Android Accessibility Suite Nedir?

Android Accessibility Suite nedir? Android hayatımıza ilk girdiğinde yıl 2008 idi. Dönemin en popüler telefon üreticilerinden olan HTC, ciddi bir talep görüyordu. Android hakkında birçok şüphe olsa da zamanla üstündeki tüm şüpheleri geride bırakmayı başardı. Bugün akıllı telefon kullanıcılarının yaklaşık %80’i Android kullanıyor. Android, Google Play Store üzerinden sunduğu uygulamalar ile de kendini geliştirmeyi sürdürüyor.

Android cihazınızı uzaktan kontrol etmek istediğinizde veya cihazınızı göremediğiniz durumlarda kullanabileceğiniz Accessibility Suite, bir erişilebilirlik uygulamasıdır. Özellikle görme engelliler için akıllı telefon kullanımını kolaylaştırmaktadır.

Android Accessibility Suite Ne İşe Yarar?

4 maddede Android Accessibility Suite ne işe yarar, sizler için anlatacağız.

-Erişilebilirlik menüsü yardımıyla, telefonuzu kitlemek, telefonunuzun ses seviyesini ve parlaklığını kontrol etmek gibi işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Ekran görüntüleri alabilir ve geniş ekran menüsü ile kolay bir kullanım elde edebilirsiniz.
-Sesli okuma özelliği sunan Konuşmayı Seç özelliği, okuma yapmak istediğinizde işinizi kolaylaştırıyor.
-Anahtar Erişimi dediğimiz şey ile sürekli dokunmatik ekran kullanımı yerine daha fazla anahtar ve klavye kullanarak Android cihazınızla etkileşim kurabilirsiniz.
-Talkback ekran okuyucu özelliği aslında birçok kullanıcının işine yarayabilecek özelliktedir. Cihazınızı hareketlerle kontrol edebilir, sesli geri bildirimler alabilir ve ekrandaki Braille klavyeyi kullanarak yazı yazabilirsiniz.

Android Accessibility Suite Nasıl Kullanılır?

Uygulamayı kullanabilmek için Android 6 veya üzeri sürüme sahip cihazlara sahip olmanız gerekmektedir. Uygulamayı kullanmak için pek çok adım ve özellik bulunuyor. Tümüne şu an için yazımızda yer veremiyoruz fakat sizin için bir rehber linki bırakıyoruz: https://support.google.com/accessibility/ bu link üzerinden oldukça detaylı bir rehbere ulaşabilirsiniz.

Başlangıç için:

1.Uygulamayı indirdikten sonra Ayalar bölümünü açın.
2.Erişilebilirlik seçeneğini seçin.
3.Erişilebilik Menüsü, Konuşmayı Seç, Erişimi Değiştir veya Talkback’i seçin. (Selecet Accessibility Menu, Select to Speak, Switch Access, or Talkback)accessibility suite

Android Accessibility Suite Nasıl Kaldırılır?
android accessibility suite nasıl kaldırılır

Uygulamayı kaldırmak isteyen ancak kaldırmakta zorlananlar için Android Accessibility Suite nasıl kaldırılır sorusunun cevabı burada bulunuyor.

Ayarlar bölümüne gidin ve Uygulamalar sekmesine tıklayın.
Yüklenen uygulamalar bölümüne geçip Depolama alanına basın. Burada uygulamayı pasif ederek kapatabiliyorsunuz.
-Ardından aynı bölümden uygulamayı durmaya zorla demelisiniz.
-Bu işlemin ardından Uygulamayı Kaldır butonuna dokunarak uygulamayı kaldırabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Canan Şahin

Founder

Bir dijital pazarlama ajansında SEO Team Lead olarak çalışıyorum. Boş zamanlarımda blog yazısı yazmayı ve bunları meraklı okuyucularla paylaşmayı seviyorum.

Tüm yazıları göster