Pomodoro Tekniği Nedir?

Aralıksız çalışmaktan ve mola vermeden yaptığınız çalışmaların verimsizliğinden yakınıyor iseniz  iseniz Pomodoro Tekniği tam size göre! Pomodoro tekniği nedir ? Temel amacı, odaklanmanızı arttırmak ve zamanı daha verimli kullanarak üretkenliğinize katkı sağlamaktır. Zamanı molalara bölerek verimliliğinizin arttırılması amaçlanıyor. Özellikle evde çalışanlar, öğrenciler ve freelancerlar için önerilebilecek bir teknik diyebiliriz. Tekniğin geliştiricisi ise Francesco Cirillo. Uygulamanın hayata geçirilmesi ise çok kolay! Yanınıza bir kronometre almayı unutmayın!

Pomodoro Tekniği Nasıl Yapılır?

Pomodoro tekniği nasıl yapılır? Basit ve çok etkili bir tekniktir. Saatinizi hazırladıysanız başlıyoruz! Çalışırken her 25 dakikada bir ara vererek, çalışmayı tamamlıyorsunuz. Adım adım ilerleyecek olursak Pomodoro tekniği adımları:

1.Çalışmak istediğiniz görev veya iş için hazırlanın ve oturun.
2.Süre başladıktan sonra, 25 dakika boyunca tüm dikkatinizi önünüzdeki işe verin. Bu süre zarfı boyunca, dikkatinizi hiçbir şey dağıtmasın.
3.Süre dolunca 5 dakikalık bir mola verin.
4.Böylece ilk Pomodoro tamamlandı!
5.Daha sonra 3 kere daha bunu tekrar edin.
6.Toplamda 4 pomodoro olduğunda 20 dakikalık uzun bir mola verin.

Günde kaç kere pomodoro tekniğini uygulayabileceğiniz sorusu aklınıza gelebilir. Bu arada, size bu yazıyı hazırlarken ben de pomodoro tekniği ile çalışıyorum. Genellikle yazmak için akşam saatlerini tercih etmem sebebiyle, 4 pomodoro’dan fazlasını yapabileceğimi düşünmüyorum. 😊 Araştırdığımız kadarıyla Pomodoro tekniği kullanımı değişiklik gösteriyor. Kimisi 4 kere yapmanın kendisi için yeterli olduğunu iddia ediyor iken kimisi de günde 7 kere yapmaktan bahsediyor. Eğer düzenli bir işiniz var ise, günlük 8 saat çalıştığınızı varsayar isek her 4 pomodoro 140 dakika sürüyor. Yani 2,5 saate yakın bir süre. Ortalama 12 kere yapabilirsiniz. Daha fazla çalışmak isteyenler içinse 20’ye kadar uzayabilir. Günde 30 tane yapmaktan söz edenler bulunuyor! 15-17 adedin ideal olduğunu düşünüyoruz.

Pomodoro Tekniği Verimli Mi?

Yabancı bir coaching (koçluk) sitesi olan coach.me’de, bu tekniği deneyip yorum yapan insanların bu tekniği deneyerek verim elde ettikleri söyleniyor. Yazıyı yazarken ben de zihnimi dinlendirme fırsatı bulduğumu söyleyebilirim. Tekniğin sizi dinç tuttuğunu da görebilirsiniz. Çok basit bir yöntem olması sebebiyle, denemek sizin için çok zor olmayacaktır.
Pomodoro Tekniğinin Adı Nereden Geliyor?
Türkçe’de Domates olarak karşılık bulan bu tekniğin bu ismi almasındaki sebep; tekniğin yaratıcısı Francesco Cirillo’nun bu tekniği uygularken kullandığı mutfak zamanlayıcısının domates şeklinde olmasıdır.
Zaman yönetimi için oldukça faydalı olabilecek bu tekniği denemenizi muhakkak öneriyoruz.

#pomodoro #pomodorotekniği

Yazar Hakkında

Canan Şahin

Founder

Bir dijital pazarlama ajansında SEO Team Lead olarak çalışıyorum. Boş zamanlarımda blog yazısı yazmayı ve bunları meraklı okuyucularla paylaşmayı seviyorum.

Tüm yazıları göster