Instagram’da Aktif Olma Nasıl Kapatılır?

En sık kullanılan sosyal medya platformlarından birisi instagram, mesajlar kısmında kimin aktif olduğunu görmenizi sağlayan bir özellik sunuyor. Fakat bazı kullanıcıların Instagram’da aktif olduğunu gizleme isteği bulunabiliyor. Bazen cevaplamak istemediğiniz sorulardan veya belki de iş arasında gizlice girdiğiniz Instagram’da görünme olasılığından kaçmak için Instagram’da aktif olduğumu nasıl gizlerim sorusunu soruyor olabilirsiniz. Sorunuza yanıt olabilecek adımları izleyerek, Instagramda aktiflik kapatma işlemini gerçekleştirebilirsiniz:

  1. Instagram profilinize giriş yapın
  2. Sağ üst köşede bulunan profil butonuna tıklayın
  3. Sağ üstte yer alan üst üste üç noktanın bulunduğu kısmı tıklayarak gizlilik sekmesini seçin
  4. Aşağı kaydırarak “hareket durumunu göster” kısmının aktifliğini kaldırın

Bu adımları izlediğinizde, Instagram aktif kapatma işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız.

Instagram’da Bir Kişinin Aktif Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Instagram’da aktiflik nedir, nasıl görünür veya bir kişinin aktif olduğu nasıl anlaşılır sorularının yanıtlarını merak ediyorsanız, öncelikle uygulamaya giriş yapmalısınız. Ardından mesajlar sekmesine geçmelisiniz. Burada, daha önce mesajlaştığınız kişilerin aktiflik durumları görünecektir. Profil fotoğrafının sağ alt köşesinde yeşil bir nokta bulunuyorsa, bu durum baktığınız kişinin Instagram’da aktif olmayı kapatma özelliğini kullanmadığı ve o anda Instagram’ı kullanmakta olduğu anlamına gelir. Eğer bu yeşil noktayı görmüyorsanız ve kişinin hareket durumu aktif ise ismin hemen altında ne kadar süre önce aktif olduğu bilgisi görünür. Hem yeşil nokta bulunmuyor hem de herhangi bir ifade yer almıyorsa, yüksek ihtimalle baktığınız kişi Instagram’da şuan aktif kapatma özelliğini kullanmış ve hareket durumunu göster seçeneğini kaldırmış demektir.

Yazar Hakkında

Begüm Ateş

Merhaba, ben Begüm Turan. Ege Üniversitesi mezunuyum ve 4 yıldır freelance SEO metin yazarlığı yapıyorum. Araştırmayı ve okumayı seviyorum. Bildiklerimi aktarmayı ise daha çok seviyorum. Sanat, sanat tarihi, sanat felsefesi alanlarında hem pratik hem de teorik birikim elde etmeye çalışıyorum.

Tüm yazıları göster