Pasaport Nasıl Alınır?

Yurtdışına seyahat etmek herkesin merak ettiği temel şeylerden bir tanesi de Pasaport Nasıl Alınır? olmaktadır.  Gerek iş için gerekse gezileriniz için yurtdışını tercih ediyorsanız, bir pasaporta sahip olmanız gerekmektedir. Pasaport nedir? Bir nevi ulusal kimliğiniz olan pasaportlar, resmi belgelerdir. Şu anda Kıbrıs, Gürcistan ve Ukrayna dışındaki ülkelere seyahat edebilmek için bir pasaportunuzun bulunma zorunluluğu vardır.
Pasaport çıkartmak için ilk dikkat etmeniz gereken şeyin kimliğinizin güncel olması olduğunu biliyor muydunuz? Kimliğinizde yer alan bilgilerin doğruluğu ve güncelliği bu noktada önem arz ediyor. Eğer kimliğinizle ilgili bir sorun yok ise pasaport almak için diğer bir adım olan randevu alma işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Nasıl randevu alacağınız ile ilgili sorunuza aşağıda yer veriyor olacağız.
Pasaport başvuruları 2018 yılından önce Emniyet Müdürlüklerinden yapılıyor iken 2018 yılından sonra Nüfus Müdürlükleri üzerinden yapılmaya başlanmıştır. Size en yakın Nüfus Müdürlüğünden randevu alabileceğiniz gibi artık https://randevu.nvi.gov.tr/ bu adres üzerinden de randevunuzu oluşturabiliyorsunuz. Özellikle Covid-19 dolayısıyla Nüfus Müdürlükleri belirli bir doluluk oranına ulaştıklarında o gün için randevu müracaatlarını kapatmaktadır. İnternet üzerinden yapacağınız başvurularda ilgili Nüfus Müdürlüğüne ait doluluk oranlarını görebiliyorsunuz.
Nüfus Müdürlüğünce paylaşılan bir bilgiyi de sizlere aktarmak isteriz. Yapacağınız pasaport başvuruları için adresinizin bulunduğu ilçe nüfus müdürlüğüne gitme zorunluluğunuz bulunmuyor. Herhangi bir müdürlükten yapabiliyorsunuz. Başvurunuzu yapmadan önce başvuru bedellerini, vergi dairesi müdürlüklerine ve anlaşmalı yerlere ücreti yatırmanız gerekmektedir. Yaptığınız ödeme ilişkin belgeyi de saklamanız önerilmektedir.

Pasaport Ne Kadar 2021?

Pasaport çıkarmak ne kadar? Pasaport ücretleri çıkartmak istediğiniz süreye göre değişiklik göstermektedir.
-6 ay süreli başvurularınız için harç ücreti 227,20 TL – defter ücreti 180 TL ve totalde borcunuz 407,20 TL’dir.
-1 Yıl süreli başvurularınız için harç ücreti 332,10 TL – defter ücreti 180 TL ve totalde borcunuz 512,10 TL’dir.
-2 Yıl süreli başvurularınız için harç ücreti 542,20 TL – defter ücreti 180 TL ve totalde borcunuz 722,2 TL’dir.
-3 yıl süreli başvurularınız için harç ücreti 770,20 TL – defter ücreti 180 TL ve totalde borcunuz 950,20 TL’dir.
-3 Yıldan fazla süreli başvurularınız için harç ücreti 1085,40 TL – defter ücreti 180 TL ve totalde borcunuz 1265,40 TL’dir.

Anlaşmalı Bankalar:
Akbank, Aktif Yatırım Bankası, Albaraka Türk Katılım Bankası, Alternatifbank, Denizbank, QNB Finansbank, HSBC Bank, ING Bank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Odea Bank, Şekerbank, T.C ziraat Bankası, Türk Ekonomi Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Türkiye Garanti Bankası, Türkiye Halk Bankası, Türkiye İş Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası, Vakıf Katılım Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Posta ve Telgraf Teşkilatı, Türkiye Emlak Katılım Bankası.
Ücretinizi yatırdıktan sonra, güncel kimliğiniz, 2 adet biometrik fotoğraf ve ödeme dekontunuz ile birlikte görevliyle işlemlerinizi yürütebilirsiniz. İşlemlerinizin tamamlanmasının ardından görevliye vermiş olduğunuz adrese 5-7 gün iş günü zarfında pasaportunuz kargo vasıtasıyla ulaştırılır.

Pasaport İçin Nereye Müracaat Edilir?

Pasaport için başvurular 2018 yılından itibaren Nüfus Müdürlüklerine yapılmaktadır.

Pasaport İçin Randevu Nasıl Alırım?

Pasaport için randevu almak istiyorsanız: https://randevu.nvi.gov.tr/ internet üzerinden yapacağınız randevu taleplerinde bu adresten Pasaport butonuna tıklamanız gerekmektedir. Karşınıza çıkan bilgilendirme ekranını okuduktan sonra Pasaport türünü seçmelisiniz. Sizden istenen bilgileri girerek Devam Et işlemine tıklayarak seçim yapmalısınız. Kimin için randevu almak istediğinizi seçtikten sonra HES kodunu girerek işlemlere devam etmeli ve sizden istenen bilgileri girerek adımları tamamlamalısınız. Online randevunuz böylece tamamlanmış olacaktır.
Dilerseniz ilçe müdürlüklerinden de randevu talebi oluşturabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Canan Şahin

Founder

Bir dijital pazarlama ajansında SEO Team Lead olarak çalışıyorum. Boş zamanlarımda blog yazısı yazmayı ve bunları meraklı okuyucularla paylaşmayı seviyorum.

Tüm yazıları göster