Dolby Atmos Nedir?

Müzik severlerin, film tutkunlarının, oyun meraklılarının ve duyduğu sesten keyif almak isteyenlerin en çok merak ettiği sistemlerden birisi Dolby Atmos. Peki Dolby Atmos nedir? Aslında bu, bir ses formatı ve aynı zamanda bir ses teknolojisi. Adını atmosferin genişliğinden ve sesin her yönde hareket edebilme yeteneğinden alan Dolby Atmos’un, klasik stereo ses sistemlerinden en önemli farkı, seslerin belli bir kanaldan değil, her yönden gelebilecek şekilde kodlanmış olması. Böylece sesler tıpkı gerçek dünyadaki gibi daha doğal ve etkileyici bir şekilde duyulabiliyor. Fikri anlamak için, üzerine bir kubbe çizilmiş bir salonda olduğunuzu ve bu kubbenin her noktasından seslerin geldiğini düşünebilirsiniz. Bu, Dolby Atmos deneyimine en yakın doğal deneyimi sunacaktır.

Dolby Atmos Ne İşe Yarar?

Dolby Atmos; film izleme, oyun oynama ve müzik dinleme deneyimini, daha gerçekçi ve daha etkileyici bir ses etrafında yaşama imkanı sunuyor. Peki, son teknoloji harikası Dolby Atmos nedir ve ne işe yarar? Dolby; aslında tek kanaldan gelen sesi, farklı yönlere doğru dağıtan bir sistem. Bu durum, sesin atmosferde yankılanmasına ve insana geri dönmesine benzetilerek Dolby Atmos ismi kullanılmış. Sinema salonlarında, oyun salonlarında ve elbette artık Dolby Atmos soundbar ve Dolby Atmos kulaklık sayesinde evinizde de kolaylıkla kullanabileceğiniz bir yenilik. Daha keyifli anlar için, pek çok kişi gibi siz de Dolby Atmos’un eşsiz ses deneyimini tadabilirsiniz. Özellikle filmlerin aksiyon sahnelerinde, farklı noktalardan gelen darbelerin seslerini daha gerçekçi şekilde duyabilir veya oynadığınız oyunun gerilimini, daha derinden hissedebilirsiniz.

Dolby Atmos Nasıl Kullanılır?

Film, oyun ve müzik konusunda bambaşka bir dünyanın kapılarını aralayan Dolby Atmos, günümüzde pek çok farklı yerde karşımıza çıkabiliyor. Konser salonlarına kurulu ses sistemlerinden, kulaklığa kadar pek çok yerde hem kişiselleştirilmiş hem de geniş kitleler için uygun hale getirilmiş olan Dolby Atmos’u kullanabilmek mümkün. Elbette bunun için, öncelikle uyumlu bir cihaz ve destekli içeriklere ihtiyaç var. Dolby Atmos destekli bir soundbar, hoparlör sistemi veya kulaklıkla, bu eşsiz deneyimin kişisel halini yaşamak mümkün. Dolby Atmos ile uyumlu bir televizyon ve Dolby Atmos soundbar kullanıyorsanız, sesi optimize etmek için ayarları düzgün bir şekilde yapmanız gerekecek. Cihazınızı doğru bir şekilde konumlandırıp ses seviyesini ayarladıktan sonra, Dolby Atmos destekli bir filmi veya oyunu açarak keyfini çıkarabilirsiniz.

Günümüzde artık pek çok içerik, bu çoklu ses sistemine uygun şekilde üretiliyor. Filmler ve oyunlar, deneyimi daha gerçekçi kılmak için, Dolby Atmos’un çok yönlü ses dağılımını destekleyecek şekilde tüketiciye sunuluyor. Fakat yine de filminizi veya oyununuzu açmadan önce, bilgilendirme kısmından uyumlu olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Dolby Atmos Hangi Telefonlarda Var?

Dolby Atmos teknolojisi birçok farklı cihazda bulunuyor ve telefonlar da bunlardan biri. Özellikle son dönemlerde çıkarılan telefon modellerinin büyük bir kısmında, bu teknolojinin varlığından söz etmek mümkün. Bu nedenle Dolby Atmos hangi telefonlarda var sorusuna oldukça geniş kapsamlı bir yanıt verilebilir. İlk olarak, Samsung Galaxy S9 ve S9 Plus’ta Dolby Atmos özelliği sunulmuş durumda. Bu teknolojiyi kullanan diğer telefonlar arasında Apple’ın iPhone 11 serisi ve sonrası, Samsung Galaxy modelleri ve Note 20 serisi, ayrıca OnePlus serisi de bulunuyor. Dolby Atmos teknolojisi bulunan telefonunuzda, bu özelliği kullanmak için aktif hale getirmeniz yeterli olacaktır.

Dolby Atmos Ses Sistemi

Dolby Atmos ses sistemi, sesleri nesneler olarak düşünen ve bu nesneleri alandan alana hareket ettirebilen bir teknoloji. Bu, seslerin daha gerçekçi ve üç boyutlu hissedilmesini sağlıyor. Dolby Atmos soundbar veya hoparlörler, bu sesleri en doğru şekilde çoğaltmak için özel olarak tasarlanmış cihazlar. Ses sistemiyle birlikte kullanıldığında, Dolby Atmos kulaklık da benzer bir deneyim sunuyor. Dolby Atmos nasıl kullanılır sorusuna ise tüm bu cihazların uyumlu içeriklerle senkronize edilmesi sonucu Dolby Atmos kullanılabilir, şeklinde yanıt vermek mümkün. Dolby Atmos ile bir sesin tam olarak nereden geldiğini hissedebilirsiniz, bu da özellikle film izlerken veya oyun oynarken inanılmaz bir deneyimin içine girmenizi sağlayacaktır.

Yazar Hakkında

Begüm Ateş

Merhaba, ben Begüm Turan. Ege Üniversitesi mezunuyum ve 4 yıldır freelance SEO metin yazarlığı yapıyorum. Araştırmayı ve okumayı seviyorum. Bildiklerimi aktarmayı ise daha çok seviyorum. Sanat, sanat tarihi, sanat felsefesi alanlarında hem pratik hem de teorik birikim elde etmeye çalışıyorum.

Tüm yazıları göster