iPhone Önbellek Temizleme Nasıl Yapılır?

Adını duyurduğu ilk günden bu yana kullanıcıların gözdesi haline gelen iPhone’lar, farklı bir işletim sistemine sahip olmaları sebebiyle pek çok kişinin alışkın olmadığı yöntemlerle uygulama hizmeti veriyorlar. Bu durum, alışanlar için vazgeçilmez bir hal alıyor. iPhone kullanıcıları, bir sonraki telefonlarında da iPhone’dan vazgeçemiyor. Öte yandan, her yeni sürümde her bir özelliği geliştirilen iPhone’larda en çok şikayet edilen konular şarj ve bellek problemleri. Kısa sürede şarj olmasına rağmen, yine kısa sürede şarjı tükenen iPhone’larda bu problem çözülebilmiş değil. Depolama kapasitesinin düşük olması ise yavaşlığa neden oluyor
Eğer bir iPhone sahibiyseniz ve telefonunuzun yavaşlığından şikayetçiyseniz iPhone önbellek temizleme işlemini yapabilirsiniz. Doğrudan ayarlar menüsünden yapılamayan bu işlem için, ihtiyacınız olan tek şey kapatma tuşu ve ana ekran tuşudur. iPhone önbellek temizleme işlemi için

 • “Telefonu kapat” uyarısı gelene dek kapatma tuşuna basılı tutun
 • Uyarı ekrana geldikten sonra ana ekran tuşuna basın ve ekran arayüze geçene dek basılı tutun
 • Önbellek temizleme işlemi gerçekleşmiş demektir

Temizlik sonrası herhangi bir uyarı sistemi bulunmadığı için, kontrolünü depolama alanından yapabilirsiniz. Temizlik öncesi depolama miktarını bir yere not ederek, iPhone önbellek temizlik sonrası yeniden depolama alanını kontrol edip karşılaştırma yapabilirsiniz. İşlem başarılı oldu ise zaten telefonunuzdaki hızlanmayı fark edeceksiniz. Öte yandan, eğer iPhone önbellek temizleme yapmak isteme sebebiniz, telefonunuzun hafızasının dolması ise Ayarlar menüsünden seçeceğiniz uygulamaları sık sık kontrol ederek uygulama temizliği yapabilirsiniz. Ayrıca WhatsApp fotoğrafları ve videolarını otomatik indirmeden çıkarmak, siz farkında olmadan depolama alanınızın dolmasını da engelleyecektir.

iPhone Uygulama Önbelleği Nasıl Temizlenir?

Telefonunuzun ana belleği üzerinden gerçekleştirdiğiniz temizlik sonrasında uygulama önbelleklerinde de temizlik yapmak, iPhone’unuzun daha hızlı çalışmasını sağlayabilir. Bu işlemi tek tek uygulamalar üzerinden yapmanız gerekmektedir. Fakat iPhone, üçüncü taraf uygulamalarında önbellek temizliğini yapmaya maalesef izin vermez. Bu nedenle uygulamalardaki temizleme işlemi, uygulamaların arayüzlerine ve işlevlerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. iPhone uygulama önbellek temizleme işlemini Safari için;

 1. Ayarlar
 2. Safari
 3. Geçmişi ve Web Sitesi Verilerini Temizle tuşlarına basabilirsiniz.

Bu işlem önbelleği, çerezlerinizle birlikte silecek ve sitelere yeniden giriş yapmanız gerekecektir. Eğer çerezleri silmeden iPhone uygulama önbellek temizleme işlemi yapmak istiyorsanız;

 1. Ayarlar
 2. Safari
 3. İleri Düzey
 4. Web Sitesi Verileri
 5. Web Sitesi Verilerini Temizle

adımlarını izlemeniz yeterli olacaktır.

