Pasif Agresif Kişilik Nedir?

Pasif agresif kişilik nedir? Pasif-agresif kişilik bozukluğu olarak adlandırılan kişilik bozukluğu, olumsuz duyguların doğrudan değil de gizli ve pasif bir şekilde ifade edilmesidir. Söylenenler ve yapılanlar arasında çelişkiler bulunmaktadır. Pasif agresif davranışların tam olarak ne olduğunu anlayabilmek için bir uzman görüşü daha faydalı olacaktır ancak bu bir uzmanla görüşmeden önce kendinizi veya çevrenizdeki kişinin davranışlarını anlayabilmek adına bu yazı sizler için faydalı olabilir. Yazımız bir tedavi veya çözüm önerisi sunmamakla birlikte sadece bilgi paylaşımı amacı gütmektedir. Bir uzmandan yararlanmanın daha doğru bir hareket olduğunu unutmamalısınız.
Pasif agresif kişiler düşüncelerini veya duygularını doğrufan ifade etmek yerine dolaylı yollara başvururlar. Pasif bir şekilde ifade ettikleri bu düşünceler ve duygular ise genelde olumsuz düşünce kalıplarından oluşmaktadır ve olumsuzluğu ifade ederler. Bu kişiler duygularını sözlü olarak değil de eylemleriyle ifade edebilir. Onlardan istenen bir şeyi coşkuyla kabul edebilir ve daha sonra eylemleriyle ince bir şekilde bunu kabul etmek istemediklerini gösterirler. Söylenenler ile yapılanlar arasında bir ayrım bulunur.

Pasif Agresif Davranış Ne Demek?

Pasif agresif davranış, pasif-agresif kişilik bozukluğunun semptomlarını gösteren davranışlardır. Erteleme, gizli engelleme, verimsizlik ve inatçılığın pasif agresif davranış biçiminde sıkça örneklerini görebilirsiniz. Pasif agresif davranışın 9 işareti nedir?

-Sık sık eleştirirler
-Nahoş veya sinirli olmak
-Ertelemek ve unutkan olmak
-Görevlerini verimsiz bir şekilde gerçekleştirmek
-Düşmanca ve alaycı davranışlar gerçekleştirmek
-İnatçı davranmak
-Başkalarını suçlamak
-Takdir edilmediğinden yana sürekli şikayet etmek
-Başkalarının taleplerine kızgınlık göstermek

Pasif Agresif Kişilik Bozukluğu Nasıl Anlaşılır?

Pasif agresif kişilik bozukluğu nasıl anlaşılır? Pasif agresif davranış bozukluğu yaşayan kişilerde yaygın olarak şu belirtiler görülmektedir:

-Diğer insanların isteklerine karşı düşmanlık beslerler ve sıcak bakmazlar.
-Diğer insanların talepleriyle uğraşırken kasıtlı olarak o taleplere dair eylemleri geciktirirler ve hata yaparlar.
-Alaycı olabilirler, kötümser ve agresif tavırlar sergileyebilirler.
-Takdir edilmediklerini veya aldatıldıklarını hissetmekten sıklıkla şikayet ederler.

Bu davranışlar, kişilerin sağlıklı sosyal ilişkiler kurmasında engel teşkil edebilirler.

Pasif Agresif İnsanlarla Baş Etmek İçin Ne Yapmalı?
Pasif agresif insanlarla sosyal bağlar kurmak zorlayıcı olabilir. Onlarla baş edebilmek, stresi azaltmak ve ilişkileri koruyabilmek için birkaç ipucundan yararlanabilirsiniz.
Onlara güvenli bir ortam yaratarak, karşınızdaki pasif agresifin aklından geçenleri söylemesinde bir sakınca olmadığını bilmesini sağlayın. Empati kurun ve vazgeçmeyin. Onların endişelerini kabul ederek engelleri yıkmasına yardımcı olun. Olumlu pekiştirmeler kullanarak doğru davranışlar yaptığında onları takdir ettiğinizi ifade edebilirsiniz. Böylece o iyi davranışı sürdürmesi sağlanabilir.

Yazar Hakkında

Canan Şahin

Founder

Bir dijital pazarlama ajansında SEO Team Lead olarak çalışıyorum. Boş zamanlarımda blog yazısı yazmayı ve bunları meraklı okuyucularla paylaşmayı seviyorum.

Tüm yazıları göster