Z Kuşağı Nedir? Kimlere Denir?

Gelecek değiştikçe, nesiller de beraberinde değişiyor. İnternet, dijital dünya ve elbette sosyal medyanın yeni neslin şekillenmesinde etkisi büyük. Değişen ve gelişen nesillerden olan Z Kuşağı nedir ? Z kuşağı, demografik bir kuşaktır. Alfa kuşağından önce gelen ve Y kuşağını izleyen Z kuşağı , 1990’lı yılların sonunu ve 2010’lu yılların başını kapsıyor. Bilginin hemen erişilebilir bir dönemde doğmaları, onları teknolojiyi ve sosyal medyayı kullanma konusunda bir usta yapıyor. Influencerlar ortaya çıkmadan önce, Z kuşağının öncesinde Y kuşağı, trendleri yarattı ve gerek sosyal gerekse internet yaşamındaki rollerini oynadılar. Z kuşağı kimlere denir? Onların geliştirdikleri şeyin üzerine gelen Z kuşağı ise sanal ve gerçek dünyanın deneyimlerini harmanlamayı başardılar. Dijital dünya ve teknoloji konusunda ise çok rahattılar. Bu durum çok fazla bilgisayar başında veya telefon başında zaman geçirmelerine de sebep oluyor. Dolayısıyla sosyal bir izolasyon veya sosyal becerilerin kör olması durumu da ortaya çıkabilir.

Z Kuşağı Özellikleri

21. yüzyılın bu hiperbilişsel nesli, kişisel hırsları ile de ön plana çıkıyor. Z kuşağı teknolojiye hakim olmalarının yanı sıra, hızlı düşünme ve analitik metotlar açısından da yüksek yeteneğe sahiptir. Buna rağmen, ekran başında geçirdikleri süre bunu bireysellikten öteye taşıyamamıştır. Takım çalışmasına yatkınlıkları bulunmamakla birlikte yüksek özgüvene sahiptirler. Z kuşağının aynı zamanda daha idealist ve daha çatışmacı karaktere sahipler. Bir başka görüş ise Z kuşağının daha çok gerçeğin peşinde olduğu yönündedir. Özgürler, özgünlük ve hakikat arayışı içindeler…
Z kuşağı özellikleri arasında aynı zamanda dışlanmış ve yalnız tanımlamaları da kullanılıyor. Dijital medyanın aktif kullanımı sosyalliği öldürüyor ve yalnız hissetmelerine sebep oluyor. Diğerleri tarafından anlaşılmadıkları hissi yoğun olarak hissediliyor. Z Kuşağı özellikleri arasında ise son olarak gelecek endişesinin hakim olduğunu ve stres seviyelerinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Z Kuşağı Kaç Doğumlu?

Z kuşağının 1997 ve 2010 yılları arasında olan kuşak olarak adlandırıldığı biliniyor ancak 1990’lı yılların sonu konusunda henüz bir fikir birliğine varılmış değil. Kimi kesimlerce 1995 kimleri içinse 2000’li yılların başı dikkate alınıyor. 2000 – 2010 yılları arasında kesinkes karar kılabiliriz.

Neden Z Kuşağı Diyorlar?

Z Kuşağı , Y Kuşağından sonraki alfabetik sırayı takip ediyor. X kuşağından sonraki ikinci kuşak olduğu gerçeğine yönelik bir göndermedir. iGeneration, Homeland Generation, Net Gen, Digital Natives gibi isim önerileri de sunulmuştur. 1940 ve 1959 yılları arasındaki bebek doğumlarındaki patlamaya atıfta bulunarak Zoomer’dan dolayı Generation Z olarak da adlandırılmıştır.