Pi Sayısı Nedir?

Pi sayısı nedir ? “Archimedes sabiti’’ ve ‘’Ludolph sayısı’’ olarak da bilinen Pi sayısı, çemberin çapına olan oranını ifade etmektedir. Matematikten mimarlığa kadar pek çok alanda kendine yer bulan pi sayısı, özel bir formüle sahiptir. π olarak gösterilir. 3,1416 olarak kabul edilse de gerçek değeri sonsuzdur. 2017 tarihinden itibaren ise 14 Mart günü, Dünya Pi Günü olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Pi Sayısının Formülü Nedir?

Pi sayısının bulunabilmesi adına özel formülü üzerinden işlem yapılması gerekmektedir pi sayısının formülü çevrenin çapa bölünmesi ile elde edilir. Ancak hesaplanacak alandaki farklı verilere göre de 158 farklı formülü bulunmaktadır. Bu nedenle kullanıma göre mevcut formüllerden birisi seçilerek, hesaplaması yapılmalıdır. Formüller Nilakantha Somayaji, Franciscus Vieta ve Gregory–Leibniz gibi farklı isimlerle adlandırılmaktadır.

Alan hesaplamalarında kullanılan Pi sayısının formülü: C= π*d = 2*π*r

Pi Sayısını Bulan Kişi Kimdir?

Pi sayısının kim tarafından nasıl bulunduğu bilinmemektedir. İnsanlık tarihinin en erken yapı örneklerinde dahi pi sayısına göre hesaplamaların yapıldığı bilinmektedir. Ancak yapılan araştırmalarda pi sayısının farklı uygarlıklarda farklı değerler aldığı da görülmüştür. Babiller  pi sayısını 3,125 olarak kabul ederken Antik Mısırlılar ise 3,1605 olarak kabul etmiştir. Günümüzde ise evrensel olarak 3.14 olarak kabul edilir.

Pi Sayısı Nasıl Bulunur?

Pi sayısının bulunması için çevrenin çapa bölünmesi yeterlidir. Yapılacak bu hesaplama ile pi sayısı bulunabileceği gibi Limit temsilleri, seri temsilleri, integral temsilleri vb birçok formül ile de bulunması mümkündür.
Pi Sayısı Ne Zaman Bulundu?
Tarihi çok eskilere dayanan bu formülü bulan kişi ya da topluluk net olarak bilinmemektedir. En erken örnekleri ise MÖ 250’ye dayanmaktadır. Yunan matematikçi Arşimet yakın bir doğrulukla pi sayısını kullanmıştır.
Pi Sayısı Ne İşe Yarar?
Geometri gibi alanlarda pi sayısı kullanılmadan hesaplamalar yapılamaz. Silindir ve küre gibi pek çok farklı hacim ve alan hesaplamalarında kullanılan pi sayısı, mimari yapılarda da yer bulmaktadır. Bu nedenle hesaplamaların doğru bir şekilde yapılabilmesi adına pi sayısının genel ve yaygın bir kullanımı bulunmaktadır.
Pi Sayısı Nerelerde Kullanılır?
Genel olarak çember ile özleştirildiğinden dolayı pi sayısını en çok trigonometri ve geometri alanında kullanılmaktadır. Sayı teorisi ya da istatistik gibi pek çok alanda kullanılan pi sayısı fizik, mimari gibi farklı alanlarda kullanılabilir durumdadır.

Yazar Hakkında

Canan Şahin

Founder

Bir dijital pazarlama ajansında SEO Team Lead olarak çalışıyorum. Boş zamanlarımda blog yazısı yazmayı ve bunları meraklı okuyucularla paylaşmayı seviyorum.

Tüm yazıları göster