 1.6 milyon insan ziyaret etmiştir. Müze, tarihi olarak birkaç kez soyguna uğramıştır. 1991 yılına denk gelen bu olaylardan birinde 20 adet resim çalınmıştır. 2002 yılında da bu müzeden iki adet resim çalınmış ve bir daha bulunamamıştır. 1991 yılındaki soygun, 2. Dünya Savaşından sonra Hollanda’da ki en büyük sanat soygunu olarak ifade edilmektedir. Bu soygundan sonra resimler terk edilmiş bir arabada bulunmuş, 3’ü yırtık bir şekilde ele geçirilmiştir.
Van Gogh Müzesinde Neler Var?
Van Gogh Müzesinde neler var sorusuna şu şekilde yanıt verebiliriz. Van Gogh’a ait olan yüzlerce resim ve çizimler, kardeşine mektuplar, Japon baskıları bu müzede sergilenmektedir. Buna göre müzede yer alan başlıca eserler şu şekildedir;
Patates Yiyenler

Patates Yiyenler (1885)

Ayçiçekleri

Ayçiçekleri (1887)

Sarı Ev

Sarı Ev (1888)

Self Portrait

Self Portrait (1888)

Arles Yatak Odası

Arles Yatak Odası (1889)

Tarladaki Kargalar

Tarladaki Kargalar (1890)

Görüldüğü üzere Van Gogh’un ilk eserinden en bilinen eserlerine kadar çok geniş bir skalada eser sergilemesi yapılmaktadır. Burada bulunan eserler, iyi bir şekilde korunur ve ziyaretçilere açılır. Bu sayılanlardan başka eserlerde sergilenmektedir fakat en önemlilerini maddelere ekledik. İlgili eserlere ulaşmak ve görmek için Hollanda’nın Amsterdam şehrinde yer alan Van Gogh Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.