iPhone Oyun Önbelleği Temizleme

Yalnızca iPhone değil, tüm telefonlarda oyunlar, büyük miktarlarda depolama alanı kullanırlar. Özellikle oyun oynadığınız esnada telefonunuzda ciddi bir yavaşlama fark ediyorsanız, oyununuz telefonunuzu kasıyor anlamına gelebilir. iPhone kullanıcılarının sık sık rastladığı bu durum, iPhone oyun önbelleği temizleme nasıl yapılır sorusunu da gündeme getirmektedir.
Bilindiği gibi iPhone, üçüncü şahıs yüklemelerinde önbellek temizliği için herhangi bir tuş barındırmıyor. Bu nedenle temizlik işlemi zorlu bir hale gelebiliyor. Eğer iPhone oyun önbelleği temizleme konusunda, ufak bir yardıma ihtiyacınız varsa, genel önbellek temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem, telefonunuzdaki gereksiz tüm dosyaların silinmesine yardımcı olacaktır. Fakat eğer oyun özelinde bir temizliğe ihtiyacınız varsa, oynadığınız oyunu mail adresi üzerinden yedeklemeniz gerekmektedir. Sonrasında izleyeceğiniz adım ise oyunu silmek ve tekrar yüklemektir. iPhone, sağladığı imkanlar kadar zorluklar da sunabilen bir telefon. Bu nedenle hafıza ve depolama alanı sorunlarını gidermek gözünüzde büyüyebilir. Fakat bir oyunu silip yeniden yüklediğinizde, eğer yedekleme verileriniz duruyor ise herhangi bir kaybınız olmayacaktır. Üstelik ücretli bir oyun dahi olsa, sildikten sonra yeniden yüklerken herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur.

iPhone WhatsApp Önbelleği Temizleme

Telefonlarda gereksiz yer kaplayan dosyalar, geçici dosyalardır. WhatsApp’ın kullandığı geçici dosyalar ise sık kullanıldığı için oldukça geniş bir yer kaplar. Öncelikle eğer ciddi bir hafıza sorunu yaşıyorsanız, WhatsApp’ta otomatik indirme seçeneğinin kapalı olduğundan emin olmalısınız. Grup konuşmalarında görsellerin otomatik olarak indirilmesi, telefonunuzun yavaşlamasına sebep olacaktır. Söz konusu iPhone WhatsApp önbellek temizleme olduğunda dikkat edilmesi gereken bir diğer husus, yedekleme verilerinin silinmemesi gerektiğidir. Kendine özgü hafıza biçimiyle iPhone, tüm yedeklemeleri İOS işletim sisteminin gereklerine uygun şekilde yapar. WhatsApp uygulamasının yedeklemelerini silerseniz, uygulamada önbellek temizliği yapmak için kullanacağınız bir yöntemde tüm konuşmalarınızı kaybedebilirsiniz. iPhone WhatsApp önbellek temizleme için 2 farklı yöntem bulunmaktadır.

 • İlk yöntem, uygulamayı silip yeniden yüklemektir. Uzun sürecek bir işlem gibi görünse de kesin bir yoldur. Uygulama tamamen kaldırıldığında, yedekleme verileri sabit kalarak önbellek temizliği otomatik olarak yapılacaktır. Yeniden WhatsApp’ı yüklediğinizde ise son yedekleme verileri ile birlikte konuşmalarınız geri gelecektir.
 • İkinci yöntem ise uygulamanın var olan önbellek temizleme seçeneğini kullanmaktır. Bu kısımda fotoğraf ve videoları da silebilir, hafıza sorunu olan telefonunuzda yer açabilirsiniz. Fakat bu yöntem ile istediğiniz kesin temizliği yapmak pek de mümkün değildir.
  iphone oyun önbellek temizleme,

Yazar Hakkında

Begüm Ateş

Merhaba, ben Begüm Turan. Ege Üniversitesi mezunuyum ve 4 yıldır freelance SEO metin yazarlığı yapıyorum. Araştırmayı ve okumayı seviyorum. Bildiklerimi aktarmayı ise daha çok seviyorum. Sanat, sanat tarihi, sanat felsefesi alanlarında hem pratik hem de teorik birikim elde etmeye çalışıyorum.

Tüm yazıları göster