BitLocker Nedir?

Bitlocker nedir? Microsoft tarafından geliştirilen ve Windows işletim sistemi ile birlikte kullanıma sunulan BitLocker , güvenliğin sağlanmasını destekleyen bir araçtır. Sürücülerdeki tüm verilerin korunmasında yardımcı olan uygulama, bir tür sürücü şifreleme sistemidir. Sabit sürücülerde kullanılmasının yanı sıra taşınabilir disklerde de kullanılabilen BitLocker, bu tür donanımlar için BitLocker To Go versiyonu ile destek sağlar.

BitLocker Güvenli Mi?

BitLocker , standart bir dosya şifreleme programlarına göre çok daha kapsamlı ve güvenlidir. Mevcut özellik ile birlikte sürücünün bir kısmı ya da dosyalara göre bir şifreleme yapmayan BitLocker, tüm sürücüyü şifreler. Bu şifreleme sırasında kullanıcıların bilgisayar kullanımında herhangi bir fark yaratmazken, bilgisayara dışarıdan yapılan sızmalara karşı veriler BitLocker ile şifrelendiğinden dolayı erişime kapalı hale gelir. Kullanımda pratiktir ve kurulum sonrasında ek bir işlem yapılmasına gerek kalmadan güvenlik her zaman üst seviyede tutulabilir. Sisteme eklenen yeni dosyalar, kurulan program ve oyunlar gibi tüm veriler, sürücüye eklendikçe BitLocker sistemi tarafından şifrelenir. Sistem tarafından herhangi bir risk, tehdit algılandığında ise sistem kilitlenir. Kilidin açılabilmesi adına kurulum aşamasında oluşturulan kurtarma anahtarının kurtarılması gerekir. Aksi halde dosyalara erişim sağlanamaz. Bu nedenle de güvenli olduğu kadar olası risklerde de kullanıcılara tek bir anahtar sunarak, diğer kişilerin erişimini engeller.

BitLocker Nasıl Kurulur?

BitLocker kurulum işlemlerinde sabit sürücü ya da taşınabilir bellek gibi iki seçimden birisinin tercih edilmesi gerekir. Windows işletim sistemlerinde yerleşik bir özellik olarak gelen BitLocker, standart ayarında kapalı durumdadır ve kullanılabilmesi adına aktif hale getirilmesi gerekir. Denetim Masası üzerinden erişilebilir durumda olan BitLocker ayarlarına, ilgili bölümden ulaşılabilir. Ardından sistemdeki kaç tane sürücü varsa, her biri için BitLocker’ı aç seçeneği ile güvenlik aktif hale getirilebilir. Her donanım ve sistem BitLocker desteklemediğinden dolayı tüm cihazlarda kullanılamayabilir. Ancak desteklenen sistemlerde, BitLocker’ı Aç seçeneği ile özellik açılabilir.

Açılış aşamasında ise sürücünün kilidi açmak için parola ya da akıllı kart seçeneklerinden birisi tercih edilmelidir. Aynı zamanda oluşturulan kurtarma anahtarı bilgisayara ya da taşınabilir belleklere kaydedilerek gerektiğinde kullanılabilir. Şifreleme ve kurtarma anahtar işlemleri de tamamlandıktan sonra şifrelemeyi başlat seçeneği ile birlikte BitLocker kurulum işlemlerini tamamlayabilirsiniz. Şifrenin kaldırılabilmesi adına şifre ya da anahtarın kullanılması yeterli olacaktır.

Yazar Hakkında

Canan Şahin

Founder

Bir dijital pazarlama ajansında SEO Team Lead olarak çalışıyorum. Boş zamanlarımda blog yazısı yazmayı ve bunları meraklı okuyucularla paylaşmayı seviyorum.

Tüm yazıları göster